Fotografie jednoho z nedávných protialkoholových zátahů policie na Novojičínsku.

Fotografie jednoho z nedávných protialkoholových zátahů policie na Novojičínsku. | foto: Policie ČR

Prodleva před rozborem krve na alkohol nahrává řidičům

  • 81
Mezi dechovou a krevní zkouškou na alkohol u řidičů nesmí vinou policie vzniknout žádná zbytečná prodleva, upozornil ve svém rozhodnutí Nejvyšší správní soud. Aby výsledek krevní zkoušky skutečně vypovídal o míře ovlivnění řidiče při jízdě, musí se krev odebrat co nejdříve.

Díky verdiktu tak zřejmě ujde trestu řidička, která nadýchala 0,2 promile, ale vinou policie se dostala k odběru krve až v okamžiku, kdy už zkouška neprokázala požití alkoholu.

"Odvoz podezřelého z přestupku k odbornému lékařskému vyšetření může být oddálen pouze prováděním nezbytných úkonů Policií ČR, které by již nebylo po odběru krve možné vykonat," stojí v rozsudku senátu s předsedkyní Danielou Zemanovou, který je k dohledání v databázi nejvyššího správního soudu.

Nejvyšší správní soud konkrétně rozhodl ve prospěch řidičky z Karlovarského kraje. Policisté ji v červnu 2009 pozdě v noci zastavili v Karlových Varech. Nadýchala 0,2 promile po odečtení toleranční odchylky. Pití alkoholu před jízdou popřela. K odběru krve se dostala až za 72 minut, kdy již laboratorní vyšetření věrohodně neprokázalo požití alkoholu. Prodleva vznikla tím, že policisté čekali na pracovníka karlovarského magistrátu, který ženě odebral řidičský průkaz.

V přestupkovém řízení dostala žena pokutu 10 000 korun a vyslechla si zákaz řízení na půl roku. Krajský soud v Plzni ale rozhodnutí úředníků zrušil.

Neměli prý dostatek důkazů, a to zvláště kvůli tomu, že před lékařským vyšetřením nastala zbytečná prodleva. Odbor dopravy Krajského úřadu Karlovarského kraje proti tomu podal kasační stížnost, ale Nejvyšší správní soud ji zamítl.

"V projednávané věci Policie ČR nedodržela svoji povinnost zajistit žalobkyni odborné lékařské vyšetření ke zjištění alkoholu v krvi co nejdříve," rozhodl soud.

Na úředníka prý policisté čekat neměli, řidičský průkaz mohli na úřad poslat i druhý den. Úředníci v přestupkovém řízení navíc chybovali tím, že sami použili vzorce na výpočet odbourávání alkoholu v krvi vlivem metabolismu. Podle soudu to měli svěřit znalci.

"Problematika odbourávání alkoholu v těle je problematikou poměrně složitou a navýsost odbornou. K jejímu posouzení je tedy příslušný nikoliv správní orgán, ale znalec či znalecký ústav specializující se na tuto problematiku," stojí v rozsudku.

Kdy za volant

Odbourávání alkoholu je velmi individuální. Zdatní a trénovaní pijáci odbourávají alkohol rychleji než ti, kdo pijí příležitostně. Jinak tráví a vylučují alkohol muži a jinak ženy. Ty totiž mají větší podíl tuku (stejně jako například senioři) a hůře vyvinutý odbourávací mechanismus.

U starších lidí je ještě problém v tom, že často užívají léky, které v kombinaci alkoholem mohou výrazně ovlivnit jejich chování při jízdě.
 
Také záleží na tom, jestli se pije na prázdný žaludek, nebo po sytém obědě, protože alkohol zkonzumovaný nalačno začne působit rychleji.
 
Roli hraje také hmotnost osoby. Zatímco stodvacetikilový muž odbourá pět "desítek" za přibližně šest hodin, sedmdesátikilový bude na stejnou dávku potřebovat víc než devět hodin.

Rychlost vstřebávání alkoholu závisí i na druhu nápoje. Alkohol ze sladových a silně oslazených nápojů se oproti čistým nápojům stejné koncentrace vstřebává pomaleji, protože cukry tento proces zpomalují. Vliv má dokonce i teplota nápoje.
 
Rychlost odbourávání lze hrubě vypočítat takto: muž za 1 hodinu odbourá 0,1 gramu vypitého alkoholu na 1 kilogram své váhy, žena za stejnou dobu 0,085 gramu alkoholu na 1 kilogram své váhy.

,