Displej s mechanickou zpětnou vazbou, která umí napodobit klasická fyzická...

Displej s mechanickou zpětnou vazbou, která umí napodobit klasická fyzická tlačítka. | foto: Bosch

Konečně bezpečný dotykový displej. Má tlačítka, která nahmatáte

  • 39
Dotykové displeje do auta nepatří, řidiče hodně rozptylují, ale zákazníci je žádají a srovnávají s chytrými telefony. Ovládání dotykáče vyžaduje vždy oční kontrolu, nový vynález firmy Bosch by to měl změnit. Z obrazovky „vystoupí“ tlačítka, která nahmatáte.

Dotykové displeje jsou pro bezpečnost řízení pohroma. Uživateli totiž chybí haptická zpětná vazba, musí se podívat na displej, kde se požadovaná volba nachází, a sledovat dotyk prstu. To prodlužuje dobu, po kterou šofér nesleduje silnici.

Pro přiblížení: zkuste si na svém dotykovém telefonu napsat SMS poslepu. Nejde to. Přitom na starém tlačítkovém telefonu se to po chvilce cviku zvládnout dalo.

Stejné je to s auty. Jen velmi málo výrobců zůstává u mechanických ovladačů, které si po čase řidič „osahá“ a naučí se je používat poslepu. Dotykový displej je dnes nejlevnější a nejelegantnější řízení.

Dodavatel komponentů pro autoprůmysl Bosch ovšem představuje dotykový displej, který umí mechanickou zpětnou vazbu nasimulovat. Za svůj vynález, který představí za pár dní na veletrhu spotřební elektroniky CES 2016 v Las Vegas, už vyhrál v předstihu cenu za inovaci letošního ročníku.

Virtuální tlačítka na displeji je možné identifikovat dotykem díky změnám textury povrchu.

Tlačítko se neaktivuje, dokud ho uživatel pevně nestiskne. Má dát pocit, že mačká klasický mechanický knoflík. Na pohled se však displej neliší od normálních „dotykáčů“.

Při dotyku displej poskytne jak haptickou, tak vizuální a zvukovou odezvu. Na dotyk jsou cítit hladké, drsné nebo texturované povrchy, které odlišují jednotlivá tlačítka.

Kokpit auta budoucnosti tvořený velkoplošnými obrazovkami

Nový displej od Bosche ale umí ještě víc, umí rozeznat sílu dotyku a na základě toho vyvolávat různé funkce. Lehké zmáčknutí tak třeba vyvolá funkci pomocníka - nápovědy. Změnou tlaku také uživatel může například měnit rychlost listování v seznamu.

“Nový dotykový displej kombinuje jednoduché ovládání mechanickými tlačítky s výhodami dotykového displeje, což výrazně ulehčí ovládání,“ komentuje Manfred Baden, šéf divize Bosch Car Multimedia.

Revoluční dotykáč od Bosche je vybaven dvěma senzory, jeden je konvenční dotykový a druhý měřící sílu dotyku. Bosch prozatím neprozradil, na jakém principu nový vynález funguje. Uvádí jen, že displej využívá speciální software a mechaniku uložení displeje. Dá se předpokládat, že bude použita ještě speciální mikrofluidní vrstva. S podobnými technologiemi už několik let koketují výrobců spotřební elektroniky (více zde).

Moderní auta umožní například komunikovat s domem na dálku a pustit do zádveří kurýra s očekávanou zásilkou.

Bosch představí svůj nový displej na veletrhu CES 2016 na futuristickém kokpitu auta budoucnosti tvořeném velkými monitory. Vše se totiž chystá na příjezd aut s autonomním řízením. A Bosch patří mezi ty, kteří na autech bez řidiče pracují nejintenzivněji (čtěte zde).

Vize představená na CESu tak ukáže třeba komunikaci auta s inteligentní domácností, kterou je možné ovládat na dálku. Z auta třeba zadáte povel k vytopení bytu s předstihem.