Je to podvod, který policii nezajímá

  • 9
Zákon by měl zakázat manipulaci s tachometry. Podobné jednání by mělo být považováno za trestný čin. Myslí si to Petr Mikšovský ze Sdružení na ochranu vlastníků automobilů. "Neustále se na nás obracejí lidé, kteří naletěli podvodníkům, a to, že mají mnohem opotřebovanější vůz, než si původně mysleli, zjistili až po kontrole v autorizovaném značkovém servisu," dodává.

REPORTÁŽ: Chcete lepší cenu? Uberte kilometry ...zde

Říkáte, že se na vás stále obracejí oklamaní lidé. Dá se odhadnout, kolik ojetých aut, která se objevují na trhu, mají upravený tachometr?
Odhaduji, že se to může týkat až 60 procent ojetých aut. Je to ale opravdu jen odhad, zcela určitě jde ale o tisíce aut ročně. A neustále to narůstá.

Dá se přetáčení tachometrů nějak zamezit?
V případech, kde se přetočením tachometru změní cena auta v neprospěch zákazníka o více než pět tisíc korun, jde o trestný čin podvodu a měla by to řešit policie. Ta ale postupuje laxně a takové věci ani nevyšetřuje. Pomohlo by, kdyby přetáčení tachometru bylo jasně označené za trestný čin. S příslušnými orgány státní správy jsme už o tom mluvili, zatím ale bez výsledku.

Kdo ten podvod spáchá? Vlastník auta, nebo i ten, kdo mu tachometr upravuje?
V první řadě je to majitel auta, pokud si tedy nechá tachometr přetočit s úmyslem, že tím zvýší cenu auta o víc než 5000 korun. Trestně odpovědný je ale i ten, kdo mu v tom pomáhá a ví, za jakým účelem se úprava dělá.

Je přetáčení tachometru problém pouze České republiky?
Je problémem spíše postkomunistických zemích. Ve vyspělých západních zemích se děje také, ale v mnohem menší míře. Zákazník zde má šanci získat o historii kupovaného ojetého auta více údajů. Třeba v Holandsku existují takzvané autopasy se záznamy servisních prohlídek a stavu najetých kilometrů. V Německu je to rovnou trestné. Podobná opatření by se měla rozhodně zavést i u nás.

"Kolik kilometrů chcete ubrat? Je to jenom na vás."