Atlet kardiak: Lexus CT 200h

Nejmenší lexus má skvělý podvozek a prima interiér, táhnou ho ale leniví elektrokoně původem z Toyoty Prius. Lexusářskému dorostu nabídne vstup do precizního světa téhle japonské značky.

Je pro vás prius moc technicistní a auris příliš obyčejný? Právě na takové "ctčko" cílí. Nejmenší model v nabídce téhle prémiové odnože japonské Toyoty využívá pohon nejznámějšího hybridu na Zemi (priusu). A právě ten je nejslabším článkem povedeného auta.

Lexus CT 200h

Nalijme si čistého saké: BMW 1 nebo audi A3 můžou klidně spát. Nejnovější lexus není dravec. Je to přehlídka moderní techniky, ovšem zaměřená na klidné ladné plutí v tichu a ideálně s vypnutým motorem, pro auto pro radost musíte jinam.

Dokonalá čistota

Je to stoprocentní lexus, hybridní pohon vyrábějí v japonské Kokuře společně s ostatními lexusími hybridy. V té továrně udržují přetlak, aby "vyfoukávala" prach a za vchodem mají sítě, po kterých stéká voda a znovu čistí vzduch, výroba je čistá skoro jako u léčiv...

Není nejsportovnější nebo nejrychlejší. Je úplně jiné. A úsporné. Hlavně při pojížďkách městem. Asi to bude ideál generace, která se narodila s počítači, videohrami a mobily v rukou. Jejím cílem už není jízda, ale množství udělátek, které vás při pojížďkách městem z facebookového rande na kyberparty zabaví.

Nečekejte požitek z jízdy, to živočišné sepjetí řidiče a auta jako v bavorské jedničce. Spíš videohrovou virtuální realitu, ve které si jen tak ladně bzučivě plujete. Těšit se můžete na auto promyšlené do posledního detailu a vyšlechtěné k dokonalosti.

Tenhle nový lexus má skvělý podvozek a přivítá vás tradiční japonské pojetí luxusu (které se ale projevuje i tím, že směrovky neumí "trojblik", i fabie první generace ho měla...).

Žádnou jinou variantu, než hybridní do "ctčka" nepořídíte a to je jeho problém. Lexusáři jsou samozřejmě trochu jiní zákazníci, nejsou tolik závodiví, čekají vytříbenou techniku, kvalitu a ekologické myšlení, ale v případě CT 200h něco živějšího rozhodně moc chybí.

Podvozek čeká na něco silnějšího

Lexus CT 200h v číslech

  • Spalovací motor (Atkinsonův cyklus): 1798 ccm, 73 kW/99 k,142 Nm
  • Elektromotor: synchronní, permanentní magnet, 650 V, 60 kW/92 k, 207 Nm 
  • Celkový výkon: 100 kW/136 k 
  • Max. rychlost: 180 km/h
  • Zrychlení 0-100 km/h: 10,3 s
  • Komb. spotřeba: 3,8  l/100 km
  • délka x šířka x výška x rozvor: 4320 x 1765 x 1430 x 2600 mm
  • Základní cena 699 000Kč

Nejmenší lexus v historii a vůbec první malý hatchback značky má hlavně výborný podvozek: hezky tlumí díry a parádně drží v zatáčce. Je rozhodně o moc rychlejší než motor.

Řízení je přesné a na poměry toyoty docela komunikativní, na vyžehlených portugalských silnicích, kde jsme se na pozvání automobilky s novinkou seznámili, podvozek fungoval skvěle. Vzhledem k tomu, že lexus rozumně dává na základní provedení patnáctipalcová kola (i základní jsou hliníková) a největší jsou sedmnáctky, mohlo by CT být pohodlné i na českém tankodromu. Výborně tlumí nerovnosti, je skvěle ovladatelný, při ostřejším zatáčení se nenaklání...

Benzinová jedna osmička nemá nijak ohromující výkony, je zaměřená na úspornou klidnou jízdu. V partnerství s elektromotorem (60 kW, 207 Nm) rozjede 73 kw benzinový čtyřválec Lexus CT 200h na stoosmdesátku a rozjezd na stovku trvá přes deset sekund. Když chcete jet svižněji, je vytočený benziňák hodně slyšet. V kategorii se nejvíc prodávají auta s výkony od sta do 140 koní, tam nový lexus přesně zapadá, konkurence je ale svižnější. Ctčko taky není žádný drobek, váží skoro 1,4 tuny, kvůli baterkám hybridního systému.

Dietu drží ve městě

Na první pohled tohle auto klame. Vypadá jako po zásahu tuningové firmy, velké výdechy, hranaté mohutné nárazníky zostřující ladné křivky a vzadu dokonce náznak difuzoru v nárazníku.

Lexus CT 200h

Trhače asfaltu z CTčka ale nedělá. Všechno se děje plynule, to se ale vyžaduje i od řidiče. Jen tak se totiž naladíte na spořílkovskou notu hybridu: Nespěchat, jet ladně, co nejvíc využívat setrvačnost...

Na slibované 4 litry spotřeby jsme se nedostali. Jezdit úsporně řidiče učí velký budík nalevo. Když velkým kruhovým ovladačem na středovém tunelu zvolíte sportovní režim (upraví reakci plynového pedálu a odezvu řízení), změní se pole v otáčkoměr a celá kaplička budíků zrudne.

Automobilka naměřila průměrnou spotřebu 3,8 litru na 100 km. Už tři kilometry ujedete jen na baterky maximálně pětačtyřicetikilometrovou rychlostí, pak startuje benziňák. To známe z priusu. Při umírněné jízdě jsme jezdili od 4,9 do 5,6 litrů spotřeby. Dá se jet možná ještě úsporněji, ale běžná jízda bude odhadem s šestilitrovou spotřebou.

Silnější verze na obzoru

Tony Cramb, šéf australského zastoupení Lexusu prozradil že se v ústředí Lexusu diskutuje o uvedení silnější varianty modelu. už dříve si automobilka nechala zaregistrovat označení CT 300h a CT 400h.

Vyplatí se naučit pracovat s malou páčkou vedle pravého kolene, která funguje jako volič automatu. Kromě tradičních písmenek známých z automatů (Dopředu,Neutrál,Revers) má ještě polohu B. Ta funguje jako retardér, když jedete z kopce, nebo dojíždíte ke křižovatce, navolíte B, auto intenzivněji zpomaluje a zároveň více dobíjí rekuperací baterky. Má to jedinou vadu: když pak chcete pokračovat, musíte znovu navolit "dčko", jinak vás B-mód stále přibržďuje.

Lexus srovnává svůj hybrid s konkurencí vybavenou turbodiesely. S naftovým autem budete mít podobnou spotřebu. V Lexusu zase ušetříte na servisu. Nečeká vás strach o kvalitu nafty, na kterou jsou moderní diesely citlivé. Lexus počítá ale i další úspory na servisu: hybrid nemá startér, alternátor, rozvodové řemeny, nebo spojku, všechno věci, které se rády časem hlásí o výměnu.

Malému lexusu hodně ubírá na řízu převodovka hybridního pohonu. V priusu od kterého jízdní zážitky nečekáte, vám to nevadí. v ctčku vám bezestupňový variátorový projev planetové převodovky kazí radost z jízdy.

Lexusní luxus

Řidiči nutí malý lexus nízký posaz za hodně tlustým volantem. Ven nevidíte pořádně jinam než dopředu - CT200h má totiž nízká boční i zadní okna a široké sloupky. Je to daň za hodně tuhou karoserii.

Lexus CT 200h
Lexus CT 200h

Líbí se skvěle odhlučněný interiér, čemuž napomáhá výborná aerodynamika, a parádní velká křesla vepředu. Vzadu je místa tolik, kolik ho od malého prémiového hatchbacku čekáte. Do nějakých 180 cm výšky se dva za sebe vejdou, ale výskat si nebudou.

Kufr je dobře přístupný, ale malý. Základní objem (pod roletku) je 275 litrů, po střechu je to o sto litrů víc. Pod podlahou je ještě hluboká velká vanička. Baterky (typ NiMh) jsou pod a za zadky zadních cestujících, ještě hlouběji dvojité lichoběžníky zadní nápravy.

Hezkou architekturu přístrojovky kazí předpotopní ztvárnění některých ovladačů. To, že na středovém panelu najdeme v každém lexusu digitálky jako z osmdesátých let, bereme už jako tradici. Vyloženě laciný a nestylový je ale třeba panel radia, hraje sice hezky, ale obrovské plastové čudlíky prémiové, jak se o lexusu vyjadřuje ceník, nejsou. Výhodou je ale dokonalá přehlednost. Což už se nedá prohlásit o navigaci a vůbec celém palubním komunikačním centru.

I do nejmenšího lexusu ho pořídíte za příplatek. Pracujete s ním pomocí velkého ovladače, podobně jako myší na počítači. Je to technicistní a stylové, při pohybu v menu ale musíte obrazovku stále sledovat očima, poslepu na něm nic neuděláte. A až si budete chtít nastavit něco v supernepřehledné navigaci, radši si zastavíte. Ovládání chce prostě cvik a vášeň pro moderní techniku japonského teenagera.

Lexus CT 200h

Ostatně, na ně novinka míří. CT 200h má být vstupenkou do světa lexusů, automobilka doufá, že jím přetáhne hlavně nové zákazníky a ti pak skončí u větších modelů. Právě hatchbacky velikosti ctčka jsou v Evropě, pro kterou novinku postavili především, nejprodávanější kategorií; loviště je tedy obrovské. Ale pozor, prodává se i v USA a chystá se jeho japonská premiéra.

Že lexus patří do vyšší ligy prémiových značek dokazuje i výbava: v základní - bohaté tak, že ostatní závidí - nabídne mimo jiné osm airbagů, dvouzónovou klimatizaci, všechny myslitelné asistenční systémy, rádio s CD/MP3/AUW/USB a bluetooth ovládaný z volantu, za příplatek můžete mít třeba adaptivní tempomat. Základní cena je 699 900 korun.

V západní Evropě zvýhodní majitelům ctčka provoz státní podpora (úlevy na daních, mýtu, parkování zdarma), v Česku musí vystačit s jinými benefity. Průměrnému majiteli priusu prý vydrží pneumatiky přes devadesát tisíc kilometrů, Luxus slibuje, že s jednou sadou vystačíte tolik i u ctčka. Díky rekuperativnímu brzdění ušetříte i za výměnu brzdových komponent. Na baterku je záruka pět let nebo 100 000 kilometrů, automobilka ale říká, že vydrží 12 až 15 let.

  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

27. března 2024  18:40

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Průkopnický fiat ukázal všem cestu. Jezdil s ním i Ferrari

29. března 2024

Italská továrna Fiat představila koncem 60. let minulého století vůz, který předběhl konkurenci a...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...