Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Myslivci ženou zvěř od silnic odrazkami a medvědím parfémem

  • 51
Srážkám aut se zvěří má zabránit látka, která obsahuje pach medvědů a rysů anebo "světelná stěna". Jak účinně odehnat zvěř od silnic začínají testovat na Pardubicku.

Myslivci v okolí Krouny na Chrudimsku natírají stromy u silnice z Hlinska do Poličky látkou, která obsahuje pach medvědů a rysů. Je to jeden ze způsobů, kterými se snaží zabránit střetům aut se zvířaty.

"Úsek silnice mezi Krounou a Františky jsme si vybrali jako místo, kde při střetech s auty ztrácíme nejvíce srnčí zvěře. Pachovým odpuzovačem se pokoušíme dostat srny od silnice. Látkou naparfémovanou pachem dravců se natírají kmeny stromů nebo napouštějí kusy textilu, které se rozvěsí na vhodných místech," říká Jiří Ročňák z chrudimské okresní organizace Českého mysliveckého svazu.

Parfém s pachem přirozených nepřátel má ale omezený účinek. Funguje jen do doby, než pach vyprchá a než zvířata přestává po určité době děsit, protože si na něj zvyknou.

Nebezpečí pro zvěř i řidiče
Srážky aut se zvířaty jsou poměrně časté. Jenom Česká pojišťovna jich řeší mezi třemi a čtyřmi tisíci ročně.

"V Pardubickém kraji jsme vloni uhradili škodu 116 řidičům, kteří se střetli s divokými i domácími zvířaty. Některé škody mohou být i poměrně vysoké. Jedna řidička vloni narazila na Pardubicku s Volkswagenem Passat do kance. Po nárazu sjela ze silnice a narazila do stromu. Na pojistce jsme jí vyplatili 200 tisíc korun," uvedla mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutská.

Většina srn a divokých prasat střet s autem nepřežije. Nebezpečí zranění a smrti hrozí i lidem.
 
Světelná stěna
Odpuzování vysoké od silnic pachem dravců není jedinou metodou, se kterou se v Pardubickém kraji experimentuje. Od 1. srpna budou na přibližně kilometrovém úseku mezi Býští a Chvojencem na Pardubicku a mezi Žamberkem a Šedivcem na Ústeckoorlicku speciální odrazky.

"Toto opatření by mělo odpuzovat zvěř zejména v nočních hodinách, kdy jsou nehody nejčastější. Funguje to v podstatě na principu odrazu světla z reflektorů vozidel. Světelná stěna bezpečně udrží zvířata mimo silnici," řekl krajský radní pro životní prostředí Petr Šilar.

Předpoklady a zkušenosti ze zahraničí jsou takové, že zvěř se těchto světelných efektů bude bát a nebude vbíhat do silnice.

Systém je ale drahý, takže potrvá hodně dlouho, než jím budou osazeny všechny úseky silnic, na kterých je zapotřebí.

Marian Cvrkal ze Správy údržby silnic Pardubického kraje dodává: "Na úseku v otevřené krajině mezi Býští a Chvojencem bylo instalováno 140 speciálních patníků s odrazkami tvořícími světelnou stěnu. Na kilometrový lesní úsek na ústeckoorlicku jich bylo potřeba 242."

"Speciální sloupky byl problém vůbec sehnat," doplňuje Cvrkal. Projekt probíhá ve spolupráci s Výzkumným ústavem lesního hospodářství a myslivosti.

"Podle odborníků z Rakouska tato opatření dokázala snížit ztráty na lovné zvěři při dopravních nehodách o 80 procent. Navíc působí trvale a nevytváří pro zvířata kolem silnice neprostupnou bariéru. Když zrovna nic nejede, mohou přejít," dodal myslivec Jiří Ročňák.

O instalaci stěn proti zvěři na další silnice se rozhodne po analýze a srovnání výsledků obou metod v závěru příštího roku.

,