Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jiný kraj jiný mrav: dopravní předpisy

  17:27aktualizováno  17:27
I když se v evropských zemích dopravní předpisy sbližují, přesto ještě existuje řada rozdílů, které je dobře před vyjetím na cestu znát. Nepokažte si zbytečně dovolenou vysokou pokutou, o nehodě nemluvě.

Problémy nebudou ani tak s rychlostními limity, jako spíš s odlišnostmi v různé úpravě parkování, ale i třeba jinak řešenou předností tramvají v cizích městech.

Praktické rady na cestu k moři

Vstup do Evropské unie zjednodušil sice formality při cestování, ale je dobré znát základní informace o zemích, kam směřujeme.

 

Víte například, že ve Španělsku lze v obcích v jednosměrné ulici parkovat v liché dny na té straně, kde mají domy lichá čísla, v sudé dny u domů se sudými čísly.

Ve Slovinsku platí na kruhových objezdech přednost zprava a v Portugalsku vám policista, pokud nebudete chtít zaplatit pokutu, může dočasně zabavit auto?

Francie

Rychlostní limity stejné jako v Česku se snižují při špatném počasí (déšť apod.) na silnici na 80 km/h, na rychlostní silnici na 100 km/h a dálnici na 110 km/h. Minimální rychlost na dálnicích pro vozidla v levém pruhu je 80 km/h. Za mlhy, kdy je viditelnost menší než 50 metrů, je rychlost omezena na 50 km/h na všech silnicích včetně dálnic.

Při předjíždění cyklistů je třeba zachovat bezpečnou boční vzdálenost 1,5 metru. Ve Francii jsou tzv. modré zóny, kde je parkování možné jen s parkovacími kotouči, které lze získat na policejních stanicích, v turistických kancelářích a v některých obchodech.

Chorvatsko

Na silnicích pro motorová vozidla je rychlost nejvýše 100 km/h. Vozidlo s karavanem nebo jiným přívěsem musí mít dva výstražné trojúhelníky, které mají být v případě závady umístěny za soupravou (asi 50 m) vedle sebe. I malou dopravní nehodu je nutno ohlásit policii, jinak mohou být potíže při odjezdu ze země.

Pozor! Policisté jsou zvláště v sezoně velmi aktivní, často provádějí dechové zkoušky a sledují dodržování rychlosti na hlavních trasách. Pokuty se nedávno razantně zvýšily. I za špatné parkování může řidič zaplatit až 500 HRK (až 2200 Kč), za nezapnuté bezpečnostní pásy 400 HRK, telefonování za jízdy 500 HRK, překročení rychlosti o 10 km/h od 800 HRK (asi 3500 Kč).

Itálie

Motorová vozidla jsou povinna svítit na dálnicích celoročně. V obcích na silnicích se dvěma a více jízdními pruhy vyznačenými na vozovce v jednom směru jízdy je povolena souběžná jízda jen při hustém provozu. Na křižovatkách nerozlišených dopravními značkami platí přednost pro vozidla přijíždějící zprava, tramvaje však mají na těchto křižovatkách přednost vždy.

***

Italská Policie má Lamborghini Gallardo

***

Děti do 12 let a do 150 centimetrů výšky musí používat bezpečnostní pás s podložkou nebo bezpečnostní sedačku. V italských městech jsou modré zóny vyznačené na vozovce, na nich lze od 9 do 20 hodin parkovat nejvýš hodinu.

Maďarsko

Na kruhovém objezdu je řidič povinen použít ukazatele směru jen při výjezdu z kruhového objezdu, nikoliv při vjezdu. Mimo obec se musí jezdit s rozsvícenými tlumenými světly i ve dne (v obci pouze v noci).

Řidiči jsou při přepravě dětí povinni používat dětské zádržné systémy. Policie má právo vybírat na místě pokuty do 10 000 HUF (přibližně 1300 Kč). Jinak mohou pokuty dosáhnout (po soudním řízení) až 150 000 HUF (19 000 Kč). Až 60 000 HUF (asi 7600 Kč) může stát překročení rychlosti o 20 km/h.

Německo

Za špatného počasí při viditelnosti snížené na 50 metrů je omezena rychlost na 50 km/h. Předjíždět může jen ten, kdo jede podstatně větší rychlostí než řidič předjížděný. Řidič pomalu jedoucího vozidla musí na vhodném místě snížit rychlost jízdy a umožnit předjetí bezprostředně následujícím vozidlům.

V dopravní zácpě na dálnici musí vozidla v pravém jízdním pruhu jet co nejvíce vpravo a vozidla v levém jízdním pruhu co nejvíce vlevo, aby středem mohla projíždět záchranná vozidla. Na dálnicích s třemi jízdními pruhy musí místo pro průjezd vytvořit vozidla v obou levých pruzích. Použití bezpečnostních pásů a dětských sedaček je povinné. Přeprava dítěte bez řádného zajištění se trestá pokutou 40 eur.

Polsko

Na dálnicích je pro vozidla o celkové hmotnosti do 3,5 tuny a motocykly stejné omezení rychlosti jako v Česku, avšak navíc se rozlišují jednoproudové rychlostní silnice, kde je omezení 100 km/h, a dvouproudové rychlostní silnice s omezením 110 km/h.

Osobní auto s karavanem smí jet mimo obce rychlostí 70 km/h, na rychlostních silnicích a dálnicích 80 km/h. Děti do 12 let a do výšky 150 centimetrů musí být přepravovány v bezpečnostních sedačkách nebo je nutno použít jiné zádržné systémy.

Portugalsko

Rychlost je na silnicích mimo obce omezena na 90 až 100 km/h (podle značení), na dálnicích na 120 km/h (s přívěsem na silnici 70 až 80 km/h, na dálnici 100 km/h). Kolejová vozidla mají přednost před ostatními vozidly. V centrech větších měst jsou obvykle parkovací hodiny a stání je časově omezeno.

Špatné parkování se postihuje pokutou do 150 eur, zastavení a stání na dálnici stojí až 300 eur, v noci až 1200 eur, překročení limitu rychlosti také. Motorista, který odmítne zaplatit pokutu či složit záruku, musí počítat s tím, že mu policie dočasně zabaví vůz.

Rakousko

Na křižovatkách nerozlišených dopravními značkami mají tramvaje přednost. Povinnost používat sedačky se nevztahuje jen na vozidla starších výrobních ročníků, ve kterých nejsou na zadních sedadlech bezpečnostní pásy. Policie velmi přísně postihuje nepoužití bezpečnostní sedačky.

Pokuta za nedání přednosti je až 72 eur. Předjíždění v místě zákazu až 145 eur, velmi drahá je i jízda bez dálniční známky. Pokud stav vozidla neodpovídá rakouským technickým normám, může policie odebrat registrační značku a osvědčení o technickém průkazu.

Rovněž může požádat zahraničního motoristu o zaplacení zálohy z pokuty. Jestliže to řidič odmítá nebo není schopen platit, může policista zabavit něco z jeho věcí až do výše hodnoty požadované zálohy.

Slovensko

Předpisy o nejvyšších dovolených rychlostech jsou téměř stejné jako v České republice a také předpisy o parkování jsou prakticky shodné. Za špatné parkování se uděluje pokuta do 500 SKK.

Pro zdravotně postižené jsou vyhrazena parkoviště (akceptují se potvrzení vystavená pro invalidní řidiče v zahraničí). Pokutu do 500 SKK (asi 400 Kč) mohou policisté udělit na místě. Například za jízdu pod vlivem alkoholu hrozí postih až 15 000 SKK (12 000 Kč).

Slovinsko

Omezení rychlosti je stejné jako v Chorvatsku. Na kruhových objezdech je přednost zprava! Veškerá vozidla musí mít i ve dne rozsvícena tlumená světla celoročně. Je-li vozidlo taženo, musí být jeden trojúhelník viditelně umístěn vzadu ve vozidle taženém a druhý v přední části tažného vozidla.

Zvlášť přísně se postihuje porušení rychlosti v obci - při překročení o 10 km/h nejméně 5000 tolarů (asi 680 Kč), o 30 km/h už 50000 tolarů (6700 Kč). Jízda na červenou stojí 45 000 tolarů (6000 Kč). Za špatné parkování nutno počítat s pokutou 5000 tolarů (670 Kč) a za nepoužití bezpečnostního pásu 10 000 tolarů (asi 1350 Kč) za osobu. Pokuta zaplacená na místě je redukována na 50 procent.

Španělsko

Rychlost na dálnicích je 120 km/h. Vodorovné bílé nebo žluté značení má podobné významy jako v Česku (žlutá klikatá čára nebo jiná žlutá čára podél krajnic - zákaz nebo omezení parkování), navíc se lze setkat i s modrými čarami (vyznačují omezené parkování) a žlutými čarami ve tvaru kříže na křižovatce (nevjíždět do křižovatky, není-li volný výjezd).

V obcích lze v jednosměrné ulici parkovat v lichých dnech na té straně, kde mají domy lichá čísla, v sudé dny u domů se sudými čísly. Policie může na místě uložit pokutu do 600 eur. Zahraniční návštěvník pokutu zaplatí buď okamžitě (do 90 eur dostane slevu 20%), nebo udá jméno osoby či společnosti ve Španělsku schopné k zaplacení pokuty. Jinak je mu odebrán automobil, dokud nezaplatí!

Švýcarsko

Mimo obec je limit 80 km/h, na rychlostní silnici 100 km/h a na dálnici 120 km/h. Před nepřehlednými úzkými zatáčkami mimo obec musí řidič dát výstražné znamení. Všechna motorová vozidla jsou povinna za jízdy svítit po celý den. Tramvaj odbočující vlevo má přednost před protijedoucími vozidly.

Přísně se trestá nejen používání, ale i převážení radarových detektorů. S parkovacími kotouči lze parkovat v tzv. modrých zónách bez placení. Kotouče lze zdarma získat na policejních stanicích, u čerpacích stanic či v turistických informačních centrech. Za překročení rychlosti o 20 km/h může být pokuta až 260 CHF (asi 5400 Kč), za jízdu na červenou 250 CHF (přibližně 5200 Kč), nedání přednosti 150 CHF (3100 Kč).

***

AUTEM K MOŘI V POHODĚ: itineráře, mapy a praktické rady na cestu

***

Autoři:
Nejčtenější

Ferrari F40
Jízda s Ferrari F40 je životní zážitek. Nejlepší auto světa slaví 30 let

Ferrari F40, jedno z nejslavnějších aut historie, se představilo právě před třiceti lety, v létě 1987. S perlou, která má cenu desítek milionů, jsme se svezli...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Řidičovy ruce kryjí stylové blastery.
Speciál pro vysokorychlostní turistiku má duši supersportu

Recept na výrobu tohohle bombarďáku není složitý. Vezměte jeden supersport, odmontujte maximum kapotáže, instalujte zvýšená řídítka, vysoké plexi, cestovní...  celý článek

Nové logo Škoda
Škoda pokračuje ve vývoji levného auta pro rozvojové trhy

Koncernu Volkswagen už roky chybí ultralevné modely pro rozvojové trhy. Takový projekt se naposledy pokoušel vytvořit s indickou automobilkou Tata a hlavní...  celý článek

Dřevěný sanitní vůz (v pozadí) z první světové války tahal pár koní.
Autofotka týdne: Kolářský mistr dá do kupy i sanitku z 1. světové války

Kolář Aleš Uherka právě renovuje dřevěný sanitní vůz z první světové války, který tahal pár koní. Jde o muzejní exponát z rakouského města Laa an der Thaya. Na...  celý článek

Další z rubriky

Porsche Mission E
Elektřina brzy vytlačí motory. Vyvíjet se budou nabíječky a baterie

Po roce 2023 skončí vývoj spalovacích motorů. Agentuře Reuters to řekl finanční šéf technologické firmy Continental Wolfgang Schaeffer. Příčinou jsou emisní...  celý článek

Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila kampaň před zářijovými...
Německá kancléřka už uvažuje o konci dieselů a kritizuje automobilky

Německý automobilový průmysl se dopustil vážných chyb a přišel o důvěru, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová. Řekla to v rozhovoru s televizí...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Karambol v Chorvatsku? Nehodu nechte zapsat a pokutám se nebraňte

Zkazila vám dovolenou v Chorvatsku bouračka? Zkuste nepanikařit a nezapomeňte na záznam o dopravní nehodě. A hlavně zavolejte tamní policii - stačí vyťukat...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.