Desatero pro koupi staršího motocyklu

-
1. K posouzení skutečného technického stavu je vhodné přizvat odborníka nebo stroj dát k prohlídce do značkového servisu.

2. Při základní kontrole technického stavu je třeba sledovat ze jména praskliny či stopy po svařování a rovnání rámu, chrastění a klepání motoru, vlnění ráfků a rizikové sváry i vůle ve vidlicích a jejich hladký chod.

3. Zkušební jízda by měla sledovat, zda stroj netáhne ke straně a nevlní se. Při brzdění nesmí vibrovat řídítka.

4. Neoriginální lak rámu, kapotáže a stroje vůbec je důkazem hraničícím s jistotou, že motorka měla havárii. Lepší je, když prodávající může poskytnout doklad o tom, že bouraný kus opravoval odborný servis.

5. Doklady musí být v naprostém pořádku. Jakákoliv nesrovnalost, přepisování, gumování či úpravy jsou důvodem ke ztrátě zájmu o nabízený stroj.

6. Totéž platí o nepřesnostech či úpravách v číslech motoru a rámu. Riziko koupě kradené motorky lze omezit také tím, že stroj zkontroluje odborník a v databázích značkových prodejců ověří jeho minulost.

7. Pozor na motocykly bez jednoznačně prokazatelné minulosti. K jejímu poznání mohou přispět také datované doklady o koupi, servisu či opravách.

8. U motorek se obvykle mnohem častěji než u aut mění majitelé, což nemusí být vždy známkou toho, že se jedná o stroj nějak poznamenaný či špatný. Zvlášť starší motocykly mívají i několik vlastníků během sezóny, což mnohdy komplikuje převod na dopravním inspektorátu.

9. I pro motocykly se - podobně jako pro automobily - zpřísnily k začátku letošního roku podmínky dovozu ze zahraničí, takže je lepší při koupi preferovat stroj s vyřízenými formalitami. Se schvalováním k provozu nemívají problémy motorky od roku výroby 1995.

10. Vážnější zájem kupujících si zaslouží hlavně motocykly od ročníku 1992. Naproti tomu starší stroje, zejména vyrobené před rokem 1989, se hůř prodávají, neboť je o ně malý zájem. Platí, že rok výroby je u motorky méně důležitý než její skutečný stav.