Dražší benzin toho moc nezlepší - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dražší benzin toho moc nezlepší

  17:33
Pokud chcete jezdit jako vedoucí závodník seriálu formule 1 Michael Schumacher, určitě vám k tomu nepomůže vysokooktanový benzin. Nové druhy paliva, které postupně zavádí většina prodejců pohonných hmot, jsou dozajista kvalitní, ale rozhodně se od nich nevyplatí očekávat zázraky.

Motor vašeho vozu bude mít vyšší výkon, prodlouží se jeho životnost, sníží se a nižší bude i celková spotřeba...

To vše slibují společnosti, které na tuzemském trhu nabízejí benzin s oktanovým číslem 99 a 100.

Tyto druhy paliva tak postupně nahrazují o něco levnější Natural 98, který z většiny čerpacích stanic postupně mizí. Výrazně inzerované výhody vysokooktanových benzinů se však zákazníkům při placení značně prodraží. Otázku tak zůstává, zda se tato investice vyplatí.

Více oktanů zázraky nedělá

S vysokooktanovým benzinem je to jako s vínem. Můžete si koupit lahev za několik tisíc a určitě si pochutnáte. Dobré víno se však dá pořídit i mnohem levněji.

Řidiči, kteří do svých vozů kupují vysokooktanový benzin označovaný například jako Blue Octans 99, V-Power Racing či Super 100, motoru svého vozu rozhodně neškodí.

Výhody, které tato paliva nabízejí, jsou však vykoupeny vysokou cenou, za niž jsou motoristům nabízena. Jejich plusy navíc patrně nebudou takové, jak inzerují prodejci. Podle motoristického odborníka Pavla Biskupa se vysokooktanové benziny hodí pouze pro supervýkonné sportovní vozy a moderní motory s přímým vstřikováním.

"Pokud výrobce automobilu přímo nedoporučuje tankovat benzin s oktanovým číslem 98, tak si dovolím říci, že používání vysokooktanového benzinu nic nepřináší," vysvětluje expert Pavel Biskup.

"Jestliže výkon vozu vzroste, tak pouze nepatrně, což řidič nejspíš ani nepostřehne. Prodloužení životnosti motoru je také velmi diskutabilní." Fakt, že jsou tato paliva určena především řidičům s novými vozy, potvrzuje i ředitel provozu čerpacích stanic společnosti Shell Vladimír Vacek: "Zavedením nového paliva V-Power Racing odpovídáme na postupnou obnovu vozového parku na českých silnicích."

Patero rad
Při koupi benzinu

1. Dbejte na radu výrobce Výrobce vozu doporučuje, jaký druh paliva je pro daný vůz nejvhodnější. Experimentem se nic nezíská.

2. Výkon moc nevzroste
S vysokooktanovým palivem se výkon motoru zvýší minimálně. Řidič rozdíl nejspíš ani nepostřehne.

3. Víc oktanů nic nezkazí
Pokud neřešíte otázku ceny paliva, vysokooktanovým benzinem nic nezkazíte. Motoru vozu mírně prospějete.

4. Přemýšlejte nad cenou Benzin s vyšším oktanovým číslem je proti běžnému Naturalu 95 citelně dražší. Mírné výhody jsou draze vykoupeny.

5. Starší auta na Natural 95 Například do felicie tankujte Natural 95. Starší motory výhody vysokooktanového benzinu nezužitkují.

Cenový rozdíl je velký

Pokud motorista u čerpací stanice mine stojan nabízející nejpoužívanější benzin Natural 95 a do nádrže natankuje produkt s vyšším oktanovým číslem, který na českém trhu nabízejí společnosti Benzina, Shell a OMV, svému motoru rozhodně neuškodí, spíše prospěje.

Vyšší kvalita je však draze vykoupena. Například u Benziny, jejíž síť čerpacích stanic je v České republice nejhustší, se cena pohybuje mezi 32 a 33 korunami za litr. Stejné množství Naturalu 95 v současné době vyjde zhruba o čtyři až pět korun méně. A to už je u plné nádrže znát.

Benzin pro moderní motory

Vysokooktanová paliva jsou určena především novým vozům, které pohání zážehový motor s přímým vstřikováním.

Tento typ motorů například koncern Volkswagen označuje zkratkou FSI a nově je jím vybavena i poslední generace Škody Octavia. Právě s jejím uvedením na trh se objevily nejasnosti ohledně paliva, které je pro tento vůz nejvhodnější.

Mladoboleslavská automobilka nejprve uvedla, že k pohonu výkonnějších a úspornějších agregátů je nutné používat palivo s oktanovým číslem 98. To by ale novou škodovku vzhledem k vyšší ceně tohoto benzinu na českém trhu do jisté míry poškodilo.

Zanedlouho tedy přišla změna a vedení společnosti oznámilo, že lze jezdit i na Natural 95. "U octavie vybavené motorem 1,6 FSI 85 kW je možné používat benzin s oktanovým číslem 95 nebo 98. Tankování benzinu s oktanovým číslem 95 nemá negativní dopad na životnost motoru," uvedl tiskový mluvčí Škoda Auto Evžen Krauskopf.

U starších vozů se více oktanů nevyplatí

Kupovat si víceoktanový benzin do staršího vozu považují oslovení odborníci za zbytečné.

"Z reklamních akcí se dozvíme, že se použitím vylepšeného paliva motor pročistí a prodlouží se i jeho životnost, ale to jsou údaje, které laik těžko posoudí. V podstatě jde o draze zaplacený luxus, který své výhody má, ale není nezbytný," vysvětluje motoristický odborník Pavel Biskup.

Podobný názor má i vedoucí servisu prodejny Renault HS Auto Kontakt Zdeněk Hradecký. "Použití vysokooktanových benzinů výrobce doporučuje u aut v cenové hladině okolo sedmi set tisíc korun a výš. Zákazníkům, kteří si takové auto pořídí, většinou nevadí, jestli za litr benzinu dají o pár korun víc. U levnějších aut nemá vysokooktanový benzin smysl," říká Hradecký.

Německý test napověděl

Vysokooktanovými benziny se zabýval i renomovaný časopis německého automotoklubu ADAC. Jeho redakce si k testu paliva Shell V-Power Racing vybrala tři vozy, jejichž majitelé by podle výrobců měli používat benzin s oktanovým číslem minimálně 98.

Testu se zúčastnil i jeden vůz, jehož motor se spokojí s Naturalem 95. Měření výkonu se tak podrobilo Audi A3, BMW 316i, Porsche Boxter a Volkswagen Golf 1,4. Proti hodnotám udávaných výrobcem se výkon motoru nepatrně zlepšil pouze u vozů Porsche a Volkswagen. U zbývajících tří byl zaznamenán dokonce jeho pokles. Podobně dopadla i druhá část testu, v níž se posuzovalo pružné zrychlení.

TEST paliva Shell V-POWER 100 oktanů

Audi A3 2,0 FSI

BMW 316i

Porsche Boxster

VW Golf 1,4 16V

Naměřený výkon (kW)
S doporučeným palivem

109,2

88,0

165,3

59,7

Se Shell V- Power

109,5

87,7

167,5

60,7

Zlepšení v %

0,3

-0,4

1,3

1,7

Změřené pružné zrychlení 60-100km/h (s)
S doporučeným palivem

9,65

11,63

8,3

15,61

Se Shell V- Power

9,61

11,67

8,41

15,29

Zlepšení v %

0,4

-0,4

-1,3

2,1

Zdroj: ADAC

Autoři:

Nejčtenější

Dacia Bigster je receptem na inflaci. První jízda „nej“ novinkou letoška

Pod půl milionu se nedostane, ale za ceny od 549 000 Kč chce být úplně nový model značky Dacia receptem na inflaci. Poprvé jsme se svezli Bigsterem, kterým Dacia zas rozšiřuje svou nabídku o chytlavý...

Superambiciózní čínská BYD má 120 tisíc inženýrů. Poráží Teslu a vstupuje do Česka

Čínská elektromobilka vznikla před 22 lety, dnes je největším výrobcem elektrifikovaných vozidel na světě, kromě osobáků produkuje nákladní vozy, dodávky i autobusy. A pro ně vlastní trakční baterie....

Sovětský bizár. Po druhé světové válce vyvíjeli parní náklaďáky na dřevo

V Rusku i Sovětském svazu se často děly věci podivuhodné. Mezi ně patří i vývoj parních nákladních automobilů spalujících dřevo, do kterého se tam pustili v začátcích atomového věku. Omluvou pro...

Prodloužený Tiguan půjde na dračku. VW Tayron je bratranec Kodiaqu

Ve Volkswagenu to neslyší rádi, ale jeho nový model Tayron, který se osamostatnil od Tiguanu, se Čechům nejjednodušeji popíše jako Kodiaq s logem VW na čelní masce. Nejde ani tak o použitou techniku,...

Nálepky pomáhají teslistům přežít vše okolo Elona Muska

Z někdejšího symbolu liberalismu se nyní stal příklad všeho antiliberálního. Stačilo, aby Elon Musk jednou dosti nešikovně zvedl pravou ruku a oheň je na střeše. Majitelé tesel se rázem ocitli na...

Německá policie na baterky. Strážci zákona nyní úřadují při dobíjení

Nejen zákon a pořádek. Od policie v Bádensku-Württembersku se očekává, že bude chránit i klima. Proto její vozový park loni v červenci obohatily desítky elektromobilů. Jak se ukazuje, pro stíhání...

1. dubna 2025

První kontakt: BYD Sealion ukazuje, o kolik jsou čínské elektromobily napřed

Čínská automobilka BYD zintenzivňuje své tažení Evropou, právě dnes, 1. dubna, oficiálně vstupuje na český trh. Jedním z klíčových modelů pro Evropu je nový elektrický crossover Sealion 7. Už jsme se...

1. dubna 2025

KVÍZ: Poznáte tato auta z nadhledu? Klidně si i tipněte

Auta v každodenní praxi vídáme ze všech stran. A z činžáku občas třeba i seshora. Že se potom jen těžko poznají? No ano, z této perspektivy na ně nejsme zvyklí. V našem kvízu si můžete vyzkoušet...

vydáno 1. dubna 2025

Prozkoumali jsme Škodu Kavarniq. Elektromobil přestavěný na pojízdnou kavárnu

Škoda Enyaq letos oslavuje páté narozeniny, první čistě elektrický model mladoboleslavské značky měl premiéru prvního září 2020 v Praze. Je tedy čas na jeho občerstvení. Unikátně pojatým enyaqem...

31. března 2025  10:30

Sovětský bizár. Po druhé světové válce vyvíjeli parní náklaďáky na dřevo

V Rusku i Sovětském svazu se často děly věci podivuhodné. Mezi ně patří i vývoj parních nákladních automobilů spalujících dřevo, do kterého se tam pustili v začátcích atomového věku. Omluvou pro...

31. března 2025

Dacia Bigster je receptem na inflaci. První jízda „nej“ novinkou letoška

Pod půl milionu se nedostane, ale za ceny od 549 000 Kč chce být úplně nový model značky Dacia receptem na inflaci. Poprvé jsme se svezli Bigsterem, kterým Dacia zas rozšiřuje svou nabídku o chytlavý...

31. března 2025

Elektromobil ano, Elona ne. Majitelé tesel vyjadřují názory nálepkami

Za poslední měsíce na excesech Elona Muska tvrdě tratili akcionáři. A kdo na nich naopak ve velkém vydělává? Především výrobci všemožných nálepek a polepových folií, které pomáhají majitelům vozů...

30. března 2025

Ministerstvo hasí průšvih s řidičáky pro kardiaky. Byla to chyba v překladu

Jak to nakonec bude s kardiaky a řidičáky? Kardiaci opravdu budou muset na kontrolu, ale obvodní lékař postačí. Řešit to budou muset i autoškoláci, důchodci či profesionálové.

30. března 2025

V noci na neděli se posouvá čas. Řidiči musí dát pozor na jarní únavu

Chvíli to vypadalo, že je se střídáním letního a zimního času konec. V rámci Evropské unie se ale jednotlivé státy nebyly schopny dohodnout na tom, který čas by měl platit. Jarní střídání je tedy...

29. března 2025

Oblíbený sraz chtějí tunerům zatrhnout. Zavzpomínejte nad fotkami

Jeho oficiální název zní Car Wars, mezi příznivci tuningu je však známý jako Panenčák. Na letiště u Panenského Týnce se jich v nejlepších letech tohoto srazu, který má v současnosti již víc než...

29. března 2025

V autě: Evropa dál ztrácí. V Číně se maká šest dní v týdnu od devíti do devíti

Premium

V Číně pracují ve vývojových odděleních automobilek modelem 996 – od devíti do devíti, šest dní v týdnu, zazní v novém podcastu iDNES.cz, věnovanému autům, autoprůmyslu a všemu, co s tím souvisí,...

28. března 2025

Největší projekt v historii BMW: revoluční elektromobil má českou stopu

Letos na podzim BMW představí první model z nové generace svých vozů označované Neue Klasse. Automobilka slibuje technologickou revoluci a uvádí, že těmito modely přeskakuje celou jednu generaci...

28. března 2025