Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Fígl na řidiče: Radary jsou, pokuty ne

  • 49
Již jedenáct pevných radarů postavilo Ředitelství silnic a dálnic podél hlavních tahů v Ústeckém kraji. Pokut se zatím řidiči však bát nemusejí. Zařízení, která stála přes jeden a půl milionu korun, totiž ty, kteří se dopustí přestupku, vyfotí jen "naoko".

"Před třemi týdny mě vyfotil radar u Dolních Zálezel. Projížděla jsem tím úsekem rychleji, než bych měla. Nejdříve se rozsvítila značka s padesátkou, krátce na to pak vyšlehlo modré světlo blesku z fotoaparátu. Žádné předvolání mi ale kvůli tomuto přestupku zatím do schránky nepřišlo," popsala svou zkušenost s pevným radarem čtyřicetiletá řidička z Ústí nad Labem.
 
Radary rozmístěné podél silnic první třídy v regionu mají zatím jen výstražnou funkci. "Když se k místu s omezením rychlosti blíží vůz, který jede rychleji, je řidič nejprve upozorněn tím, že se rozsvítí velká výstražná značka. Pokud ani potom nezpomalí, je vyfocen," popsal systém, jakým nové značky fungují, Zdeněk Mařík z chomutovské pobočky Ředitelství silnic a dálnic.

Problém je v tom, že z dopravní značky s pevným radarem sice vyšlehne blesk, takže řidič má pocit, že je vyfotografován, žádný záznam ale nevznikne.

"V těchto značkách zatím nefunguje záznamové zařízení. To znamená, že to focení s bleskem je jen simulované. Uznávám, že je to takový malý fígl na řidiče, ale zatím to přináší pozitivní výsledky," uvedl provozní náměstek Ředitelství silnic a dálnic v Chomutově František Zuckerstein.

Ačkoli zatím nikdo pokutu nedostal, trik funguje. Na místech, kde tato zařízení stojí, řidiči skutečně zpomalují. "Zabralo to, řidiči nyní kolem naší obce jezdí mnohem ohleduplněji," uvedl starosta Malých Žernosek Petr Liška.

"Záznamová zařízení u těchto radarů nefungují, protože vedení policie zatím nechce tato naše zařízení využívat k represi. I bez toho svůj účel plní dobře," doplňuje Zuckerstein. Pokud by ale řidiči přestali nové značky respektovat, může se vše změnit. "Jakmile nám k tomu dá policie pokyn, můžeme spustit systém naostro ze dne na den bez předchozího upozornění," varuje Zuckerstein.

Starostové: Radary sice nefotí, přesto se osvědčily
"Velemín byl jednou z prvních obcí v Česku, kde byly pevné radary umístěné. Dnes mohu jednoznačně prohlásit, že se osvědčily. Devadesát procent řidičů zpomalí, jakmile se na ně padesátka na kraji obce rozsvítí," říká starosta Velemína Jiří Skalický. Velemín leží na trase E55. Silně frekventovaná silnice protíná obec po celé její délce.
 
Místní si několik let stěžovali na hustý provoz kamionů a hlavně na časté dopravní nehody. Silničáři zde provedli několik technických úprav. Mimo jiné umístili z každé strany při vjezdu do obce radar s výstražnou značkou, která se rozsvítí, když řidič jede příliš rychle. Pomohlo to. Za poslední rok se ve Velemíně nestala žádná vážná nehoda.

Radary Ředitelství silnic a dálnic rozmístilo na nejvíce problematická místa. "Nemůžeme dát radary do každé vesnice, kde si to přeje tamní starosta. Jsou na místech, kde často docházelo k nehodám, a tam, kde jezdí hodně kamionů," říká Zdeněk Mařík z Ředitelství silnic a dálnic v Chomutově.