Hračka z Kolína má novou tvář: Citroën C1 je nejlevnější auto z Česka

  • 106
Vyrábí se v Česku, je zábavný, a přesto si bude pravděpodobně těžko hledat své místo na tuzemském slunci. Navzdory tomu, že jeho základní verze vyjde na 164 900 Kč. Nejmenší citroën si s faceliftem na konec kariéry připravil několik menších úprav. "C1" je na trhu už sedmým rokem a je to znát.

Citroën C1 je díky akční slevě nejlacinější v Česku vyráběné auto. Jeho dvojčata Peugeot 107 a Toyota Aygo jsou u pár tisíc dražší. Základní citroeník vyjde na 164 900 korun, aygo je o pět tisíc dražší a "107" startuje na 173 tisících. Nejlacinější škodovkou je model Citigo za 179 900 korun, ten ovšem vyrábějí v Bratislavě.

Nová tvář

Obnovená "C1" prošla nejvýraznějšími úpravami vzhledu na přídi. Změněný tvar kapoty a nasávací otvory v předním blatníku společně s denními LED diodami působí moderně, zajímavé jsou i 14" kryty kol s názvem Notus. V nejlevnější výbavě ale denní diody nenajdete.

Čahouny překvapí, jak velkorysý je kapesní citroën uvnitř. I dvoumetrový habán se  na předních sedačkách pětidveřové verze usadí bez potíží. Ale jinak je "C1" zařízený hodně úsporně. Už při zavírání zadních dveří je slyšet nesympatický plechový zvuk, v podbězích kol chybí plastové kryty, design interiéru je i po těch letech líbivý, ale také levný.

Citröen C1

Není žádným tajemstvím, že pod kapotou se ukrývá litrový tříválec od Toyoty, který se do Kolína dováží z Polska a který mají společný všechna kolínská trojčátka. Zvenku zní "C1" celkem zajímavě a sympaticky. Při vyšších otáčkách až trochu sportovně.

Poněkud drsnější zvuk si ale bohužel vychutnáte i v autě. Výfuk společně s tříválcem dokáže být poměrně hlučný a motor občas i trochu rozvibruje karoserii.

"C1" ale dostanete rychle do ruky a jízda ve městě je zábava. Motor není úplně slabý (má 68 koní), navíc díky dlouhým převodům nemusíte pořád řadit a převodovka vám tak dovolí motor využívat v nejoptimálnějších otáčkách. Podvozek je poměrně jistý, řízení doslova hračkou.

Citröen C1

Převodovky jsou k mání dvě. Buď klasická manuální, nebo robotizovaná řazená páčkami pod volantem. S manuální se dostanete na kombinovanou spotřebu 4,3 l/100 km, a velice nízké emise 99 g CO2/km, u verze bez spojkového pedálu se spotřeba o dvě deci zvýší.

Na délku vůz měří 344 cm a i když se při faceliftu o pět centimetrů prodloužil, stále zůstává nejkratším autem své kategorie. Poloměr otáčení je necelých pět metrů, to se skvěle hodí do města a na parkoviště. Zavazadlový prostor má celkový objem 199 litrů, při sklopených sedačkách až 751. Vejdou se do něj tak dvě plné nakupovací tašky a plato vajíček. Víc ani od téhle nákupní tašky nečekáte.

Nepřejíždět, zůstat v klidu

Jak se malý "citrónek" hodí do města, na rychlejších komunikacích se evidentně necítí dobře. Dlouhé řazení vám sice dovolí v pohodě vytáčet trojku k 80 km/h, ale litrovému motoru bere hodně sil, takže na rychlejší předjíždění dlouhých kamionů můžete zapomenout a v klidu zůstat v závěsu.

Suverenita z městských uliček za cedulí konce města tváří v tvář dodávkám a míhajícím se náklaďákům rychle mizí a v klidu asi nebudou ani spolucestující na zadní sedačce, kterým auto končí 10 centimetrů za hlavou. A jinak pohodlné, lehké a zábavné řízení je najednou nepříjemně gumové.

Zpátky ve městě se ale nový "C1" zase stává zábavnou hračkou, která se všude vejde, všude se otočí a přitom nemáte úplný pocit, že sedíte v plechovce od olejovek. Tam stačí zapnout přehrávač MP3 připojený na autorádio, nastavit klimatizaci a spokojeně si můžete vychutnat malou spotřebu.

Pro koho vlastně je?

Největší problém "C1" v Čechách pravděpodobně bude jeho cílový zákazník. "C1" si od uvedení na trh v roce 2005 koupilo 620 tisíc lidí, ale v Česku malá auta trhákem nikdy nebyla. Poloviční auto totiž za poloviční peníze postavit nejde, a tak jen o něco málo větší modely stojí oproti těm nejmenším o zanedbatelných pár tisíc víc.

Navíc kolínským trpasličím trojčatům Peugeotu 107, Citroënu C1 a Toyotě Aygo ostře konkuruje nové vozítko z Mladé Boleslavi. Škoda Citigo už teď válcuje ostatní mrňouse v prodejích. Už proto, že je o jednu generaci modernější. Dalším velkým konkurentem je Kia Picanto.

Nejlevnější třídveřová "C1" teď vyjde na 164 900 korun, za pětïdveřovou verzi připlácíte pět tisíc. Ceník je dále sestavený hodně neprakticky. V českém jsou dvě základní verze. Ta vybavenější, která je teď díky akci za deset tisíc navíc, může mít za příplatek až šest airbagů (základní provedení má dva), hliníkové ráfky a pár dalších prvků výbavy. Anebo můžete zvolit za 189 900 akční verzi Furio, která má sice klimatizaci (jinak se připlácí 20 tisíc), rádio s CD a mlhovky a pět dveří, ale do té si zase nemůžete pořídit airbagy navíc. Takže musíte vystačit se základními dvěma a nejde přikoupit ani stabilizační systém ESP (v ostatních verzích + 9 500 Kč).

Češi kupují z více než 90 procent nejdražší verzi, za kterou platí kolem dvou set tisíc. Jenže v hodně blízké cenové relaci se nabízejí jiné a mnohem větší vozy (základní verze Citroënu C3 stojí 209 900 Kč). V továrně s tím ale dopředu počítají, a i proto "C1" odprezentovali při uvedení faceliftované verze na český trh jako doplňkový vůz. A i dospělí si někdy rádi hrají...

,