Zelený svou barvou i hybridním pohonem je v Ženevě třeba i Jeep Renegade

Zelený svou barvou i hybridním pohonem je v Ženevě třeba i Jeep Renegade | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Autosalon Ženeva - dýchánek ekologických aktivistů

Když se procházíte po autosalonu v Ženevě, můžete získat pocit, že jste se ocitli na nějakém dýchánku ekologických aktivistů. Kolem vás je spousta expozic v zelené barvě s nápisy o tom, jak výrobci chrání životní prostředí a jak ježdění automobilem vlastně přírodě vůbec neškodí.

Například stánek Peugeotu je ověšen zelenými liánami a tekoucí voda dotváří dojem, že auto je neoddělitelnou součástí přírody. I když ony zelené liány jsou ve skutečnosti z umělé hmoty.

Přesto je potřeba brát zelené aktivity automobilek vážně. Ještě nikdy se totiž výrobci aut tak ohleduplně k přírodě nechovali. A není to jen z jejich dobromyslnosti. Nutí je k tomu jak všemožná regulační opatření, tak i stále rostoucí ceny pohonných hmot. Ropa, která je aktuálně nejdražší v historii, dnes představuje jednu z největších hrozeb pro zpomalení růstu automobilového průmyslu.

Spotřebitelé chtějí auta levná a ekonomická
Kdyby člověk věřil jen reklamním letákům rozdávaným sličnými hosteskami, měl by pocit, že vše je v naprostém pořádku a automobilky se se všemi problémy rychle vypořádají.

"V řadě případů je to však jen jejich marketingová hra," připomíná Jan Horčík, který provozuje server zabývající se alternativními pohony Hybrid.cz. Přesto je však podle něj stále více patrné, že ekologické pohony berou některé z nich skutečně vážně.

Ženevský autosalon ukázal i to, že výrobci věří kromě snižování emisí CO2 a hybridním pohonům čím dál více také elektřině. Svůj nový elektromobil ukázalo hned několik automobilek, například Nissan a Subaru.
I když neexistují přesná čísla o tom, jak klesá průměrná spotřeba nových vozů, ještě před dvaceti lety byla běžná spotřeba i přes 15 litrů na sto kilometrů u středně velkého osobního auta. Teď je to méně než polovina.

Nedávná studie společnosti KPMG naznačila, že během pěti let lze očekávat významný nárůst prodejů levných aut s malou spotřebou a vozidel s hybridním pohonem. "Zákazníci se stále častěji přiklánějí nejen k bezpečným a kvalitním vozům, ale také hledí na ekonomickou stránku provozu automobilů," poznamenává Andrew Sutherland z KPMG ČR.

Automobilky: Zelenáme, ale chceme více času
Zelenání automobilek jde v kontrastu s tím, co v Ženevě jejich zástupci nenápadně pronesli. Asociace evropských výrobců aut vyzvala Evropskou unii, která plánuje do roku 2012 zavést limit 130 gramů CO2 na jeden kilometr, aby jim na splnění nových emisních norem dala více času.

"Je na politicích, aby vytvářeli zákony, a na průmyslnících, aby dělali svoji práci. Proto potřebujeme najít rovnováhu mezi ekonomikou a ekologií, která by zajistila udržitelný růst," prohlásil například šéf francouzské automobilky PSA Peugeot Citroën Christian Streiff.

Pro automobilky znamená nový emisní limit nelehký úkol, řada vozidel jej stále zdaleka nesplňuje. Podle automobilek je reálné se dostat na limit 125 gramů až kolem roku 2015, přičemž jedním z důvodů je i životní cyklus aut.

Dvě třetiny z vozů prodávaných v roce 2012 budou totiž stále modely, které jezdí už dnes. Šéf General Motors Rick Wagoner navíc upozornil, že tento problém se musí řešit globálně, nejen v Evropě. "Když se nebude nic s emisemi dělat v Indii nebo Číně, pak je to celé zbytečné," uvedl.

Nejde přitom jen o lepší řešení motoru: hledá se způsob, jak udělat auta lehčí, například používáním plastových materiálů. Ušetřit se dá i na konstrukci pneumatik. A také třeba na klimatizaci, ta spotřebu značně zvyšuje.

Emise snižují i značky, které jsou dosud symbolem obrovské spotřeby. Například Porsche ukázala hybridní verzi svého modelu Cayenne, Lamborghini se chlubí s téměř o pětinu nižšími emisemi u posledního modelu sportovního vozu.

Automobilky se však například Greenpeace příliš nezavděčily. "Měly deset let na to snížit emise dobrovolně. Komise by měla dodržet lhůtu do 2012. Pokud ji nedodrží, je potřeba automobilky pokutovat," uvedl mluvčí Martin Lloyd.

Při lednovém autosalonu v Bruselu Greenpeace u vchodu vztyčili sochu Pinocchia v závodnickém dresu. "Pinocchio nemohl být skutečným chlapcem, dokud nepřestal lhát. A automobilky nebudou nikdy zelené, dokud se nebudou předvádět jako zelené, zatímco silnice plní čím dál těžšími a silnějšími vozy," říká Helen Perivierová z Greenpeace.

Ve snižování emisí CO2 automobilky skutečně moc nepokročily: od roku 1995 v průměru jen o 14 procent. Zato se zlepšily podstatně v emisích oxidů dusíku, které klesly o více než 95 procent.

Ani gram navíc
Evropská unie požaduje na výrobcích aut, aby jejich vozy do roku 2012 snížily emise CO2 na kilometr v průměru pod 130 gramů. Automobilky požadují, aby EU termín prodloužila až do roku 2015. Dosud je průměrná hodnota kolem 161 gramů. Za nesplnění normy 130 gramů budou muset výrobci platit pokuty: za každé auto a gram nad limit 20 eur, přičemž tato částka má vyšplhat v roce 2015 k 95 eurům.


Elektromobil