Mini Cooper S Cabrio

Mini Cooper S Cabrio | foto: Michal Šafránek, iDNES.cz

Jízda v kabrioletu může poškodit sluch

  • 14
Studie publikovaná v odborném americkém časopise varuje, že častá jízda v kabrioletu se staženou střechou může poškodit sluch. V některých vozech k tomu může stačit i 15 minut.

Není asi nic zábavnějšího, než jízda v automobilu s otevřenou střechou. Kabriolety poskytují nevšední zážitek z jízdy a ti, kdo si mohou takový automobil pro radost koupit, mu často zcela propadnou.

Ale v tom případě by si měli prý dávat pozor na svůj sluch. Studie publikovaná v odborném medicínském časopise Ortolaryngology – Head and Neck Surgery totiž ukázala, že hluk proudícího vzduchu v kabrioletu může způsobit i po krátké době trvalé poškození sluchu.

V kabrioletu totiž není řidič izolován nejen od aerodynamického hluku, ale také od hluku valících se pneumatik a hluku okolního provozu. Jsou v nevýhodě i proti motorkářům, kteří nosí přilbu. Vědci při měření zjistili, že přitom není příliš velký rozdíl v rychlosti, jakou řidič jezdí. Vědci zkoumali různé kabriolety několika značek při třech rychlostech – 80 km/h, 96 km/h a 112 km/h. Přitom u některých vozů naměřili v těchto rychlostech hladiny hluku 86, 86 a 87 decibel.

Maximální naměřená hodnota se vyšplhala dokonce na 97 decibel, což stačí na trvalé poškození sluchu po pouhých 15 minutách expozice. Pro představu, o jakou jde hlasitost si můžeme pomoci údaji z internetové encyklopedie Wikipedia. Úroveň hluku 80 dB odpovídá hlasité reprodukované hudbě nebo vysavači v blízkosti, 90 dB představuje silný hluk, třeba jedoucí vlak. A 100 dB je hluk sbíječky, nebo právě hluk motoru vytočeného na maximum.

Studie tak prokázala, že kabriolety přispívají k rozvoji jedné z mnoha dnešních civilizačních chorob – nedoslýchavosti. Pokud chce řidič svůj sluch při jízdě kabrioletem chránit, stačí kupříkladu vytáhnout okénka. Jenže, pak už to není ono...


Témata: Hluk, Mini, Vlak, Wikipedia