Obecně alkohol odbourávají ženy hůř než muži (ilustrační foto).

Obecně alkohol odbourávají ženy hůř než muži (ilustrační foto). | foto: MF DNES

Vzkaz Ewě Farne: alkohol je prevít, tělo ho odbourává déle, než myslíme

  • 159
Zpěvačka Ewa Farna přijde kvůli bouračce, po které jí policie při dechové zkoušce naměřila necelé promile alkoholu, o řidičák. Tvrdí, že pila na oslavě své maturity se spolužáky umírněně, nadýchat promile sedm hodin po poslední skleničce ovšem ukazuje na docela bujarý večírek.

Třinecká rodačka se k nešťastné události postavila čelem a řidičák, který má teprve od loňského listopadu, odevzdá. Při posouzení, jestli po maturitním mejdanu může za volant, ale projevila velkou dávku naivity a neznalosti. Rozumný piják alkoholu má v hlavě orientační alkulačku a spočítá si, že by za volant sedat neměl.

Ewa Farna

Ewa Farna tvrdí, že sedm hodin před bouračkou nepila, není důvod, proč jí to nevěřit. Ale jestli předtím alkohol konzumovala ve větším množství, což se dá u maturitního večírku čekat, bylo by sedm hodin málo i pro mohutného chlapa.

"Pravdou zůstává, že jsem měla za to, že po šesti sedmi hodinách abstinence jsem schopná řídit. Cítila jsem se v pořádku, snad jen na tu několikadenní únavu," řekla Ewa Farna v rozhovoru pro iDNES.cz. Jenže na subjektivní pocity nemůžeme spoléhat.

Odbourávání alkoholu totiž potřebuje čas a moc urychlit se nedá. Rychlost, s jakou se tělo s alkoholem vypořádá, je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Ewa Farna o sobě navíc říká, že alkoholu moc neholduje.

Panák za panákem

Pro představu jsme si zkusili "pohrát" se speciální aplikací na iDNES.cz. Do Alkulačky jsme zadali začátek popíjení na šestou hodinu večerní a "zařadili rychlost" dvou panáků čtyřicetiprocentního alkoholu za hodinu. Aby se pětašedesátikilová žena dostala přibližně na promile alkoholu kolem sedmé ráno s tím, že skončí s pitím o půlnoci, musela by vypít takových sklenek dvanáct.

Soudní znalec v oboru toxikologie Jaroslav Zikmund říká, že nadýchat skoro promile sedm hodin po skončení pití znamená, že se tělo člověka muselo mezi tím vypořádat klidně s dalším promilem alkoholu. "To už jsou dvě promile, což je velká opilost," popisuje pro iDNES.cz Zikmund. "Kolik toho vypila, se ale bez specifikace toho, co člověk pil, kolik váží a dalších parametrů, určit nedá," zdůrazňuje odborník, který působí na pražské záchytce. "Určitě to v takovém případě nebylo jen náhodné 'popití'," dodává Zikmund s tím, že to ale mohl být klidně litr vína.

Jde to pomalu

Obecně alkohol odbourávají ženy hůř než muži. A jeho odlučování ovlivňuje ještě spousta dalších faktorů. Jeden z důležitých je taky únava. A sama zpěvačka říká, že trpí extrémním spánkovým deficitem a navíc byla před maturitou ve stresu. To všechno jsou věci, které střízlivění nepomáhají.

Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém jídle, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.
 
Jednu z nejzásadnějších rolí hraje také hmotnost. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat víc než devět hodin.

Dospělý osmdesátikilový muž , který si dá pět piv a pět panáků, může s úplným klidem za volant usednout až po nějakých čtyřiadvaceti hodinách. Obecně se třeba udává, že po vypití litru červeného vína by neměl člověk za volant skoro třicet hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.
 
Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy. I takový výpočet je ale podle Jaroslava Zikmunda velmi orientační.

Už můžu za volant?

Příklady

  • po vypití jednoho piva (0,5 l) můžeme za volant za 2,5 hodiny
  • totéž platí pro dvě deci bílého vína nebo sklenku lihoviny
  • u červeného vína počítáme raději 3 hodiny na dvě deci
  • po 5 pivech (2,5 litru) bychom mohli řídit za cca 12 hodin
  • kombinace např. 5 piv a 5 panáků představuje, že za volant nemůžeme zhruba 24 hodin
  • po vypití 1 litru bílého vína je odpočinkový čas rovněž 24 hodin
  • po vypití 1 litru červeného vína bychom neměli řídit téměř 30 hodin

    Výše uvedené platí pro zdravého muže středního věku o hmotnosti cca 80 kg. Muži o nižší hmotnosti, ženy, děti, mládež, lidé vyššího věku, ti, kdo trpí některými nemocemi nebo jsou léčeni určitými léky, odbourávají alkohol pomaleji.