Jak působí drogy na řidiče?

Jak působí drogy na řidiče? | foto: Profimedia.cz

Drogy za volantem: Účinek nelze odhadnout

  • 1
Někteří řidiči si před jízdou vezmou povzbuzující pilulku v naději, že je udrží dlouho bdělé. Stimulační látky, jako třeba pervitin, kokain nebo taneční droga extáze, však účinkují ve dvou fázích. Po kýženém povzbuzujícím efektu se dostaví útlum, kdy se řidič špatně soustředí, je unavený a hrozí mu mikrospánek. Pokud si člověk vezme extázi a celou noc "na ní" protančí, opět na něj čeká nebezpečná únava a ospalost.

Na čem se jezdí
Ivan Douda, jeden ze zakladatelů Drop Inu, říká, že drogou číslo jedna je alkohol. "Na druhém místě jsou podle mého názoru prášky uklidňující, uspávací a proti bolesti. Člověk si je vezme a možná ani netuší, jakým způsobem a jak dlouho jej ovlivňují,“ říká Douda. Třetí skupinou je příležitostné braní drog, ponejvíce marihuany, hašiše, extáze a pervitinu.

Nejen látky, jejichž prodej je zákonem zakázaný, mohou narušit vaši schopnost dobře řídit. Stačí silnější léky na alergii, na bolavá záda nebo léky na spaní a schopnost věnovat se plně řízení je snížená. Pokud řidič nějaké léky užívá, měl by se poradit v lékárně nebo u lékaře, jestli s nimi může usednout za volant. Obzvlášť nebezpečná je kombinace více látek, ať již řidič zapíjí alkoholem léky na spaní, nebo marihuanovou cigaretu.

Nikdy nevíte, co to s vámi udělá
Jestliže je možné přibližně spočítat dobu odbourávání u alkoholu, u drog tomu tak není. Jen velmi obtížně se může stanovit množství a kvalita účinné látky a v neposlední řadě záleží i na způsobu podání.

Zkušený kuřák marihuany odhadne, co s ním udělá jeden joint, ovšem je těžké odhadnout například efekt několika marihuanových koláčků.

Nevýhodou jednoduchých testů zjišťujících přítomnost návykových látek v těle je, že ukáží zbytky po kouření marihuany, ale už ne to, zda ještě ovlivňují řidičovo chování.

Naopak, u některých drog a alkoholu je třeba počítat s efektem dojezdu. U alkoholu je řízení v kocovině o dost rizikovější než po střízlivé noci. S některými drogami je to podobné - člověku už nepřinášejí libé pocity, ale chování ještě ovlivňují.

Nebezpečná je i hádka
Nepřiměřeným chováním za volantem se běžně projeví i stres. "Vzrušivější lidé mohou podléhat pocitům zoufalství a auto použít jako zbraň,“ varuje psycholog Jiří Seidlic z Ústí nad Labem.

"V každém případě je po hádce s partnerem bezprostřední řízení vozidla srovnatelné s požitím drogy a alkoholu,“ dodává Seidlic. S tím souhlasí i Ivan Douda z Drop Inu a doplňuje radu - podle něj by nikdy neměl rozhádaný partner odcházet s klíčky od auta v ruce.

Jak vás ovlivní drogy?

marihuana, hašiš

Zpomalují reakce a oslabují paměť. Zesilují náladu, dobře naladěný člověk bude veselejší, smutný konzument se asi začne propadat do depresivních stavů.

halucinogeny

Je to třeba LSD. Ovlivňují vnímaní prostoru, času, barev a objevují se po nich zrakové a sluchové halucinace, což je při řízení obzvlášť nebezpečné. Jejich účinek trvá přes deset hodin.

stimulancia

Kokain, pervitin či extáze navozují euforii. Člověk ztrácí sebekontrolu, může být podrážděný. Po euforii nastává útlum.

opioidy

Nejčastěji užívaný je heroin. Působí tlumivě a prodlužují reakční čas, někdy navozují pocit nepřiměřeného sebevědomí.