Policista s novým laserovým radarem, který získalo hradecké dopravní oddělení. | foto: Lukáš Urban

Pozor, aplikace na sledování radarů jsou v Německu zakázané

  • 176
V Německu se v poslední době staly velmi populární aplikace, které varují řidiče před rychlostními radary. Netrvalo dlouho a bylo rozhodnuto, že používání těchto aplikací se bude trestat pokutou. Pokud však někdo varuje ostatní řidiče před radary přes rádio, žádná pokuta mu nehrozí.

Mobilní aplikace se nicméně stále objevují u velkého množství německých řidičů, protože si je ještě před jejich zákazem stáhly miliony uživatelů chytrých telefonů. Princip aplikací je velmi jednoduchý. Uživatel může pomocí nich označit místo, kde kontrola rychlosti probíhá a tím varuje ostatní uživatele programu.

Podle magazínu Computer Bild v Německu aktuálně stačí k pokutě pouze to, když je v chytrém telefonu nainstalován program, který z něj v podstatě dělá zařízení používané za účelem varování před rychlostními radary.

Bez omezení rychlosti

Němci chtějí rychlostní limit na dálnicích, tvrdí výzkum. Ideálně 150

Dálnice D1

Poněkud rozporuplná situace nastala kolem používání velkého počtu klasických navigací, které v sobě mají integrované funkce informující o radarech. I na ně by se teoreticky měl zákaz vztahovat, ale podle právníků navigace primárně neslouží k informování o radarech, a proto by s nimi problém být neměl.

Jak ale ukazuje jeden případ z okolí Hamburku, právní situace kolem tohoto problému zatím není úplně dořešená. Policisté tady při silniční kontrole zastavili vozidlo a uviděli na přístrojové desce připojené mobilní zařízení se spuštěnou aplikací, která ukazovala polohu radarů.

Jako důkazní materiál posloužila fotografie pořízená policisty. Řidič si odnesl pokutu v hodnotě zhruba dvou tisíc korun. Proti rozhodnutí se odvolal u soudu, ten ale jeho žádost odmítl.

Rozsudek o zákazu aplikací vyvolal hodně rozruchu hlavně mezi právníky. Například advokát Udo Vetter kritizoval rozsudek na svém blogu. Upozorňuje, že policisté mohou například během kontroly aplikaci sami nainstalovat a pokutu poté vymáhat.

Zabavení chytrého telefonu při kontrole se však řidiči obávat nemusejí. Konfiskace věcí při kontrole policisty sice možná je, ale mobil obsahuje citlivé osobní informace a zabaven v tomto případě být nesmí.

Pro všechny řidiče se nabízí poměrně jednoduché řešení, jak se pokutě vyhnout. Stačí dát telefon do ruky svému spolujezdci a ten s identifikací radarů ústně pomůže. Ještě jednodušší radou je telefon před policisty při kontrole schovat.

I my jsme vyzkoušeli aplikaci, která odhalí hlídku policie:

13. února 2015