Automobilové legendy ve filmu

  • 9

Bond, Fantomas, Bean, Prdlavka... Co mají tyto filmové postavy společného?

Skutečnost, že filmové plátno proslavilo nejen je samé, ale také jejich auta.

Stačí vzpomenout na slavné filmové grotesky, v nichž hrál například Charlie Chaplin či dvojice Laurel a Hardy - automobily se staly součástí filmu od jeho začátků.

Automobily pronikají téměř do všech oblastí lidského života.

Nevyhnuly se ani stříbrnému plátnu. Které vozy filmových hrdinů se staly legendárními? 

Bondovky - Aston Martin

K Jamesi Bondovi patří krásné ženy a krásná auta. Téměř v každém filmu se objevil v jiném voze, mezi ty nejznámější patří Aston Martin DB5. Tento vůz byl také prvním, na němž se výrazně podepsal filmový vynálezce Q. Auto bylo plné součástí, které měly Bondovi usnadnit boj s protivníky. Proto nechyběly samopaly skryté za parkovacími světly, zařízení na vytvoření kouřové clony nebo kataputovatelné sedadlo spolujezdce.

Snadnější únik pak měly zaručit vyměnitelné poznávací značky všech evropských zemí. V autě značky Aston Martin se Bond proháněl i v posledním filmu. v poslední bondovce, která se natáčí České republice, bude opět řídit model klasické britské automobilky, objevit by se měl i v malém Fiatu Panda.

Vrchní, prchni! - Velorex

"Můžete do mě prosím strčit?" Kolikrát tato věta zazněla z úst Josefa Abrháma ve filmu Vrchní, prchni! Odpověď je jednoduchá: prakticky pokaždé, když chtěl svůj "hadraplán" rozjet. Tento dvoumístný motocykl s volantem nebylo snadné získat. Přiděloval se jen na základě pořadníků, navíc jen invalidům.

Při jeho přidělení se přihlíželo i k sociální situaci žadatele. Získat velorex dnes je ještě těžší. Pojízdné stroje s doklady se prodávají i za více než 80 tisíc korun. Ale pokud se s ním při parkování nevejdete mezi okolo stojící vozy, nemusíte se obávat případných škod na jejich laku. Velorex přece leští.

Mr. Bean - Mini Cooper

Největší smolař pod sluncem - tak bývá často nazýván jeden z nejznámějších Angličanů, obvykle oblečený v tvídovém saku. Úsměvy vzbuzuje i na silnici. Jezdí totiž v supermaličkém automobilu Mini Cooper, který se  začal vyrábět v roce 1957.

O jeho vzniku se traduje legenda. Podle ní tvůrce Mini Cooperu přikázal čtyřem nejrozložitějším dělníkům z továrny, aby se ve dvojicích posadili za sebe. Poté kolem nich nakreslil křídou obdélník a oznámil, že toto budou rozměry nového vozu. Mini nejprve budil spíše rozpaky. Vše na něm i uvnitř totiž bylo skutečně mini. Postupem doby se stal legendou. A dozajista k tomu přispěl i Mr. Bean.

Upír z Feratu

Hlavní roli v českém sci-fi horroru Upír z Feratu si zahrál krvežíznivý automobil. závodnice Mima využije možnosti soutěžit s kvalitním vozem, který však nejezdí na benzin jako jiná závodní auta, ale je poháněn lidskou krví. Tu z těla řidiče vysává přes plynový pedál. Tento dvoumístný sportovní vůz vznikl na základě škodovácké studie z roku 1971 v bílé barvě. Motor o výkonu 55 kW (75 koní) měl umístěn vzadu, poháněna byla zadní kola. Filmovou podobu mu vetkl Theodor Pištěk, který změnil barvu auta a přidal nezbytné spoilery.

Fantomas - Citroën DS

Tajemný muž s maskou a zločinec světového formátu musel mít vůz odpovídající úrovně. A je potřeba říci, že ve své době si lépe vybrat nemohl. Bez dvaceti centimetrů pět metrů dlouhý Citroën DS ve své době představoval špičku mezi automobily. Toto auto udivovalo originálním jednoramenným volantem, hydropneumatickým pérováním a volitelnou světlou výškou, kotoučovými brzdami nebo posilovačem řízení.

Fantomasův vůz měl samozřejmě něco navíc. Jeho "déeska" mohla v případě potřeby vysunout křídla a spustit raketový pohon, který ji vynesl do oblak.

Krtek a autíčko

I krtek proslavil jeden automobil. Bohužel však nevíme, o jaký model jde. Lze o něm pouze říci, že je to kabriolet růžové barvy, o jehož pohon se stará pružinka natočená klíčkem umístěným v zadní části auta.

Dvojice komiků Laurel a Hardy automobil používala i ve svých groteskách