Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězda designu vychází u BMW. Auta navrhuje s vášní, sama žádné nemá

Exkluzivně aktualizováno 
Anne Forschner je vycházející hvězdou automobilového designu. Prozatím je sice schovaná v design studiu BMW v Mnichově, ale po silnicích už jezdí její první auto. Navrhla je v šestadvaceti letech.

Designérka BMW Anne Forschner | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Rodinné auto s vysokou střechou je pro BMW víc než netypické. Gran Tourer je první velkoprostorový sedmimístný model prémiové značky, navíc má pohon předních kol. A ještě ke všemu je autorkou designu mladá krásná žena. Designérek, které by dávaly tvar přímo vozům, zná přitom historie jen pár. Obvykle je „pustí“ nejvýš k vybírání potahových látek, materiálů interiéru a barev. O Anne Forschner ale určitě ještě uslyšíme, třeba si pak vzpomene, že svůj první velký rozhovor dala pro iDNES.cz.

Jak se cítí žena v tak mužském světě, jakým ten automobilový bezesporu je?
Víc než mužský nebo ženský svět je to hlavně neuvěřitelně konkurenční svět. Ano, určitě by mělo být víc designérek, protože je lepší, když je tým namíchaný. Stejně jako v životě je dobrá rovnováha.

Mezi čtyřma očima

Na rozhovor s Anne jsem se těšil rok, tehdy jsme se seznámili. Bylo to v květnu loňského roku, kdy "svůj" model osobně představila na prezentaci při uvedení do prodeje. Trochu nesměle, s viditelným zaujetím. Bylo vidět, že ho zná do posledního detailu.

Krásná blondýnka má pro milovníka aut obrovské kouzlo. Je milá, usměvavá, a když mluví o autech, jiskří jí při tom v očích. Není to hvězda, která reprezentuje značku ve světle reflektorů. Šéfdesignéři toho obvykle už tolik nenamalují, spíš prezentují, rozhodují a jsou tváří značek. Anne je řadový designér ze skupiny navrhující exteriéry (karoserie) nových BMW. To ona je navrhuje, reálně tvoří, vymýšlí, skicuje. A o autech přemýšlí bez přestávky, i o dovolené.

Je to vaše práce snů?
Rozhodně! Už odmala jsem chtěla navrhovat auta. Pocházím ze Stuttgartu a to je oblast se silným zastoupením autoprůmyslu (sídlo Mercedesu a Porsche – pozn. red.). Vyrůstala jsem s lidmi, kteří se kolem aut motali, a už ve škole mě fascinovala technika ve spojení s designem. Naštěstí mi dobře šla matematika, fyzika a taky malování. Ve čtrnácti letech jsem si malovala auta a přemýšlela o nich.

Jste mezi auty i na dovolené?
Automobilový design je něco, co děláte s vášní. Přichází to zevnitř. Neumíte jednoduše vypnout a přestat na to myslet. Na dovolené nebo o víkendech prostě myslíme na auta.

Kdybyste nebyla designérkou, čím byste byla?
Asi animátorkou kreslených filmů. Je to nádherná, kreativní práce. Mám snad všechny animované filmy.

Je pro autodesignéra lepší být umělcem, nebo technikem?
Je náročné zkombinovat tyhle dva naprosto odlišné obory. Líbí se mi pracovat i s technickou stránkou, ale na prvním místě pro mě byl vždycky design.

Designérka BMW Anne Forschner
Designérka BMW Anne Forschner

Hned první auto, které Anne navrhla pro BMW, se dostalo do výroby. Designérská studia jsou přitom plná lidí, jejichž návrh za celou kariéru nikdy do finální výroby nedojde. Už chápete její výjimečnost?

Sledujete auta vaší konkurence? Díváte se na ně, hledáte nápady nebo chyby?
Chyby nehledám. Dívám se, jak další firmy a designéři řeší stejné věci různými postupy. Někdo to dělá lépe, někdo jinak. Srovnávám, ale chyby nehledám.

Na co se u aut díváte nejdřív?
Dám na první dojem, pak na proporce. Když se mi na první pohled líbí, začínám studovat, proč to tak je. Sleduji i detaily, ale ty jsou při prvním zkoumání vedlejší. Nejdřív mě zajímá charakter, který auto představuje.

Automobilky se často pokoušejí vytvořit něco jako globální design, ale obvykle to moc nefunguje. Může, tedy aspoň v teoretické rovině, být vůbec realizovatelný?
Podle mě ano, a to bych vážně neřekla, že děláme německý design. Bereme si inspiraci z různých kultur, náš tým je složený z lidí z celého světa. Studia máme kromě Mnichova také v Los Angeles nebo v Číně, ale stále to musí být jasně rozpoznatelné BMW. Nenavrhujeme auta pro různé trhy jinak.

Dovádění s corvettou

"Jaké auto mám? Už rok žádné, v Mnichově vlastně auto nepotřebujete. Předtím jsem měla Chevrolet Corvette z osmdesátých let," popisuje. Toho legendárního amerického svalovce, který dodnes visí na plakátu v mnoha garážích a klučičích pokojích, měla samozřejmě s pětilitrovým osmiválcem pod kapotou. "Byl to ale automat, dost se kazil. Ale když fungoval, to byla jízda! Na křižovatkách jsem sešlápla levou nohou brzdu, pravou na plyn a parádně se kouřilo od zadních kol," říká s rošťáckým úsměvem krásná mladá dáma, u které byste takovou vášeň pro auta nehádali.

Chevrolet Corvette

Čím jezdí designérka značky BMW?
Už rok ničím, v Mnichově auto nepotřebujete. Předtím jsem měla Chevrolet Corvette z 80. let.

Dobře, když v Mnichově neřídíte, prozraďte mi aspoň, jaké je vaše auto snů?
Staré BMW M3 řady E30. Miluju ho. Má všechno, co má auto mít. Každá značka má ikonické auto.

Jaká jste řidička?
Rychlá, ale bez pokut. Jezdím rychle, jen když můžu. V Německu takové silnice najdete lehce. Mám ráda, když cítím, co auto dělá, a když rychle a přímo reaguje, proto mám ráda starší generace aut.

Jak vypadá den designérky aut?
Prostě se ráno posadím ke stolu. Občas si přečtu zprávy, podívám se, co se děje v automobilové branži, a pak začnu pracovat. Někdy dělám na jednom, jindy na více projektech najednou. A maluji, skicuji, na papíře, na počítači.

Je pro vás rozdíl mezi tužkou a počítačem?
Miluju skicování tužkou na papír. Je to intuitivní a kreativní a zároveň čisté. Pak jsou samozřejmě i dny, kdy skicuji na počítači, mám speciálně upravený tablet. Záleží zkrátka na projektu a úkolu a také na termínu, v němž musí být práce hotova. Opravdu nejkrásnější je začít skicovat rukou na papír.

Jak pak propojíte své myšlenky s týmem inženýrů?
To jsou právě ty dva rozdílné světy, které na sebe stále narážejí. Ne vždy je všechno, co si vymyslím, realizovatelné, jindy je to třeba moc drahé. Musíte být schopný se s inženýry domluvit, zjistit, kde je problém, a najít řešení. Právě kombinace těch dvou světů dělají auta skutečnými. A to je to nejlepší na mé práci. Není to jen schopnost dát věcem cool vzhled, potřebujete také umět překonávat překážky

Auto, které jste navrhovala, je úplně jiné než všechna ostatní BMW. Co tuhle značku ve vašich očích symbolizuje?
Jsou určité prvky, které BMW charakterizují – dravost, dynamika, skvělé chování na silnici. U BMW jsou auta, která jsou toho čistým ztělesněním, třeba modely řady M. Pak jsou další auta, která trochu opouštějí typickou linii, ale stále mají stejnou DNA.

Podívejte se na BMW 2 Gran Tourer:

Fotogalerie

Talentovaná Anne Forschner

Proslavila se bláznivým futuristickým konceptem Lovos, který nakonec postavili ve zmenšené velikosti jako model. Dnes maluje opravdová auta, nejčerstvější studie ukazuje, jak by mohl vypadat malý sedan BMW. Auto oblečené podle návrhu Anne představila značka loni na podzim v Číně.

Koncept Lovos
BMW Compact Sedan concept

Zobrazit fotogalerii

Než auto od první skici dorazí do výroby, trvá to pět roků. Jak odhadujete, co bude trendem za takovou dobu?
Musíte se zajímat o vývoj a odhadovat, co bude vůbec možné. Se skicováním pak přicházíte na to, co by mohlo být jinak, hledáte nové myšlenky. Automobilový design je prostředí, ve kterém žijete a pracujete, které vás k tomu inspiruje. Neznamená to, že máte recept na to, co bude úspěšné za pět, deset let. Berete inspiraci z módy, architektury a zkoušíte si domýšlet.

Když jste takhle domyslela svůj slavný koncept Lovos, dobrala jste se k velmi futuristickému vzhledu. Co vás inspiruje?
Není to jedna věc, konkrétní zdroj inspirace neexistuje. Když jste designér, je pro vás přirozené dívat se dál, hledat nové trendy, myšlenky. Děláte to automaticky, intuitivně a úplně všude, kde právě jste. Vstřebávám spoustu vjemů, se kterými pak pracuji. Rozhodně to není tak, že si řeknu: „A teď hledám inspiraci,“ a začnu něco hledat na internetu. Myslíte na to pořád a inspirace pak přichází zevnitř. Auta se zkrátka navrhují s vášní.

Anne Forschner

Designérka BMW

Narodila se v únoru 1985 v Ostfildernu, městě na dohled Stuttgartu. Do aut se zakoukala už jako malá holka. Když je začala v pubertě malovat, rozhodla se, že bude automobilovou designérkou. Pokud chcete ve světě automobilového designu něco znamenat, je dobré mít jednu z mála světově proslulých uměleckých vysokých škol, kterése na design dopravních prostředků specializují. Univerzita ve Pforzheimu, kterou Anne absolvovala v roce 2009, je jednou z nich.

Designérka BMW Anne Forschner

Byla na stáži u Mercedesu, v americkém studiu Mazdy a v roce 2007 poprvé nakoukla do studia BMW. Od roku 2009 je členkou týmu exteriérových designérů mnichovské značky. Vybrali si ji možná i kvůli jejímu studentskému projektu Lovos; obrázky futuristické studie tehdy oblétly svět. Bláznivé auto, které vzniklo za podpory BMW, v roce 2009 automobilka dokonce vystavovala na autosalonu ve Frankfurtu.

Nejčtenější

Kawasaki Z 650
Pokušitel i učitel. Kawasaki Z 650 okouzlí lehkostí a ovladatelností

V nabídce Kawasaki vyplnil Z 650 místo po superpopulární ER6n. To mu situaci rozhodně neusnadňuje. Svádí to k neustálému poměřování, ale stačí se projet a...  celý článek

Lancia Delta HF Integrale
Voltovy lancie v Česku osiřely. Fanatik legend rally tragicky zemřel

Postavou nevelký, soutěžáckým srdcem však velikán mezi nadšenci do světa rally a milovníky italské produkce zvláště. Na pohled nenápadný kouzelný dědeček, ve...  celý článek

Sraz Volkswagenů Brouk na pražském Vítkově
Praha plná brouků. Legendární auta na srazu sprintovala i plavala Vltavou

Už pošestnácté patřila Praha nejslavnějšímu autu světa. Broučí sraz v modřanském Freestyle parku byl i přes nepřízeň počasí opět náramná podívaná. Tradičním...  celý článek

Aston Martin Virage
Autofotka týdne: Úplně první Aston Martin Virage je perla českých garáží

Aston Martin Virage nedosahuje takového věhlasu jako předchozí typ V8, který nahradil v roce 1988. Nízký počet vyrobených kusů z něj ovšem dělá exkluzivní...  celý článek

Další z rubriky

(ilustrační snímek)
Jste na silnici nebezpeční? Podívejte se pravdě do oka

Každý druhý řidič vidí špatně a většinou o tom neví, nebo si to nechce připustit. Vyzkoušejte si, jak jste na tom vy. Redakce iDNES.cz vám přináší domácí test...  celý článek

Škoda představuje koncept elektromobilu jménem Vision E.
Představuje se Vision E, v roce 2020 z něj bude první škodovka na baterie

Šanghaj je 24milionové město, kde slunce neviděli hodně dlouho. Celé město totiž do pošmourna halí smog. A tak je na tom snad každé město v Číně. Právě tady má...  celý článek

Sraz ferrrari na trojském zámečku v Praze, pořádaný na počest 70. výročí...
VIDEO: Policie ferrari nehoní, zatarasí mu cestu

Policejní auta jsou mnohem slabší než urození hřebci z Maranella, kdyby chtěl ovšem řidič ferrari policii ujet, umí si poradit. Na srazu pořádaném k výročí...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.