Jak má vypadat dechová zkouška? Kde získám mezinárodní řidičák?

Chci si obstarat mezinárodní řidičský průkaz. Jak mám postupovat? (Lukáš F., Městec Králové)
Mezinárodní řidičský průkaz vystaví příslušný okresní úřad podle místa trvalého bydliště žadatele. Ten musí předložit občanský průkaz, český řidičský průkaz a fotografii o rozměrech 3,5 x 4,5 centimetru. Současně vyplní tiskopis žádosti, který vydá okresní úřad. Poplatek 50 korun se platí v hotovosti. Mezinárodní řidičský průkaz vystavený podle vídeňské Úmluvy o silničním provozu platí tři roky.
Při dopravní nehodě jsem byl vinou druhého řidiče těžce zraněn. Mám nějaká práva vůči člověku, který mi úraz způsobil? (Bořivoj K., Cvikov)
Podle trestního řádu je poškozeným ten, komu bylo trestným činem ublíženo na zdraví nebo způsobena majetková, morální nebo jiná škoda. Poškozený má právo činit návrhy na doplnění, dokazování, nahlížet do spisů, zúčastnit se hlavního soudního líčení nebo odvolacího zasedání a před skončením řízení se k věci vyjádřit. Může také navrhnout, aby v odsuzujícím rozsudku soud uložil obžalovanému povinnost nahradit škodu, která poškozenému trestným činem vznikla.
Řidič se musí na výzvu policisty podrobit vyšetření ke zjištění, zda není ovlivněn alkoholem. Jaké jsou zásady této kontroly? (Mikuláš T., Pelhřimov)
Hladina alkoholu v krvi se měří orientačně nebo laboratorně. Při orientačním měření, které obvykle zajišťuje policie, se uplatňuje detekční trubička nebo dechový analyzátor. Trubička ukáže, zda v dechu vyšetřovaného řidiče je alkohol, či nikoli a analyzátor již umí vyhodnotit i to, kolik alkoholu vyšetřovaný vzduch obsahuje. Laboratorní měření hladiny alkoholu se koná v laboratořích ústavů soudního lékařství; ke zkoušce odebere lékař krev v množství asi pěti mililitrů, a to zpravidla na příkaz policie.
Nesouhlasil jsem s blokovou pokutou, kterou mi chtěl uložit policista. Proto přestupek projedná okresní úřad. V jaké lhůtě se tak musí stát? (Radek R., Plzeň)
Zákon o správním řízení stanoví, že v jednoduchých záležitostech se tak stane bezodkladně. V ostatních případech je nutno rozhodnout do 30 dnů od zahájení řízení a ve zvlášť složitých událostech do 60 dnů. Pokud nelze vzhledem k povaze věci rozhodnout ani v prodloužené lhůtě, může ji dál přiměřeně prodloužit odvolací orgán. Není-li možné dodržet lhůtu 30, popřípadě 60 dní, musí o tom správní orgán účastníka řízení uvědomit a vysvětlit mu důvody takového postupu.