Jedna z ilustrací z knihy Jana Králíka: Za ohradou snů - motorové opojení...

Jedna z ilustrací z knihy Jana Králíka: Za ohradou snů - motorové opojení Kamila Lhotáka | foto: Kamil Lhoták

Autofotka týdne: První veteránský časopis světa se zázračně našel

  • 0
Kamil Lhoták, jeden ze slavných českých malířů dvacátého století, byl samorost. Miloval dopravní prostředky, svérázný svět městských periferií, letišť, ale i prvních autovrakovišť. Malovat se naučil sám. Jeho fascinaci světem aut a motocyklů zachycuje kniha Za ohradou snů - motorové opojení Kamila Lhotáka.

Kniha je také příběhem zázračných nálezů. Autorem knihy je uznávaný český automobilový historik Jan Králík. Ten se se s Lhotákem scházel od 70. let a zaznamenával jeho vzpomínky, ale rukopis budoucí knihy na třicet let ztratil při stěhování. Našel ho až před pár lety.

Milovník aut, motocyklů, bicyklů

Kamilu Lhotákovi bylo pět let, když poprvé spatřil u nádraží v Lánech automobil. Psal se rok 1917 a o jeho osudu bylo rozhodnuto. Budoucí slavný malíř se do strojů na dvou a čtyřech kolech tak zamiloval, že své vášni zůstal věrný po celý život. Automobilům, motocyklům a bicyklům věnoval stovky obrazů a technicky precizních ilustrací, sám však byl také zdatným jezdcem a zapáleným sběratelem, vlastníkem řady legendárních značek.

Slavného českého malíře představuje Králík i jako člověka, který už ve 14 letech na gymnáziu kreslil vlastní motoristický časopis. Právě závěrečné stránky s rukou psanými a vlastními silami ilustrovanými stránkami klučičího autočasopisu jsou perlou knihy. „Vždyť my vydávali snad první veteránský časopis na světě! Jmenoval se Auto-moto zpravodaj a vycházel v jediném výtisku,“ popisoval Lhoták.

Časopis se měl za dávno ztracený, jen náhodou se našel a právě v čerstvě vydané knize má veřejnou premiéru.

Krátce před odevzdáním finálního rukopisu Králíkovy knihy se svazek Auto-moto zpravodajů zázračně objevil v aukci, kde ho nikdo nekoupil. V posledních číslech je odhaleno i tajemství nuselské ohrady, která se stala Lhotákovou celoživotní inspirací. Sám autor si v něm už bohužel nezalistuje, zemřel 22. října 1990.

Knihu kromě vzpomínek doplňují raritní fotografie a dobové reklamy.

Slavný samouk

„Fascinující je, jak Lhoták už v raném věku dokázal ve svých kresbách naprosto přesně vystihnout podobu motocyklů a automobilů a jejich detaily. Jeho slavná plátna, překypující nostalgickou a snovou atmosférou, tak měla pevný základ v bravurním zvládnutí výtvarných postupů a fenomenální znalosti techniky,“ dodává šéfredaktor Nakladatelství Paseka Jakub Sedláček.

Kamil Lhoták

Kamil Lhoták studoval práva na Karlově univerzitě a jako malíř byl samouk. Inspirací mu byly staré obrázkové časopisy, atlasy či reklamní prospekty, ovlivnila ho i tvorba malíře Henriho Rousseaua. Malíř, grafik a člen Skupiny 42 se v roce 1954 seznámil se spisovatelem Adolfem Branaldem a nakreslil ilustrace pro jeho román Dědeček automobil; podílel se též na filmové adaptaci tohoto díla. Ve stejné době vydal vlastní bohatě ilustrovanou knihu Kolo – motocykl – automobil. Další články o Kamilu Lhotákovi na iDNES.cz čtěte zde