84 procent všech firemních šoférů přiznalo, že se nechá při řízení něčím rozptylovat.

84 procent všech firemních šoférů přiznalo, že se nechá při řízení něčím rozptylovat. | foto: Jan Váca, iDNES.cz

Češi jsou třetí nejagresivnější řidiči na světě, píše polský server

  • 481
Velká Británie, Francie a Česko. To je podle průzkumu agentury TNS mezi více než třemi tisíci řidičů služebních vozů ve dvacítce zemí světa pořadí států, v nichž se šoféři nejčastěji setkávají s agresivním chováním na silnici.

Sedm z deseti řidičů v těchto státech už zažilo nepřátelská gesta a každý druhý i nadávky a blokování cesty. Polský server wp.pl se podivuje nad tím, že se s obecně známým nedostatkem kultury na polských silnicích tamní řidiči dostali až na lichotivé 18. místo.

V první desítce nejproblematičtějších šoférů jsou podle průzkumu, který si zadala leasingová společnost LeasePlan, také Němci, Indové, Belgičané, Italové, Američané, Australané a Lucemburčané. Nejčastěji šoféři zmiňují problém s nepřátelskými a neslušnými gesty, to vadilo 76 procentům britských řidičů. V Polsku se s takovou nepříjemnou zkušeností potkalo jen 24 procent účastníků silničního provozu, 53 procentům šoférů na britských ostrovech pak někdo nadával. V tomto ohledu Britové jasně vedou, ve třetím Česku mělo podobný zážitek 40 procent řidičů.

Průzkum také zjišťoval, co šoféry služebních vozů přivádí nejvíce do varu. Není nijak překvapivé, že číslem jedna je nedodržování bezpečné vzdálenosti od předjedoucího auta (mimochodem v Česku jedna z častých příčin dopravních nehod), dvojkou pak zbytečně pomalá jízda a na třetím místě známé „myšky“, tedy nebezpečné předjíždění na poslední chvíli a „cpaní se“ do kolon s malými rozestupy.

Když se šoférů ptali, jaké národnosti řídí podle nich nejhůře, nikdo z nich nenominoval kolegy z vlastní země. Tedy s jedinou výjimkou, jíž jsou Řekové. Ti sami připouštějí, že jsou nejhorší řidiči na planetě.

Samozřejmě, že výsledky průzkumu je nutno brát s rezervou: jde totiž více o to, jak šoféři situaci na silnicích vnímají, což nutně nemusí odpovídat skutečné míře agresivního chování. Slušným řidičům třeba v Německu totiž budou neslušná gesta či agresivní troubení vadit mnohem více než Turkům či Italům, kde takové věci nikoho z míry nevyvedou. Viděno touto optikou je možná spíše pozitivní, že čeští řidiči si na své kolegy stěžují, než kdyby hulvátství brali jako normu.

Velká anketa však zjišťovala také jiné věci, některé výsledky jsou přitom hodně zajímavé. Například nejdéle dojíždějí do práce (míněna jedna cesta) Brazilci a Portugalci (90 minut), nejlépe jsou na tom Češi, Řekové a Španělé (méně než 30 minut). Třiašedesát procent všech pak alespoň na jedné cestě musí postát v koloně.

S tím (a s pracovní vytížeností) zřejmě souvisí i fakt, že 84 procent všech firemních šoférů přiznalo, že se nechá při řízení něčím rozptylovat: 73% v autě telefonuje (ne nutně bez handsfree), 51 procent jí a pije a 22 procent přiznává, že na mobilu brouzdá na sociálních sítích. Nejběžnější je tento nešvar ve Francii (34 %) a také v Česku a Nizozemsku (29 %). Naopak na opačné straně žebříčku jsou USA (7 %), Indie (8 %) a Austrálie (12 %). A ženy dělají všechny tyto věci častěji než muži (23 vs. 19 procent).

A tečka na závěr: polovina všech fleetových řidičů se svěřila, že by měla zájem o různé kurzy bezpečné jízdy a ocenila by, kdyby se jejich firma o bezpečnost zajímala, ale dělá jich to jen 30 procent.