mototrable

-
Jakou pokutu mohu dostat za jízdu po dálnici bez platné dálniční nálepky? Poslední dobou, kdy se o kontrolách nálepek víc hovoří, se informace ve sdělovacích prostředcích liší i v tisících korun.
František Berman, Praha 5

»Pokuta je do 1000 korun v blokovém řízení a až do 5000 korun, dostane-li se případ třeba při nesouhlasu řidiče do správního řízení,« odpovídá policejní rada dopravní služby na pražském Policejním prezidiu Zdeněk Sklenář. Zmíněné pokuty hrozí i řidiči, který sice dálniční nálepku na předním skle svého auta má, ovšem neodpovídající kategorii vozidla. »To je problém, který se poslední dobou projevuje: osobní automobil s vlekem s těžkým nákladem může mít hmotnost přesahující 3,5 tuny. V takovém případě je nezbytná - byť by šlo třeba jen o jedinou jízdu s těžší soupravou - dražší dálniční nálepka,« upozorňuje vedoucí oddělení dálničních nálepek na ministerstvu financí Jan Brouček. Ten současně konstatuje, že celkovou hmotnost vozidla musí znát řidič,který za nákup a vylepení správné dálniční nálepky odpovídá.

Říká se, že po vypití většího množství kávy se řidič rychleji zbaví alkoholu z krve, a může tedy řídit motorové vozidlo dřív. Je to pravda?
Karel Červenka, Litomyšl

»Prakticky neexistuje běžně dostupná látka, která by výrazným způsobem ovlivnila odbourávání alkoholu z lidského těla. Ani káva tedy řidiči nepomůže zbavit se dřív alkoholu, pokud už ho vypil,« odpovídá plzeňský soudní znalec - lékař Miroslav Dvořák. Ten potvrzuje,že zmíněný názor se mezi lidmi a řidiči zvášť skutečně traduje a mnozí, kteří uvěřili, už za omyl zaplatili pokutami, řidičskými průkazy či ještě tvrdšími tresty. »Jak omyl vznikl? Zatímco alkohol působí na centrální nervovou soustavu tlumivě,má káva s obsahem kofeinu účinky opačné,povzbuzující. Člověk se tak po vypití kávy - a dvou či tří šálků to platí obzvlášť - skutečně cítí lépe,čerstvěji,« pokračuje Miroslav Dvořák. »Dokonce lze konstatovat, že po vypití kávy se zvětšuje tolerance člověka k alkoholu. To se může projevit i tím, že se člověk pod vlivem alkoholu zbaví nejisté chůze či poruch v řeči, ovšem ve skutečnosti hladina alkoholu v jeho krvi neklesá. Při kontrole krve bude u řidiče zjištěna naprosto stejná hladina alkoholu, jako by žádnou kávu nepil.«