Volvo V40 při testování systému automatického krizového brzdění | foto: Euro NCAP

Automobilky v USA zavedou automatické brzdění do roku 2022

  • 23
Dvě desítky automobilek působících ve Spojených státech se dobrovolně zavázaly, že nejpozději od roku 2022 budou takřka všechny své nové osobní automobily standardně vybavovat systémem automatického nouzového brzdění.

Oznámil to Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Všeobecné přijetí nové bezpečnostní technologie by mohlo podle studií zabránit statisícům kolizí ročně.

K dohodě se připojily všechny významné automobilky působící na americkém trhu, včetně evropských a asijských výrobců. Dohoda pokrývá přes 99 procent osobních a lehkých užitkových vozů prodávaných v USA, sdělil úřad NHTSA. „Závazek tohoto rozsahu je bezprecedentní a zajistí většímu počtu Američanů větší bezpečnost,“ uvedl šéf NHTSA Mark Rosekind.

NHTSA odhaduje, že díky dobrovolné dohodě bude zavedení automatického brzdění do standardní výbavy o dva roky rychlejší než v případě, že by se to dělo cestou povinně závazné regulace. Někteří kritici dohody se dožadovali povinného zavádění této technologie, uvedla agentura Reuters.

V USA bylo v roce 2012 v haváriích typu nárazů zezadu zabito 1 705 lidí a zraněno dalších 547 000 osob. Všeobecné zavedení automatické brzdové technologie by mohlo zabránit asi 87 procentům těchto případů nebo alespoň zmírnit jejich následky, uvádí jeden z výzkumů.

Nová technologie se má stát podle dohody standardem v takřka všech osobních a lehkých užitkových vozech do 1. září 2022. Nové užitkové vozy o celkové hmotnosti od 3,85 do 4,5 tuny budou muset mít tuto výbavu nejpozději do 1. září 2025.

1. listopadu 2011

Automatické nouzové brzdění využívá kamer, radarů a dalších senzorů ke zjišťování překážek v dráze jízdy a zpomalí či zastaví, pokud řidič nereaguje nebo reaguje nedostatečně. Studie uvádějí, že tato technologie dokáže zabránit statisícům havárií ročně. Řada modelů už má tuto technologii ve volitelné výbavě.

Systémy automaticky brzdící před překážkou se chystá hodnotit i evropská organizace EuroNCAP, která nezávisle hodnotí bezpečnost aut. Chystá dokonce speciální metodiku testování. Už od roku 2014 je v hodnocení vozů podle EuroNCAP důležitým parametrem, který výrazně promlouvá do celkového výsledku, právě přítomnost samobrzdícího asistenta ve výbavě vozu.

,