Španělé pokořili Ferrari, ale krásná pegasa přežila jen pár sezon

Od roku 1936 až do hloubi války pracoval Wilfredo Ricart pro italskou Alfu Romeo jako šéf speciálních projektů. A po skončení druhé světové války na troskách španělské divize značky Hispano-Suiza stavěl sportovní vozy světové úrovně.
1954 Pegaso Z-102 Series II Berlinetta

1954 Pegaso Z-102 Series II Berlinetta | foto: Sothebys

Španělsko a auta, to zdaleka není jen Seat, zprvu filiálka Fiatu, dnes Volkswagenu. Automobily byly v polovině 20. století zkrátka potřeba a kapitola španělských výrobců aut je podobně vzrušující a neznámá jako těch jihoamerických. Ale o Argentině až jindy, dnes se pokusíme připomenout neprobádané vody značky Pegaso.

Španělsko-švýcarská spolupráce

V první světovou válkou zdevastovaném Španělsku se zrodila automobilka Hispano-Suiza. Ale již v roce 1898 důstojník španělské armády Emilio de la Cuadra pod svým jménem zahájil v Barceloně výrobu elektromobilů. Cuadra se v Paříži setkal s významným švýcarským konstruktérem Marcem Birkigtem, držitelem řady patentů ve spalovacích motorech, a přemluvil jej ke spolupráci.

Pegaso Z-102

Právě tehdy se zrodilo slavné spojení Hispano-Suiza, tedy „španělsko-švýcarská“, a Cuara začal stavět první automobily se spalovacími motory Birkigtovy konstrukce. Protagonisté příběhu se hekticky měnili, ale značka Hispano-Suiza přetrvávala. Po roce 1902 firmu převzal barcelonský podnikatel Castro, pod jehož řízením vznikaly mohutné čtyřválce s objemem 3,8 až 7,4 litru.

Česká stopa mezi nejlepšími

V průběhu první světové války firma Hispano-Suiza stavěla vyhlášené letecké motory. Jejich konstruktérem byl opět Birkigt, ovšem do vývoje se tehdy zapojil i další Švýcar Louis Massuger. Už v roce 1919, kdy se musela Hispano-Suiza přizpůsobit podmínkám mírové výroby, byl představen reprezentační model H6, řadový šestiválec s rozvody OHC vačkovým hřídelem v hlavě válců, jenž využíval toho nejlepšího z poznatků při vývoji a výrobě válečných leteckých osmiválců.

Škoda-Hispano Suiza H6B (1928) na závodě Brno – Soběšice v roce 2008

Typem H6 se tak Hispano-Suiza rázem dostala mezi smetánku nejprestižnějších automobilových výrobců světa. Dokonce i Rolls-Royce tehdy využíval řady patentů Hispano-Suiza, včetně progresivních „strojních brzd“, tedy mechanického lankového systému umocňujícího brzdný účinek kinetickou energií jedoucího vozu.

Automobily Hispano-Suiza byly natolik sofistikované, že španělské licence nakupovali průmyslníci z celého světa. Hlavními producenty se staly v roce 1923 francouzská filiálka Hispano-Suiza a plzeňské impérium Škodových závodů. Škodovka se tak stala automobilkou dávno před tím, než vedení převzalo mladoboleslavskou automobilku Laurin & Klement. A proslýchá se, že luxusní automobily Hispano-Suiza vyráběné v Plzni byly nejkvalitněji postavenými Hispano-Suizami na celém světě.

Enzo se zlobí

Ale dějiny spěly dál a na sklonku druhé světové války se na troskách impéria Hispano-Suiza zrodilo státem vlastněné konsorcium Enasa. V jeho čele stanul Wilfredo Ricart a vyrábělo traktory, nákladní vozy, autobusy, armádní vozidla a krátce i sportovní automobily.

Pegaso Z-102 Le Mans

V roce 1945 se Ricart vrátil z Itálie do rodného Španělska, aby vedl nově ustavený koncern Enasa a vývoj automobilů všech kategorií. Enasa v letech 1951 až 1958 vyráběla jeho kupé Pegaso Z-102.

Zánik Pegasa

Enasu v roce 1990 převzalo Iveco a jméno Pegaso zaniklo o čtyři roky později. Pod touto značkou vzniklo celkem na 350 tisíc automobilů různých typů a nejvýznamnějším rokem se stal rok 1974, kdy se zrodilo více než 26 tisíc vozů značky Pegaso. Na sklonku čtyřicátých let byly vyráběny modifikované nákladní vozy Hispano-Suiza 66G pod označením Pegaso I a II, jejichž větší rozmach umožnil až náběh produkce vznětového motoru.

Vývoj i výroba Z-102 probíhala kompletně v barcelonských dílnách Enasy, fantastická konstrukce však oslovila světovou veřejnost, takže některé vozy karosovali i francouzský Saoutchik či italský Touring.

Ricarto při konstrukci Z-102 využil všech svých zkušeností se špičkovými závodními a sportovními vozy. Podvozek z ocelových výlisků nesl v přídi překvapivě moderní celohliníkový osmiválec V8 se čtveřicí vačkových hřídelí v hlavách, čtyřmi ventily nad každým válcem, mazáním se suchou klikovou skříní a pětistupňovou, plně synchronizovanou převodovkou v jednom bloku s rozvodovkou zadní poháněné nápravy. Objem 2,5 litru postupně rostl na 2,8 až 3,2 litru a v závislosti na počtu použitých karburátorů a přeplňování dosahoval výkonu až 360 koní.

Pegaso Z-102 z roku 1954

Nejvyšší rychlost atakovala hranici 250 km/h, což hravě překonávalo i stroje Ferrari a Enzo to údajně nesl se značnou dávkou nelibosti. Nakonec vzniklo jen 86 sportovních vozů Pegaso Z-102, z nichž 28 neslo otevřené karoserie.

Auta byla i přes sofistikovanou konstrukci podvozku, náprav a pohonného ústrojí velmi těžká a drahá, což nezvrátila ani premiéra levnější řady Z-103. Nad španělskými sportovními automobily Pegaso, jež patřily k nejrychlejším sériovým vozům své doby, se tak vody uzavřely v roce 1958.

Wilfredo Ricart (1897 – 1974)

Wilfredo Pelayo Ricart Medina se narodil v Barceloně a v posledním roce první světové války se habilitoval jako průmyslový konstruktér. Začínal v jednom z dealerství Hispano-Suizy, ale záhy spoluzakládal podnik Motores Ricart-Perez. V roce 1922 postavil svůj první automobil a o čtyři roky později již na autosalonu v Paříži vystavoval na vlastním stánku Motores y Automóviles Ricart. Od kompaktních voiturett se zázemím průmyslníka Felipa Batlloa záhy zamířil k větším šestiválcovým vozům Ricart-España. Roku 1930 se stal samostatně působícím konzultantem a vstoupil do americké Společnosti automobilových konstruktérů. Do dějin sportovních vozů se zapsal především osmiletým angažmá u Afly Romeo, z níž odcházel až na samém konci druhé světové války. Ricart se se svým velkopanským chováním a opulentním životním stylem dostával do konfliktů se spolupracovníky. Enzo Ferrari ani Vittorio Jano jej údajně nemohli ani cítit.

Ricartovy konstrukce byly někdy poněkud nedotažené, každopádně tento inženýr se stal jedním z nejprogresivněji uvažujících motorářů všech dob. Jeho monopost Alfa Romeo 512 měl před zadní nápravou uložen odstředivým kompresorem přeplňovaný dvanáctiválec s objemem jen 1,5 litru, ale výkonem přes 340 koní. Speciál typu 162, jenž se do výroby nedostal, měl mít při objemu tři litry 16 válců, 64 ventilů, dva karburátory a trojstupňové přeplňování pěti kompresory, přičemž se počítalo s výkonem 580 koní. V průběhu roku 1940 Ricart pracoval na leteckém motoru s 28 válci ve čtyřech řadách a o rok později představil svoji vizi kompaktního osobního vozu Alfa Romeo pro poválečnou výrobu. Měl všechna kola nezávisle zavěšena, dvoulitrový čtyřválec s párem vačkových hřídelí v hlavě a převodovku v jednom celku se zadní rozvodovkou (transaxle). Podobná konfigurace se uplatnila až o více než 30 let později na kupé Alfetta.

Autoři:
  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

27. března 2024  18:40

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Průkopnický fiat ukázal všem cestu. Jezdil s ním i Ferrari

29. března 2024

Italská továrna Fiat představila koncem 60. let minulého století vůz, který předběhl konkurenci a...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...