Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

7 rad pro cestování se zvířaty

Cesta autem s domácím zvířetem má úskalí a obecně platí, že zvířata jsou o trochu náročnější spolucestující než lidé.

1. Nenechávat zvířata volně
Hlavně z bezpečnostních důvodů je třeba malé rasy psů a kočky vozit v přepravních schránkách. I malý a neškodný pejsek se lekne a snaží se schovat pod nohama řidiče. Větší psy je třeba alespoň uvázat nebo umístit do zavazadlového prostoru kombíku, avšak za mříž či síť.

2. Dělat zvířatům přestávky
Každou hodinu je nutno na pár minut zastavit na klidnějším místě s kusem trávníku a zvíře pustit. Dlouhá jízda je nepříjemná lidem stejně jako zvířatům.

3. Voda nesmí chybět
Na delší cestu je třeba vzít misku a vodu a zvířeti během přestávky pití nabídnout. Dehydratace zvířat vede k únavě a může se projevit i náhlým sklonem k útěku. Specializované obchody nabízejí "nerozlitelné" misky k pití i během jízdy.

4. Potřeba čerstvého vzduchu
Dostatečně větraný vůz je předpokladem spokojenosti zvířat i lidí. Pes vystavený slunci brzy trpí. Řidič sám bude pootevírat okénko, poveze-li křečka nebo morče, neboť jejich podestýlka v malém prostoru je nepříjemně cítit.

5. Nevolnost zažene prášek
Prostředky proti nevolnosti a stresu zvířat je třeba dávkovat s ohledem na váhu, především u psa. Dávky nejspolehlivěji určí veterinář.

6. U exotických zvířat poradí v zoo
Není vhodné naložit na zadní sedadlo vozu jen tak třeba opici nebo hada. Jak se které zvíře bezpečně převáží, spolehlivě poradí jen lidé ze zoologických zahrad.

7. Na autopříslušenství nešetřit
Ne jakákoli, ale opravdu kvalitní deka do auta, také bezpečné přepravky a pásy na uvázání ve stokorunových relacích dokážou odvrátit škody za statisíce, nebo dokonce i poškození zdraví, k němuž může dojít rozptylováním řidiče.

(peo)

Další články z rubriky