Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - smlouva, podpis, pero | foto: Profimedia.cz

Jak má vypadat kupní smlouva na ojetinu

  • 1
Výběrem a koupí toho správného auta transakce mezi prodejcem a kupcem nekončí. Při koupi i prodeji ojetého auta je nejdůležitější mít dobře sepsanou kupní smlouvu, která by kryla hlavní rizika.

"Ve smlouvě určitě nesmí být formulace, že auto kupujete tak, ‚jak stojí a leží‘, protože tím by se prodávající vyvlékl z odpovědnosti za případné skryté vady na vozidle," varuje expert na dopravní právo Tomáš Beran.

Pokud ve smlouvě toto ustanovení bude a současně si kupec nevymíní konkrétní vlastnost vozidla (například že je "bez vad"), nemá šanci uplatnit reklamaci. Žádná speciální formulka však ani není nutná – odpovědnost za vady má prodávající po dobu půl roku (u fyzické osoby), případně dvou let (u autobazaru) přímo ze zákona. V naší vzorové smlouvě je přesto pro jistotu uvedena věta, že "opotřebení vozidla nezbavuje prodávajícího odpovědnosti za skryté vady".

KE STAŽENÍ
* KUPNÍ SMLOUVA - stáhněte ZDE
* PLNÁ MOC - stáhněte ZDE

Obchodní, nebo občanský zákoník?

Naprostá většina smluv je uzavírána podle paragrafu 588 občanského zákoníku, stejně tak ovšem může být použit zákoník obchodní (par. 409). Obojí je legální.

Rozdíl? "Někteří bazaristé si snad myslí, že když smlouvu sepíší podle obchodního zákoníku, zbaví se zodpovědnosti za vady. To je ovšem nesmysl, práva spotřebitele daná občanským zákoníkem a zákonem o ochraně spotřebitele nelze opominout, takže platí i v tomto případě," ujišťuje mluvčí Sdružení na ochranu spotřebitelů Ivana Picková.

Důvod, proč se tato formulka může vyplatit, je jiný. A poměrně překvapivý. "Když je smlouva sepsána podle obchodního zákoníku, pak vám policie nemůže vůz zabavit a odevzdat jej původnímu vlastníkovi, i kdyby se později zjistilo, že byl kradený – za podmínky, že jste tento fakt nemohli v době prodeje zjistit. Vlastnická práva tak lze nabýt i od ‚nevlastníka‘ hned, zatímco podle občanského zákoníku takzvaným ‚vydržením‘ až za tři roky," vysvětluje právník Tomáš Beran.

Takový případ se stát může, i když má prodávající v ruce platné a nijak podezřelé doklady – vůz mohl být třeba ukradený už dříve v zahraničí. Jestliže vám pak policisté chtějí vůz zabavit, mohou to udělat jen kvůli vyšetřování, ale pak vám musí vozidlo vrátit. Mnohdy to však nevědí, proto se zabavením vozu nesouhlaste a obraťte se na právníka. A kdo vlastně zaplatí škodu majiteli, když auto zůstane vám? "Okradený musí požadovat náhradu škody na zloději, a to občanskoprávní cestou," doplňuje právník.

Smlouva není techničák

Tomáš Beran vyvrací ještě jeden velmi rozšířený mýtus – že kupní smlouva nahrazuje po určitou dobu technický průkaz vozidla. V mnoha smlouvách, jejichž vzory lze zdarma stáhnout z internetu, je dokonce tato klauzule výslovně uvedena. (Autor tohoto textu dokonce s takovouto smlouvou úspěšně absolvoval policejní kontrolu, policista mě pouze požádal, abych si auto "brzy přihlásil".)

Přesto je to nesmysl. "Kupní smlouva nenahrazuje nutnost mít u sebe předepsané doklady, tedy mimo jiné i osvědčení o registraci. Výjimkou je jízda do místa registrace na dočasnou zelenou papírovou značku. U tuzemského ojetého vozu tedy jezdíte na původní doklady k autu, a to deset dnů – do té doby jste povinni auto převést na sebe," říká právník. V praxi to však často trvá déle. S nedodržením lhůty jsou sice spojeny i sankce, ale podle právníka není příliš pravděpodobné, že by byly uplatněny.

Co musí být v plné moci

  • musí obsahovat údaje o "zmocniteli", tedy o člověku, který ji pro někoho vystavuje, stačí jméno, příjmení, datum narození, adresa; i o "zmocněnci".
  • příklad: já, ..., datum narození ..., trvale bytem ..., zmocňuji tímto ..., datum narození ..., trvale bytem ..., k tomu, aby mne zastupoval a jednal za mne ve věci zajištění všech nezbytných kroků spojených s odhlášením a přehlášením motorového vozidla tovární značky ..., reg. značky ..., VIN .... na registru vozidel na zmocněnce, včetně podpisu a podání všech nezbytných dokumentů.
  • podpisy obou zúčastněných
  • plná moc může obsahovat i formulku "toto zmocnění v plném rozsahu přijímám", ale není to vůbec nutné – na některých úřadech ji však mohou (neoprávněně) vyžadovat
  • plná moc nemusí být notářsky ověřená, ovšem některé úřady to mohou (opět neoprávněně) požadovat