Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Audi slaví dvacet let TDI. Obří Q7 připíjí panákem močoviny

aktualizováno 
Obří Audi Q7 dnes zdobí písmena TDI když má pod kapotou třílitrový šestiválec ohleduplný k ovzduší, ale i když trhá asfalt brutálním dvanáctiválcem. Ingolstadtská automobilka montuje do svých modelů turbodiesely s označením TDI už dvacet let. A právě Q7 dostává navrch ještě systém zneškodňující jedy ve výfukových plynech čpavkem.

Můžete mít jen matný pojem o tom, kolik má vaše auto newtonmetrů a k čemu slouží turbodmychadlo, ale pojem TDI znáte skoro určitě. Zažitá klišé o "zátahu od spodu" a dietní spotřebě nechme stranou. Tahle tři písmenka jsou dnes známá stejně jako třeba zkratka ABS, nebo STK.

Může se hodit

Nové i ojeté automobily Audi Q7 můžete koupit
na www.automodul.cz

Té-Dé-I, jedni se ke třem známým písmenkům modlí, pro druhé jsou oblíbeným terčem posměšků. Když se před dvaceti lety Audi 100 Avant 2,5 TDI představilo na autosalonu ve Frankfurtu, nečekala ani sama automobilka, že je zaděláno na legendu. Od té doby jich vzniklo na pět milionů.

A právě TDIčko má být pro naftu vstupenkou na americký trh, který tvrdošíjně holduje benzinu. Do superpřísných amerických emisních norem se nafťáky snaží vejít s pomocí technologie ADBlue.

Audi Q7 3,0 TDI Clean Diesel

K životnímu prostředí přátelský turbodiesel dostalo i jedno z nejmohutnějších aut, které můžete s "Bčkovým" řidičákem řídit: Audi Q7, které už čtyři roky vyjíždí s bratislavské fabriky koncernu VW.

Na Q7 můžete mít jakkoliv pohrdavý názor, ale je to prostě fenomén. Prototyp terénního - či spíše pseudoterénního - auta dnešní doby, které si zákazníci rozhodně nekupují pro projížďky bahnem.

Audi Q7 3,0 TDi Clean Diesel v číslech
motor 2967 ccm, V6 common-rail, přeplňovaný turbodmychadlem,
max. výkon 176 kW/239 k
max. kroutící moment 550 Nm
max. rychlost 210 km/h
emise CO2 234 g/km
komb. spotřeba 8,9 l/100 km
délka/šířka/výška/rozvor 5089/1983/1737/3002 m
pohotovostní/celková hmotnost 2345/3070 kg
cena 1 467 800 Kč

Kliďte se, jedu!

Mohutné audi funguje jako dokonalý čistič levého dálničního pruhu, nemusíte jet ani nepředpisovými rychlostmi a klidí se z něj bílé dodávky i stříbrné firemní octavie. Asi je to tím pohledem diodových světel. Od letošního faceliftu totiž Q7 kouká na svět zmodernizovanými předními lampami. Při modernizaci vzhledu poskládali designéři z LEDek i zadní světla a ještě přepracovali nárazníky.

Audi Q7 3,0 TDI Clean DieselAudi Q7 3,0 TDI Clean Diesel

Zpoza volantu moc nevidíte kde Q7 začíná a kde končí a při padesátém pokusu najít dostatečně velké místo na zaparkování začínáte chápat, proč tak často stojí na chodníku, nebo všude tam, kde nemají. Najít místo pro tohle pětimetrové monstrum je těžší, než ho pak zaparkovat (s tím vám pomůže barevná kamera namontovaná vzadu).

Na dálnici je Q7 dokonale stabilní a klidná. Při jízdě v přímém směru jede jak po kolejích. Po SUVčkovsku se více naklání v zatáčkách, ale nehoupe se jak na moři. Pohon všech kol obstarává mezinápravový diferenciál Torsen a elektronická regulace prokluzu kol. Stačí to na průjezd terénem, který prozkoumá tank - Audi Q7 má podobné rozměry. Obratnost a mrštnost pro pokořování lesních cest nečekejte, když už se na ně s Q7 vejdete, zcela určitě si aspoň poškrábete zrcátka o maliní. Pohon všech kol "Q-sedma" využije tedy hlavně pro jízdu rozmáčenou polňačkou, nebo uklouzanou cestou do hor.

Audi Q7 3,0 TDI Clean DieselAudi Q7 3,0 TDI Clean Diesel

Výlet v sedmi

V Q7 rozhodně nedostatkem místa netrpíte. Jen vám pořád vrtá hlavou, proč je tak velká zvenku, když zevnitř to tak nepůsobí. Odvezete v ní sice sedm lidí, nebo kupu bagáže a pětice cestujících má místa na rozdávání. Když ale do Q7 nastoupíte, říkáte si, kam se ty centimetry a litry poděly.

Pracoviště řidiče a vlastně celý interiér je audinovská klasika. Festival invence to není, ale neurazí. Je přehledný a hlavně kvalitně sestavený, o pečlivé volbě materiálů nemluvě. Malý volant padne dobře do ruky. Jen vypaseným řidičům bude možná překážet mohutný středový tunel.

Audi Q7 3,0 TDI Clean Diesel

Jedy zničí močovina

Čirá bezbarvá kapalina s obchodním pojmenováním ADBlue, sestávající z 32,5% vodního roztoku syntetické močoviny, není nebezpečná pro zdraví člověka ani pro životní prostředí. Po vstřiku do horkých spalin se rozkládá na CO2 a amoniak (čpavek). Následnou reakcí s oxidy dusíku, obsaženými ve výfukových plynech, vzniká neškodný dusík a voda (vodní pára). Celý tento proces se nazývá selektivní katalytická redukce.

Do kufru buď naložíte všechno co potřebujete, nebo dva nejmenší členy posádky. Dlouháni tam nesloží nohy, nebo se zarazí hlavou o strop. Když ale do kufru posadíte ty nejmenší z výpravy, odvezete je bez mrmlání.

Manipulace se sedadly třetí řady je přitom snadná. Sklopí se jednoduše do podlahy a vyklopí několika jednoduchými hmaty. Když ale budete do kufru nakládat něco těžkého, počítejte s tím, že je podlaha hodně vysoko. V sedmimístném obsazení odvezete 330 litrů, v pětimístném 775 a když pojedete ve dvou, naložíte 2035 litrů.

Milovník přírody

To nejzajímavější na Q7 s třílitrovým turbodieselem je systém šetřící přírodu. Proto ho pojmenovali u Audi Clean Diesel. Nezbytnou výbavou "čistého" TDIčka je nádobka s přípravkem ADBlue na bázi močoviny. Dvěstěčtyřicetikoňový šestiválec ji využívá k odbourávání jedovatých oxidů dusíku, které se při spalování nafty vytvářejí. Díky tomu splní ekonormu Euro 6 (bez Clean Diesel systému jen Euro 4), jejíž zavedení do praxe se chystá na rok 2014.

Q7 Clean Diesel dokáže jezdit za nějakých 9-10 litrů. AdBlue doplňují servismani při garančních prohlídkách malým hrdlem pod dvířky nádrže.

Audi Q7 3,0 TDI Clean Diesel

Za čisté svědomí se připlácí pětatřicet tisíc oproti obyčejné Q7 s motorem 3,0 TDI. Základní cena Audi Q7 Clean Diesel je 1 467 800 korun.

20 let TDI

Audi vyrábí vznětové motory již více než 30 let. Prvním byl atmosféricky plněný pětiválec se vstřikováním do předkomůrky, který byl představen v roce 1978. O 11 let později dostalo první audi na zadek písmenka TDI.

Označovala kombinací přímého vstřikování, přeplňování turbodmychadlem a plně elektronického řízení motoru.

Audi 100 Avant TDI

Audi 100 Avant TDI

Otcem techniky TDI u Audi je Richard Bauder, který ještě dnes vede vývoj vznětových motorů. Vše začalo v roce 1976 jako reakce na ropnou krizi z roku 1973.

Bauder vzpomíná: "Tehdy jsme se pokoušeli vyvinout spalovací motor s co nejnižší spotřebou. Zkoumali jsme všechny myslitelné koncepce včetně dvoudobého vznětového motoru. Zároveň jsme analyzovali a zdokonalovali různé vstřikovací a spalovací procesy. Jedním z našich velkých průlomů byl dvoupružinový držák trysky ve vstřikovači, který umožnil předvstřikovat malé množství paliva, čímž se změkčilo spalování a zlepšil zvukový projev motoru. Tím byl položen základ pro použití v osobních vozech."

Koncem roku 1989 se tedy v modelu Audi 100 Avant představilo první TDIčko. Pětiválec poskytoval z objemu 2461 cm3 největší výkon 88 kW (120 k) a maximální točivý moment 265 Nm. Audi 100 2.5 TDI se chlubilo největší rychlostí téměř 200 km/h a spotřebou paliva 5,7 l/100 km.

V roce 1991 následoval menší čtyřválec 1.9 TDI pro Audi 80. V roce 1997 byl představen první motor V6 TDI na světě pro osobní automobily. Čtyřventilový šestiválec nabízel 150 koní a 310 Nm. A o dva roky později následoval V8 TDI v Audi A8. V roce 2001 představil model Audi A2 motor 1.2 TDI, který se chlubil průměrnou spotřebou 2,99 l/100 km. Malý tříválec byl odvozen z větší jednotky 1.4 TDI.

Pozornost zaslouží nejvýkonnější sériově vyráběný vznětový motor pro osobní vozy - šestilitrový motor V12 TDI, který řádí v modelu Q7. Má výkon 368 kW (500 k) a točivý moment 1000 Nm.

Nafta voní i závodním vozům. Audi R10 TDI, poháněné motorem V12 TDI s výkonem přes 480 kW (650 k), zvítězilo ve slavném závodě 24 h Le Mans třikrát za sebou v letech 2006, 2007 a 2008. Jeho nástupce R15 TDI s motorem V10 TDI se dostal na stupně vítězů ihned při svém debutu v roce 2009.

Audi R15 TDI

Audi R15 TDI

Richard Bauder hrdě dodává: "V roce 1989 jsme začali se vstřikovacím tlakem 900 barů a dnes jsme na 2000 barech. Naše motory TDI zvýšily během této doby svůj výkon z jednotky objemu o více než 100% a točivý moment o 70%. Emise zároveň poklesly o 98%."

Nejčtenější

Nové logo Škoda
Škoda pokračuje ve vývoji levného auta pro rozvojové trhy

Koncernu Volkswagen už roky chybí ultralevné modely pro rozvojové trhy. Takový projekt se naposledy pokoušel vytvořit s indickou automobilkou Tata a hlavní...  celý článek

Angela Merkelová ve čtvrtek vystoupila ve Spolkovém sněmu (27. dubna 2017)
Merkelová je naštvaná na německé automobilky

Německá kancléřka Angela Merkelová je naštvaná a rozčilená na německé automobilky. Důvodem je způsob, jakým automobilový průmysl využil mezer v pravidlech,...  celý článek

Předání nového auta v pražském autosalonu Seat.
Nákupem auta placení teprve začíná a peníze se kutálí, i když nejezdíte

Kolik vlastně ten komfort mít před domem nebo v garáži auto stojí? Leasingové firmy na to mají celá oddělení. I vy si to můžete zkusit aspoň přibližně...  celý článek

Řidičovy ruce kryjí stylové blastery.
Speciál pro vysokorychlostní turistiku má duši supersportu

Recept na výrobu tohohle bombarďáku není složitý. Vezměte jeden supersport, odmontujte maximum kapotáže, instalujte zvýšená řídítka, vysoké plexi, cestovní...  celý článek

Veteránský závod Sachsen Classic 2017
OBRAZEM: Smečka škodovek ozdobila veteránský závod u českých hranic

Ne rychlost, ale pravidelnost a přesnost rozhodují o vítězích veteránských setinových rally. Například je třeba ujet 150 metrů za 15 sekund. V druhé půlce...  celý článek

Další z rubriky

Maserati GranTurismo MC
Maserati GranTurismo: deset let na krku a řádí jako zamlada

Nejlepší auta už tu byla, mrmlají občas tradicionalisté. Maserati to potvrzuje i popírá. Kupé granturismo a z něj odvozené grancabrio jsou na trhu už deset let...  celý článek

Ford Fiesta
Ford Fiesta chce být víc nóbl a stále jezdí skvěle, ale místem šetří

Fiesta je nejprodávanější malé auto Evropy, loni oslavila čtyřicítku a teď přijíždí v sedmé generaci. Stále patří k nejlépe jezdícím autům své kategorie. K...  celý článek

Toyota Yaris
Emisní normy znovu škrtí motory, důkazem je nová Toyota Yaris

Každá nová přísnější ekonorma přináší určité přiškrcení elánu nových motorů, které ji musí respektovat. V současnosti přichází čas nové revize normy Euro 6...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.