Jak si kde "ulevují" řidiči

  • 278
Brusel - Agresivita za volantem je světový problém. Jenže Evropu postihuje zvlášť silně. Ukázal to průzkum nadace Odpovědní mladí řidiči, do nějž byla kromě patnácti zemí EU, USA, Ruska, Japonska, Austrálie a Argentiny zařazena i Česká republika.

Konkrétní údaje o Česku však nadace nezveřejnila. Neslušná gesta, najíždění, agresivní svícení, nadávky - s tím vším se člověk na evropských cestách setká hojně. Pravda, i řidiči mimo Evropu dokážou být agresivní a útoční. Např. neslušná gesta nejsou jen "specialitou" Britů. V rozhořčení k nim stejně často sáhnou i lidé v Austrálii. V nadávání a slovních útocích drží primát Argentinci, Řekové se snaží držet s nimi krok.

Zato agresivní pronásledování či svícení do očí je, zdá se, evropskou doménou. Nikdo si na toto chování nestěžuje více než Němci. Vlastní agresivitu nejčastěji přiznávají Američané, kteří však u konkrétních projevů řidičské útočnosti figurují obvykle někde ve "středu pole". Nejméně mluví o vlastní agresivitě za volantem řidiči z Japonska, kde se řada silničních hříchů - neslušná gesta nebo slovní útoky - téměř nevyskytují. Z Japonska také pochází nejméně stížností na útočnost druhých řidičů.

Na západě Evropy je to daleko horší. Sedm desetin Rakušanů a dvě třetiny Francouzů či Belgičanů si stěžují, že se za poslední rok stali terčem projevů silniční agresivity všeho druhu. Stejně silné pocity vládnou i v Rusku a v USA. Japonské úrovni se v západní Evropě blíží jen Švédsko, Finsko a kupodivu Itálie. Jenže tři čtvrtiny obyvatel EU si stěžují, že situace je stále horší. Zejména Britové, obyvatelé Beneluxu, Portugalci či Řekové mají pocit, že agresivity stále přibývá - tak černě to zde vidí čtyři pětiny lidí.

Průzkum ukazuje, že lidé reagují na rostoucí silniční agresivitu stále větší tolerancí. To, co ještě před pár lety, při prvním šetření na toto téma, budilo silné rozhořčení, vyvolá dnes třeba už jen pokrčení ramen. U Evropanů budí největší rozhořčení to, když jiný řidič zaparkuje vedle jejich auta a znemožní jim výjezd. Ponechání dálkových světel při míjení či při těsném sledování jiného vozu budí zlost u dvou třetin tázaných Evropanů. Také předjíždění ve "šňůře" nebo náhlé přejíždění z jednoho okraje vozovky na druhý ostatní řidiči nemilují. To všechno jsou totiž situace, kdy může dojít k vážným nehodám.