Čipy v autech proti přestupkům

  • 137
LONDÝN - Špatné parkování, příliš rychlá jízda či nebezpečné předjíždění budou možná brzy na silnicích v zemích EU patřit minulosti. Britská vláda nyní pracuje na plánech, které počítají s tím, že v každém automobilu by byl zabudován speciální mikročip, který by odhalil prakticky každé porušení pravidel. Tisk ve Spojeném království píše, že o projekt už projevily zájem úřady EU.

Plán však vzbudil i velmi silnou kritiku. "Všichni řidiči by automaticky byli podezřelými osobami," prohlásila organizace obránců lidských práv Liberty.

Britská média tvrdí, že projekt rozpracovávají pro ministerstvo dopravy policejní experti. V jeho rámci se uvažuje o tom, že elektronickým sledováním vozidel by se dalo zjišťovat až 47 přestupků či trestných činů, mezi nimi krádeže automobilů, rychlá jízda nebo nezaplacené povinné ručení.

Deníky tvrdí, že nyní fungující síťový systém pro sledování dopravy by bylo třeba změnit pouze minimálně. Výrobci automobilů by museli do každého nového vozidla zabudovat čip a starší vozidla by jím byla vybavena dodatečně.

Čip by přímo v automobilu zaregistroval překročení rychlosti a informaci o tom by předal do centrálního počítače. Tímto způsobem by se přišlo v zásadě na každé porušení pravidel.

O plán se údajně zajímají úřady EU a dokonce prý uvažují o tom, že systém by mohl být využit plošně ve všech členských zemích. Díky němu by kromě jiného mohly být na celém území unie sledovány automobily podezřelých teroristů nebo obchodníků s drogami.

Dopravní expert britské opoziční Konzervativní strany Tim Yeo však před novým automobilovým čipem varuje: "Byl by to špion, který by sloužil k šikanování." Podle něho hrozí riziko, že každý, kdo řídí automobil, bude pokládán za možného zločince.