Řidiči v důchodovém věku neřídí tak špatně, jak se předpokládá.

Řidiči v důchodovém věku neřídí tak špatně, jak se předpokládá. | foto: Profimedia.cz

Důchodci nejsou nebezpeční řidiči, říká britská studie

  • 31
V poslední době jsme se několikrát věnovali tématu řidičů v důchodovém věku. Britská studie nyní ukazuje, že starší řidiči nejsou na silnicích zdaleka takovou hrozbou, jak se všeobecně předpokládá.

V Británii je každý řidič starší sedmdesáti let povinen obnovovat si každé tři roky svůj řidičský průkaz. Tamní vláda dokonce uvažuje o zavedení povinných testů vidění a schopnosti řídit pro řidiče starší 75 let.

Studie sdružení Institute of Advanced Motorists však dokládá, že jsou tyto požadavky prakticky nepotřebné. Řidiči starší sedmdesáti let totiž řídí výrazně bezpečněji než řidiči do 30 let věku a jsou naprosto srovnatelní s řidiči středního věku. Starší řidiči se méně dostávají do automobilových nehod, a tak jim hrozí menší riziko zranění. Faktem ovšem je, že pokud už ke zranění dojde, má většinou daleko závažnější rozsah a dopad než u mladších řidičů.

Studie je tak v přímém rozporu se závěry tokijské policie, která vyzývá starší řidiče k odevzdání oprávnění k řízení motorového vozidla a nabízí jim za to jisté benefity. V Japonsku totiž starší řidiči bourají více. Zdá se, že evropští řidiči-důchodci jsou schopni lépe využít svých dlouhodobých řidičských zkušeností. A pokud se na řízení vozidla necítí, prostě za volant nesedají. Řidičského průkazu se tak sice nevzdávají, ale k regulaci zde dochází samovolně.