Audi na skokanském můstku

Audi na skokanském můstku - Audi A6 quattro vyjelo při natáčení reklamního spotu na strmý skokanský můstek ve Finsku. | foto: Audi

Audi na skokanském můstku: 25 let quattra

  • 107
Narozeniny se dají oslavit různými bláznivými způsoby. Automobilka Audi si pro připomenutí pětadvacátin aut s pohonem quattro vybrala "mejdan" v mrazivém Finsku. Jednoho z nejmladších zástupců quattra vyhnala na skokanský můstek. Jen skočit ho nenechala.

Auto naopak výrobce donutil vyšplhat z hrany můstku do míst, odkud se běžně spouštějí skokani ke svým pokusům. Celé sportování si Audi navíc natočilo, aby se s ním mohlo pochlubit v reklamním spotu.

Po letech znovu na můstek
Vše se odehrálo koncem ledna na můstku Pitkävuori ve finském městečku Kaipola. Automobilka chtěla s novým modelem Audi A6 quattro zopakovat svůj vlastní husarský kousek.

Už v roce 1986 totiž vyjel při natáčení reklamy na vrcholek můstku rallyový jezdec Harald Demuth s vozem Audi 100 CS quattro.

Tentokrát se čtyřicetičlenný tým připravoval na zdolání můstku týden v Kaipole. Leží 300 kilometrů severně od Helsinek. Lidé od Audi museli můstek, který je už jedenáct let mimo provoz, poopravit a zbudovali také provizorní přistávací plochu pro helikoptéru. Bez ní nemohly vzniknout exkluzivní záběry.

K můstku přijel těžký jeřáb. Shodou okolností tentýž, který před lety vyzvedl na můstek Audi 100. Teď nesl Audi A6 quattro s motorem 4,2 litru o výkonu 246 kW (335 koní).

I nyní na produkční tým čekala výzva v podobě stoupání o hodnotě 37,5 stupně, tedy zhruba osmdesát procent. Auto na něm muselo zdolat stometrový úsek.

Za volantem měl i tentokrát sedět Harald Demuth. Na poslední chvíli ho ale vyřadilo zranění zápěstí. Upadl při běhání na zasněžené cestě. "Chtěl jsem jet znovu, ale svět se proto nezboří," komentoval svůj úraz.

Za volant skoro dvoutunové audiny tedy usedl Uwe Bleck, za normálních okolností vedoucí oddělení jízdní dynamiky. Do Kaipoly původně přijel jako pracovník technické podpory.

"Když člověk ten můstek vidí na vlastní oči zjistí, jak strmý vlastně je. Z televizních záběrů si to tak dobře nepředstavíte," říkal před jízdou. Stejně tak prohlašoval, že cesta vzhůru je poměrně jednoduchá.

Dolů už je ale potřeba spolupráce bezpečnostních systémů. Hned jak vůz na vrcholu zastaví, začne klouzat zpátky dolů. Pokud by ho nezadržela lana, dosáhl by na odrazové hraně můstku rychlosti 110 kilometrů v hodině.

Auto, kterým chtěl Bleck po můstku vyjet, bylo podle automobilky běžným sériovým modelem A6 quattro se šestistupňovou převodovkou tiptronic. Jedinou úpravou byla převodovka, držela se na prvním rychlostním stupni. Ztráta výkonu při přeřazování by totiž nedovolila vyjet prudké stoupání.

Druhou "nesériovou součástí" byly pneumatiky. Pro pokus byly připraveny gumy s hřeby o délce 2,5 milimetru. Ve skandinávských zemích jsou povoleny pro běžný provoz. V záloze bylo i rallyové obutí s šestimilimetrovými hroty.

Třetí pokus byl úspěšný
První pokus o zdolání můstku skončil asi v polovině. Kola se protáčela už na startu. Při druhém zdolávání můstku se audi zastavilo zhruba v jeho dvou třetinách. Tým se rozhodl přezout, na auto nasadil pneumatiky s šestimilimetrovými hroty. S nimi se pak vydal vstříc vysněnému cíli.

"Audi go!" zaznělo z vysílačky a Bleck se rozjel. Na "jedničku" vytočil motor až na 4200 otáček za minutu a dosáhl rychlosti skoro šedesáti kilometrů v hodině. Za devět sekund byl 47 metrů nad zemí, v místech, odkud se dříve spouštěli skokani na lyžích. "V tom nejstrmějším úseku jsem mohl ještě zrychlovat," řekl později.

LANO NENÍ PODVOD

Jestliže při pohledu na fotografie, kde je před vozem i za ním lano, viníte audi z podvodu, věřte, že automobilka žádný nekalý krok nespáchala. Auto vyjelo na můstek skutečně jen vlastní silou, nebylo vytaženo na laně.

Ocelové lano o průměru dvou centimetrů je součástí bezpečnostního systému. Lano leží na můstku, nahoře a dole je k němu připevněno. Když vůz míří vzhůru, probíhá lano oky pod podvozkem. Jakmile se vůz zastaví a začne se samovolně pohybovat směrem dolů, "zaklapne" elektronika během okamžiku kolem lana sponu.

Auto je pak zajištěno ještě jedním lanem a s pomocí navijáku pomalu spuštěno zpátky k odrazové hraně můstku.

Na konci trasy sundal Bleck nohu z plynu, audi se naklonilo vpřed jako při silném brždění. Bezpečnostní systém zafungoval jak měl a podržel vůz na ocelovém laně. S pomocí navijáku pak bylo auto pomalu spuštěno dolů.

"Před startem už jsem byl trochu nervózní. Samotný výjezd toho stoupání nebyl tak hrozný. Horší pocit jsem měl, když jsem dojel na vrchol, to jsem nemohl nic dělat, jen čekat na pomoc druhých, byl to pocit bezmoci," popsal později Bleck. Vše si pak zopakoval ještě desetkrát, můstek zdolal celkem jedenáctkrát.

Výsledky snažení technického týmu i filmového štábu nasadila automobilka na začátku března do vysílání v podobě reklamních spotů v televizi a kinech.

25 LET QUATTRA

Přesně před čtvrt stoletím: 3. března 1980 na ženevském autosalonu představila značka Audi své Audi quattro (tehdy se ještě název psal s velkým písmenem).

S myšlenkou pohonu všech kol začala automobilka Audi koketovat v zimě roku 1976, kdy se její konstruktéři zúčastnili ve Švédsku armádních testů terénního vozu VW Iltis. Jeho vynikající vlastnosti na zasněžených a zledovatělých silnicích inspirovaly vývojové specialisty Audi ke stavbě pokusného vozu na bázi Audi 80, který využíval stejné komponenty podvozku jako terénní Iltis. Vzápětí byly zahájeny práce na vývoji vlastního systému pohonu všech kol, na konci snažení stálo sportovní kupé Audi quattro, poháněné přeplňovaným pětiválcem o objemu 2,2 l a výkonu 147 kW/200 k.

Konstruktéři využili dutý hřídel v převodovce, který umožňuje přenos výkonu ke kolům přední i zadní nápravy. S tímto konceptem, vylepšeným později o mezinápravový diferenciál Torsen, se první model quattro začal prodávat v druhé polovině osmdesátých let dvacátého století. Bylo to ostře řezané Audi quattro s trvalým pohonem na všechny čtyři kola a výkonem 147 kW/200 k.

Zatímco úplně první modely Audi s pohonem všech kol quattro měly mechanickou uzávěru mezinápravového a zadního diferenciálu, které řidič obsluhoval pomocí kabelových táhel, v roce 1983 konstruktéři připravili pneumatický systém blokování diferenciálů. V modelovém roce 1988 potom vozy Audi 80, 90, 100, 200 a Coupé vyjely s mechanickým mezinápravovým diferenciálem Torsen, který rozděloval přenášený výkon mezi přední a zadní kola zcela samočinně bez zásahu řidiče.

Dalším vývojovým stupněm bylo nahrazení mechanické závěrky diferenciálu samočinným elektronickým systémem EDS, který se poprvé objevil v roce 1995 v modelu Audi A4.

Za 25 let (do konce roku 2004) vyrobila automobilka Audi celkem 1 815 396 vozů s pohonem všech kol quattro.