Sudá, nebo lichá? Policista kontroluje doklady v den, kdy v Paříži směla jezdit...

Sudá, nebo lichá? Policista kontroluje doklady v den, kdy v Paříži směla jezdit jen auta s lichým číslem poznávací značky. | foto: AP

Paříž zavedla ekologické plakety, stará auta mají v centru stopku

  • 74
Paříž od letošního července zavedla ekologické plakety. Do centra města tak nevjedou auta a motorky vyrobené před rokem 1997. Město se snaží zlepšit ovzduší i život Pařížanů. Dlouhodobý plán zelenějšího města nad Seinou ovšem už má tříměsíční odklad a odstartovat naostro má až v říjnu.

Zelená metropole, kde se dobře dýchá, žije, chodí pěšky a jezdí na kole, to je nejspíš vize pařížské starostky Anne Hidalgové. Město totiž zavádí drsná pravidla pro motoristy. První žena pařížské radnice plní své předvolební sliby a už loni v září omezila vjezd do centra města autobusům a velkým nákladním autům vyrobeným před říjnem 2001. Nyní přišly na řadu osobní a jednostopá vozidla: od července 2016 měly mít ekologické plakety.

Paříž naplánovala celkem šest ekologických plaket, které musí auta a motorky povinně mít. Nejvýše budou zařazeny elektromobily, naopak ani šestý stupeň už nesplní auta vyrobená před rokem 1997 a motorky vyrobené před rokem 1999. „Podle očekávání strůjců tohoto návrhu to kromě jiného bude znamenat, že už do Paříže nevjede asi 10 procent ze současného počtu automobilů,“ informoval Ústřední automotoklub.

Plán však ještě není domyšlený, radnice proto ihned zavedla tříměsíční odklad. „Po tuto dobu budou policisté jen upozorňovat řidiče na fakt, že nemají ekologickou plaketu. Od října budou následovat pokuty ve výši 35 eur,“ upozornil ÚAMK.

Pokuty za chybějící plaketu na autě nebo motorce se budou ještě zvyšovat. Od ledna už provinilci zaplatí 68 eur. „Zatím se ale přesně neví, jak se bude zacházet s vozy cizinců, tedy i českých turistů. Od kdy budou i pro ně emisní zóny platit, kde získají plakety a za kolik,“ sdělil ÚAMK s tím, že na konkrétnější informace si musí řidiči mířící do Paříže počkat.

Nekompromisní pravidla

Stopka pro starší auta a motorky je další fází omezení dopravy ve městě. Autobusy, autokary a nákladní auta nad 3,5 tuny, která byla uvedena do provozu před 1. říjnem 2001, nesmí do centra Paříže už od září 2015. Zákaz pro ně platí každý den včetně víkendů od 8 do 20 hodin. Podle statistiky tvořily staré autobusy a nákladní auta 10 až 15 procent veškeré pařížské dopravy (více zde).

Podle plánů tamní radnice a francouzského ministerstva životního prostředí do roku 2020 nevjedou do Paříže už ani auta vyrobená před rokem 2011. Centrum města by pak v budoucnu mělo být dostupné pouze autům s nejekologičtějšími spalovacími motory, hybridům a elektromobilům.


Elektromobil