Legendární Fiat S76 se představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

Legendární Fiat S76 se představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu | foto: grrc.goodwood.com

Autofotka týdne: Unikátní Fiat S76 rozebrali, aby ho nikdo nekopíroval

  • 15
Už za necelý měsíc budou na rozlehlých plochách goodwoodského hrabství opět k vidění nejdražší a nejvzácnější auta světa. Některá z nich přitom normálně stojí v expozicích muzeí nebo jsou střežena v soukromých sbírkách. A ani letošní ročník rozhodně nebude výjimkou. Mezi opravdové rarity bude jednoznačně patřit monstrózní Fiat S76, který v roce 1911 stanovil neoficiální rychlostní rekord.

Fiat S76 se na motoristické veřejnosti objeví po dlouhých 100 letech. Italský výrobce vyrobil pouze dva kusy tohoto obrovského stroje, který poháněl obrovský čtyřválec o objemu 28,5 litru. Vůz drží neoficiální rychlostní rekord na letmý kilometr a míli z roku 1911. Při pokusu o rekord na kilometr v Ostenede v Belgii přitom překonal rychlost 135 mil za hodinu (217 km/h). Oficiálně ale rekord nebyl uznán, protože vůz nestihl absolvovat na stejném úseku zpáteční jízdu během jedné hodiny, což byla jedna z podmínek pro zapsání rekordu.

Ze dvou vyrobených kusů se současnosti dožil pouze jeden kus a to ještě s obrovskou dávkou entuziasmu jeho současného majitele. Jeden vůz rozebral Fiat okamžitě po První světové válce, aby konkurenční automobilky nemohly získat technologické podrobnosti. Druhý vůz pak koupil ruský aristokrat Boris Suchanov, který s ním odjel do Austrálie, vůz postupně modernizoval a propagoval ho jako závodní speciál od Fiatu.

Právě tento vůz se objeví na letošním ročníku Festivalu rychlosti, kde se zúčastní jízdy do vrchu. Za volantem bude jeho současný majitel, Duncan Pittaway z Bristolu, kterému se podařilo v roce 2003 koupit přeživší torzo. Následná renovace pak trvala deset let.

Legendární Fiat S76 se představí na Festivalu rychlosti v Goodwoodu

"Všechny komponenty, které přežily, byly kompletně restaurovány. Od podvozku a motoru až po odpružení, nápravy nebo pedály," říká Pittaway. Ostatní části, jako převodovka, chladič nebo karosérie byly vyrobeny podle originálních technických nákresů od Fiatu.

Letos kraluje Mercedes

Festival rychlosti v Goodwoodu je největší zahradní motoristickou akcí na světě, při které se potkává největší koncentrace závodních speciálů, profesionálních jezdců, týmů a historických vozidel na celém světě. Zatímco loňský ročník se nesl hlavně ve znamení Porsche 911, které slavilo 50 let od zahájení výroby, hlavní značkou letošního ročníku bude Mercedes. Ten letos slaví hned několik jubileí, mezi nimi například 120 let od prvního objevení značky v prostředí motorsportu a 100 let od památného vítězství v závodu French Grand Prix, kde obsadil všechny stupně vítězství.

Úspěchy Mercedesu v motorsportu budou reprezentovat závodní auta napříč historií, od předválečných stříbrných šípů až po Sauber-Mercedes C9 a CLK GTR z osmdesátých a devadesátých let minulého století. Oslavy podpoří také rallyové speciály a současný tým Mercedesu z Formule 1.

Se svými úspěchy se chce pochlubit i Toyota, která v Goodwoodu předvede čtveřici vytrvalostních speciálů pro 24 hodin v Le Mans, v akci se předvede také Björn Waldegård s Celicou TA64 z poloviny osmdesátých let,  David Llewellin, britský mistr v rallye z let 1989 a 1990, se pak projede s Celicou GT-Four.

Tohle jinde neuvidíte

"Atmosféra je v Goodwoodu opravdu úžasná. Návštěvníci mají možnost si všechna vystavená auta prohlédnout z bezprostřední blízkosti. I přes nedozírnou cenu většiny exponátů nejsou vozy nijak opáskované ani oddělené od zvědavých nadšenců automobilismu," říká Jan Váca, jeden z účastníků minulého ročníku.

"Sem tam se za oknem nějakého pokladu objeví skromná cedulka s nápisem "Nedotýkat, prosím". Neuvěřitelné z mého pohledu je, že to na ochranu stačí. Co je na ceduli, je zákon," pokračuje.

"Většinu přihlášených aut máte ještě možnost vidět v pohybu a slyšet jejich unikátní zvuk či cítit specifickou vůni každého spalovacího motoru. Samotnou výstavou je už jen procházka po přilehlých loukách, která slouží v době festivalu jako parkoviště. Mezi běžnými auty tam totiž stojí veteráni a malosériové vozy ze soukromých sbírek, kterými návštěvníci do Goodwoodu přijeli. Takové parkoviště jinde nenajdete," uvádí Váca.

I letos se tedy diváci mohou těšit na obrovskou spoustu motoristických unikátů a specialit, oficiální program začíná 26. června a končí o tři dny později.