Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Alkohol za volantem v krajní nouzi projde, pokuta však řidiče nemine

  • 149
Zranění v lese bez signálu, těhotná manželka s překotným porodem nebo dítě s laryngitidou. Jsou případy, kdy lze za volant usednout i s alkoholem v krvi, pokud skutečně jiná možnost není. A soud by pro řidiče, který v pořádku dojel, nejspíš dopadl dobře. Pokuta od policie ale přistiženého nemine.

Občas mohou nastat situace, kdy je blízký člověk v ohrožení života a je třeba mu okamžitě pomoci. Pokud není po ruce střízlivý řidič, není možné okamžitě využít záchrannou službu, střízlivé sousedy či přivolat taxi, stává se situace pro všechny nadmíru stresující a je velmi obtížné okamžitě reagovat co možná nejlépe. Redakce iDNES.cz předložila odborníkům několik kritických modelových situací. Ptali jsme se, zda existuje případ, kdy alkohol v krvi řidičům „projde“.

O které zákony se lze opřít?

Zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích v ustanovení § 2 odst. 2 písm. b/ říká, že "Přestupkem není jednání, jímž někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému zákonem, jestliže tímto jednáním nebyl způsoben zřejmě stejně závažný následek než ten, který hrozil, a toto nebezpečí nebylo možno v dané situaci odvrátit jinak."

Zákon č. 40/2009 Sb., trestní zákoník v ustanovení § 28 odst. 1 a 2 říká, že "Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem. Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet."

Policisté a advokát specializující se na dopravní právo hodnotili tyto situace: Krvácivé zranění při práci v lese, kde není signál a nelze přivolat záchranáře. Překotný porod na venkově, kam by sanitka nemusela stihnout přijet včas. Popáleniny při grilování na chatě, kde všichni pili alkohol a cesta autem na pohotovost by byla nejrychlejším řešením. Dítě, které se dusí při náhlém nočním záchvatu laryngitidy, ale rodiče si dali večer k filmu víno:

„Zákony na popisované situace pamatují. A to jak zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, tak i zákon č. 40/2009 Sb.,trestní zákoník. Obě právní úpravy jsou v základních rysech obdobné, čili ať již řidič pil méně a naplnil pouze skutkovou podstatu přestupku, nebo pil hodně a naplnil skutkovou podstatu trestného činu, v obou případech může v úvahu přicházet jeho obrana, která bude spočívat v tom, že jednal v krajní nouzi,“ uvedl advokát Michal Dlabola.

Dodal, že není třeba doufat, že policista nad přistiženým řidičem přihmouří oči. „Je tu zákonný důvod, pro který záchrana života a zdraví řidičem pod vlivem alkoholu není trestným činem ani přestupkem, a to bez ohledu na množství alkoholu v krvi.“ Situace však musí splňovat všechny podmínky institutu krajní nouze současně - musí existovat nebezpečí, které hrozí přímo, nesmí být způsoben stejný či závažnější následek a nebezpečí nesmí být odvratitelné jinak.

S tím souhlasí i policie. „Obdobné případy by v konkrétních situacích mohly splňovat znaky takzvané krajní nouze. Ta představuje stav nebezpečí pro dva zákonem chráněné zájmy, kdy je možné chránit jeden z těchto zájmů jen tím, že se poruší nebo ohrozí zájem druhý,“ dodal mluvčí Policejního prezidia České republiky Jozef Bocán.

Pokud však policejní hlídka řidiče pod vlivem alkoholu přistihla, pokuta jej pravděpodobně nemine. „Policisté primárně chrání život a zdraví, vždy ale musí zadokumentovat podezření z protiprávního jednání. Dle konkrétních okolností lze toto udělat až po nezbytných, například život zachraňujících úkonech. Nelze však zjištěné porušení nechat bez povšimnutí,“ potvrdil policejní mluvčí. „Poté, co by bylo odvráceno hrozící nebezpečí, věc s řidičem vyřeší a zjištěné skutečnosti zaznamenají do oznámení o přestupku,“ dodal.

Institut krajní nouze

Aby se jednalo o případ krajní nouze, musí situace splňovat několik podmínek současně:

1) musí existovat nebezpečí - ohrožení zdraví či života bude tímto nebezpečím bezesporu vždy, takže tento předpoklad bude při odvozu osoby se zdravotními komplikacemi k lékaři vždy splněn.

2) nebezpečí musí hrozit přímo - to splňují jen situace, jsou-li zdraví či život ohroženy bezprostředně. Posouzení, zda je tento předpoklad splněn, je nejobtížnější, protože závisí na tom, jaké následky ze zdravotních komplikací bez neprodleného odvozu k lékaři hrozí. Bude-li mít někdo tepenné krvácení, o bezprostřední ohrožení půjde, pokud se někdo řízne a z rány mu bude kapat krev, o bezprostřední ohrožení se zřejmě jednat nebude.

3) nesmí být způsoben stejný či závažnější následek - jízda pod vlivem alkoholu nebude horší než hrozící újma na zdraví či smrt. Tento předpoklad bude splněn v zásadě vždy, pokud se při jízdě pod vlivem alkoholu nic nestane.

4) nebezpečí nesmí být odvratitelné jinak - podmínka bude splněna v případě, pokud osobu se zdravotními komplikacemi nemůže k lékaři odvézt někdo střízlivý, případně zda nelze poškození na zdraví stejně efektivně zabránit přivoláním vozidla rychlé zdravotnické pomoci.

Oba odborníci se shodují, že každou situaci je nutné posuzovat přísně individuálně. Zda se skutečně jednalo o krajní nouzi a řidič neměl lepší možnost jednání, pak rozhoduje soud. „V těchto případech by rozhodnutí bylo na správním orgánu, zda podle konkrétních okolností shledá, že byl zákon porušen, či nikoliv,“ upozornil Bocán. V úvahu se podle něj musí brát jen ty možnosti jednajícího, které mohl reálně využít a kterými bylo možné hrozící nebezpečí odvrátit včas.

Zranění v lese projde, porod už nemusí

Jak hodnotil právník konkrétní modelové situace? Těžké zranění v lese bez signálu a možnosti přivolat jinou pomoc je podle něj jasným případem krajní nouze. „Těžce zraněný určitě naléhavě potřebuje lékařské ošetření, nikdo další v okolí není a sanitku nelze ani zavolat. Pokud řidič doveze kolegu do nemocnice ve zdraví, půjde v jeho případě o krajní nouzi a jízdou pod vlivem alkoholu nespáchá trestný čin či přestupek,“ uvedl Dlabola.

Podobně jasný je i třetí případ, kdy se při grilování někdo velmi ošklivě popálí a je třeba rychlý zásah lékaře. „Pokud v okolí skutečně nikdo střízlivý není a pokud by se zdravotní stav zraněného do příjezdu sanitky zhoršil, šlo by o krajní nouzi,“ míní advokát.

I čtvrtý případ - tedy noční záchvat dítěte s laryngitidou, by měl u soudu velkou šanci na obhájení. „Akutní potřeba zásahu lékaře je tady evidentní. Jde pouze o to, zda pomoc lékaře nelze stejně dobře zajistit jinak, například za pomoci sousedů nebo přivoláním sanitky,“ dodal.

Hůře se hodnotí situace s nečekaným překotným porodem na špatně dostupném venkově. Jeho rizikovost či možné komplikace totiž nedokáže posoudit ani rodící žena, natož vyděšení otcové, co si dali „jednu zdravotní“. „Nebezpečí poškození zdraví musí skutečně hrozit, nestačí jen obava. Jiná situace bude v případě předčasného porodu po těhotenství s komplikacemi, jiná při porodu bez předchozích komplikací. I dojezd sanitky do 15 minut by se musel poměřovat s dobou, za kterou rodící manželku dovezl do porodnice manžel autem. Pokud bude doba jízdy víceméně stejná, o krajní nouzi by se nejednalo,“ míní advokát Michal Dlabola.