Spolujezdce chrání auta hůř než řidiče, zjistil netradiční crashtest

  • 128
Německý autoklub ADAC varuje: ani moderní auta vás neochrání při bočním nárazu. Crashtesty totiž ukázaly na mezery v metodice, podle které jsou autům přidělována hvězdičková hodnocení Euro NCAP. Strana spolujezdce je méně bezpečná než ta u řidiče.

Automobilky ladí své vozy přesně podle metodiky crashtestů, aby při nich vykazovaly co nejlepší výsledky. Evropská organizace EuroNCAP provádí boční crashtesty na levou stranu, německý autoklub ADAC ovšem zkusil auta nabourat z opačné strany. A ukázalo se, že výsledky jsou rozdílné. Přitom na stranu spolujezdce jde až třetina nárazů.

Kde sedět?

Nejbezpečněji je uprostřed

Výzkumníci z univerzity v Buffalu zkoumali přes šedesát tisíc nehod z let 2000 až 2003, ve kterých bylo auto plně obsazené.

Zjistili, že místo vzadu uprostřed je o 25 procent bezpečnější než další dvě po stranách. A v porovnání se všemi ostatními místy ve vozidle je bezpečnost lepší o 16 procent. Cestující na zadním prostředním sedadle má totiž větší deformační zónu kolem sebe. Navíc při nehodách, ve kterých dojde k převrácení vozidla, působí na jeho tělo menší odstředivé sily.

Nejzákladnějším předpokladem dobré ochrany posádky je používání bezpečnostních pásů na všech sedadlech ve vozidle.

Základní bezpečnostní systémy moderních aut, jako je pás nebo airbag, jsou totiž podle německých expertů nastaveny v duchu procedur Euro NCAP na boční náraz na stranu řidiče. Pokud však dojde ke srážce ze strany spolujezdce, nefungují správně. Pasažéři totiž v takovém případě mohou vyklouznout zpod bezpečnostních pásů a zranit se o různé součásti palubní desky, výplně dveří nebo dokonce navzájem (to platí zejména v nejmenších autech se stísněnými interiéry). Airbagy sice vystřelí, ale posádce neposkytnou žádnou ochranu. Hrozí jí zranění hlavy, hrudníku, pánve nebo v oblasti pasu.

Němečtí experti na základě série simulovaných nárazů, při kterých posílali 1,3 tuny těžký vozík padesáti a pětašedesátikilometrovou rychlostí proti dveřím spolujezdce dvou kompaktních vozů (Volkswageny Golf V a VII generace) a jednoho roadsteru, vypracovali i návrh opatření, kterým by automobilky mohly rizika zranění snížit. Jednoduchým řešením je aktivace přepínačů bezpečnostních pásů při bočním nárazu. Cestující by tudíž zůstali i při nárazu pevně na svých místech.

Konstrukce sedadla je věda

Sedadla dnes patří k prvkům pasivní bezpečnosti ve vozidle. Při nárazu musí jeho konstrukce zůstat neporušená, velmi vysoké nároky jsou na ně kladeny hlavně při bočních nárazech. Sedačka se nesmí deformovat, aby ochránila tělo cestujícího. Zároveň úchyty sedadla k podlaze musí být navržené tak, aby při působení přesně definovaných sil nárazu povolily a umožnily boční posun sedadla. Při návrhu deformačních zón karoserie se dnes počítá i s deformací středového tunelu.

Již nyní se můžete bezpečněji cítit ve vozech s výrazným středovým tunelem (proto ten test roadsteru BMW Z4). Ten totiž brání pohybu cestujících. Riziko zranění by v takovém případě mohly do budoucna ještě zvýšit tunely s integrovanými airbagy.

ADAC již svá zjištění s Euro NCAP konzultoval. Od roku 2020 by se tedy ochrana proti bočnímu nárazu ze strany spolujezdce měla dostat mezi sledované parametry a ovlivnit bezpečnostní hodnocení nových aut.

,