Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Motoparagrafy: otázky a odpovědi

  9:47aktualizováno  9:47
Smím zastavit a stát na dobu nejvýše tří minut na vyhrazeném parkovišti, pokud tím neomezuji řidiče, pro kterého je parkoviště vyhrazeno?
Daniel H.
Nikoliv, zmíněnou možnost, která platila do konce roku 2000, zákon o provozu na pozemních komunikacích nepřevzal. Dnes platí, že na vyhrazeném parkovišti řidič nesmí zastavit a stát, nejde-li o vozidlo, pro které je parkoviště vyhrazeno.

Za těžké ublížení na zdraví při dopravní nehodě mi soud uložil trest zákaz řízení motorových vozidel. Musí doba zákazu uplynout celá, nebo mi může být po určité době zbytek trestu prominut?
Blažej V., Domažlice

Po výkonu poloviny trestu může soud podmíněně upustit od jeho zbytku, pokud odsouzený v době výkonu trestu způsobem svého života prokázal, že dalšího pokračování trestu není třeba, nebo přijme-li soud záruku za dovršení nápravy odsouzeného. Tuto možnost stanoví paragraf 51 odstavec 2 trestního zákona.
----------------------------------------------------------------------------------------

Prodal jsem osobní automobil, který jsem odhlásil z registru, oznámil jsem pojišťovně tuto změnu, čímž zaniklo moje povinné pojištění, a předal jsem kupujícímu doklady k vozidlu s tím, že auto přihlásí na svoje jméno. Pokud je mi známo, nový majitel tak dosud neučinil, ačkoliv od prodeje automobilu uplynula již poměrně dlouhá doba. Jaké to pro mě může mít důsledky?
Dušan Š., Praha 8

Pokud po zániku pojištění odpovědnosti není ve lhůtě do sedmi dnů uzavřena nová pojistná smlouva, rozhodne okresní úřad o vyřazení nepojištěného vozidla z registru. Tento postup stanoví zákon číslo 56/2001 Sb. o provozu na pozemních komunikacích.
----------------------------------------------------------------------------------------

V zákoně o provozu na pozemních komunikacích jsou vypočítána vozidla, která mohou být vybavena zvláštním zvukovým výstražným zařízením doplněným modrým výstražným světlem, které dává právo přednostní jízdy. Současně je tam uvedeno, že vláda může stanovit další vozidla, která mohou být takto vybavena. Bylo již rozhodnuto, o která vozidla jde?
Pavlína U., Brno

Stalo se tak nařízením vlády číslo 110/2001, které je uveřejněno ve sbírce zákonů. Jde o ústavní činitele, některé vojenské funkcionáře, celní správu, vybrané dopravní podniky a některé další organizace.
----------------------------------------------------------------------------------------

Jaký trest může uložit okresní úřad za překročení rychlosti jízdy v obci o více než třicet kilometrů v hodině, tedy za rychlost nejméně jednaosmdesát kilometrů v hodině a více?
Terezie E., Vysočany

Policie je oprávněna takového řidiče postihnout blokovou pokutou 2000 korun a okresní úřad může ve správním řízení vyměřit pokutu až do výše 3000 korun. Pokud se řidič dopustí zmíněného přestupku v období dvanácti po sobě následujících kalendářních měsíců více než dvakrát, hrozí mu i odnětí řidičského průkazu na dobu až šesti měsíců.
----------------------------------------------------------------------------------------
V nových pravidlech silničnícho provozu jsem se dočetl, že je-li blíže než padesát metrů místo pro přecházení vozovky, jsem povinen přejít vozovku jen na tomto místě. Nikde však nemohu najít bližší podrobnosti o takovém místě, zejména to, jak je poznám.
Felix S., Ostrava

Z nepochopitelných důvodů vyžaduje zákon zmíněný způsob přecházení vozovky. Vůbec to neodpovídá mezinárodním zásadám (Úmluva o silniční signalizaci ­ Vídeň 1968) ani ho neznají dopravní předpisy ostatních států. V návrhu vyhlášky, která stanoví podrobnosti o dopravních značkách, byla vyobrazena vodorovná značka tvořená dvěma rovnoběžnými tenkými přerušovanými čarami napříč vozovkou. Do platného znění této vyhlášky, která je uveřejněna ve Sbírce zákonů číslo 30/2001, však tato značka přijata nebyla. Jde tedy o jeden z nedostatků nových dopravních předpisů, kdy zákon něco stanoví, avšak prováděcí předpis o téže věci mlčí. Z toho pak vyplývá, že v praxi místa pro přecházení vozovky nemohou být užívána.
----------------------------------------------------------------------------------------
Jaké úlevy dovoluje osobám těžce postiženým nebo těžce pohybově postiženým nové jednotné označení vozidel čtvercovou modrou tabulkou se symbolem vozíčkáře?
Emil T., Větřní

Je-li to naléhavě nutné, nemusí řidiči vozidel s uvedeným označením po dobu nezbytně nutnou dodržovat zákazy stání vyplývající z jednotlivých ustanovení pravidel (například zákaz stání blíže než pět metrů před křižovatkou nebo přechodem pro chodce) nebo z dopravní značky Zákaz stání". Přitom musí pamatovat na to, aby neohrozili bezpečnost a plynulost provozu.
----------------------------------------------------------------------------------------
Musí všechny motocykly procházet pravidelným měřením emisí?
Zuzana L., Praha

Podle zákona 56/2001 o podmínkách provozu na pozemních komunikacích jsou od pravidelného měření emisí osvobozeny motocykly, jejichž provozní hmotnost je nižší než 400 kilogramů. Pravidelné technické prohlídky jsou však i pro tyto stroje povinné.


Autor:
Nejčtenější

Porsche Mission E
Elektřina brzy vytlačí motory. Vyvíjet se budou nabíječky a baterie

Po roce 2023 skončí vývoj spalovacích motorů. Agentuře Reuters to řekl finanční šéf technologické firmy Continental Wolfgang Schaeffer. Příčinou jsou emisní...  celý článek

Dřevěný sanitní vůz (v pozadí) z první světové války tahal pár koní.
Autofotka týdne: Kolářský mistr dá do kupy i sanitku z 1. světové války

Kolář Aleš Uherka právě renovuje dřevěný sanitní vůz z první světové války, který tahal pár koní. Jde o muzejní exponát z rakouského města Laa an der Thaya. Na...  celý článek

BMW Lipsko
BMW Lipsko: Továrna na sny, kde automechanikům vidíte až do kuchyně

V německém Lipsku, kousek od českých hranic, vyrostla a v roce 2013 zahájila produkci jedna z nejmodernějších továren automobilového průmyslu. BMW zde...  celý článek

Infiniti Prototype 9
OBRAZEM: Nejkrásnější koncept roku je stříbrný šíp z Japonska

Třicátá léta minulého století jsou jednou z vrcholných ér automobilových závodů. Bájné monstrózní stříbrné šípy značek Auto Union a Mercedes krotili na...  celý článek

Další z rubriky

Porsche Mission E
Elektřina brzy vytlačí motory. Vyvíjet se budou nabíječky a baterie

Po roce 2023 skončí vývoj spalovacích motorů. Agentuře Reuters to řekl finanční šéf technologické firmy Continental Wolfgang Schaeffer. Příčinou jsou emisní...  celý článek

Řidič nezvládl vyjet od domu, naboural okap, dvě auta, dům a skončil v plotu...
Pokuta za neplacené povinné ručení je zpátky, novela jde na Hrad

Motoristé patrně budou opět platit poplatek České kanceláři pojistitelů za vozidla bez takzvaného povinného ručení. Přijetí novely zákona o pojištění...  celý článek

Dopravní značka střídavá jízda
Místo dovolené snů hodiny v koloně: jak to ustát?

Čím více aut vyrazí o prázdninách na silnice, tím více uzavírek, omezení, objížděk a kolon se vyrojí na dálnicích a silnicích. Jak přežít hodiny v zácpě, když...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.