Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na dovolenou autem: nepodceňte přípravu

  • 12
Vyrážíte na letní dovolenou vlastním autem? Poradíme vám, nač rozhodně nesmíte zapomenout, aby se cesta za odpočinkem nezměnila v noční můru.

Míříte směrem do Chorvatska či Itálie. Představa volných dní na pláži láká. Ještě než se oddáte snění, zkontrolujte, zda máte jako řidič v pořádku všechny doklady a pochopitelně také automobil.

Zkontrolujte řidičák i doklady o pojištění
Vlastníte-li takzvaný "eurořidičák", můžete po Evropě cestovat bez obav. Při cestách do některých zemí se však vyplatí, když si pořídíte řidičský průkaz mezinárodní. Oceníte ho při cestách mimo Evropu, ale také v Turecku, Bulharsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Černé Hoře a v Itálii.

K autu patří také osvědčení o registraci vozidla neboli malý technický průkaz a doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti, takzvaná zelená karta. Pozor, ta je platná pouze tehdy, když je podepsaná! Policisté zpravidla nemají pochopení, když ji podepisujete až před jejich očima.

Před odjezdem zelenou kartu dobře prostudujte, protože na některé státy se pojištění nemusí vztahovat a je nutné uzavřít dodatečnou pojistku. Pokud máte uzavřené havarijní pojištění, přibalte si s sebou tiskopis "zpráva o nehodě", a to v anglickém nebo německém jazyce, a také stručné pokyny pojišťovny, jak při případné dopravní nehodě postupovat.

Pokud vlastníte asistenční karty, nezapomeňte je doma v zásuvce, raději je už dnes zasuňte do dokladů. Zkontrolujte také, zda jsou platné známky o provedení kontroly emisí a státní technické kontrole nalepené na registrační značce vozidla.

Věnujte péči autu
Před dlouhou cestou se vyplatí zkontrolovat stav všech provozních kapalin ve vozidle, podívejte se, zda se neblíží datum výměny oleje nebo brzdové kapaliny.

Také na stěračích byste neměli šetřit, protože dobrý výhled za každého počasí spolu s fungujícími brzdami jsou základem bezpečné jízdy. Do ostřikovačů nalijte letní směs, zkontrolujte tlak v pneumatikách a nezapomeňte na rezervu. Správně nahuštěná pneumatika snižuje spotřebu a má vliv na jízdní vlastnosti.

Zkontrolujte i hloubku dezénu, která je téměř ve všech státech Evropské unie stejně jako u nás 1,6 milimetru. V Rakousku to policisté občas kontrolují a mohou vám zabavit i technický průkaz.

Prohlédněte a doplňte povinnou výbavu
Každé auto musí mít takovou povinnou výbavu, kterou vyžadují zákony země, v níž je registrováno. Takže by vás nemuselo zajímat, co nesmějí postrádat v autě obyvatelé cizích zemí. V praxi to tak jednoduché není.

Jednak stačí narazit na policistu, který bude mít jiný názor, a těžko se s ním budete dohadovat. Například v Rakousku musí mít reflexní vestu na sobě každý, kdo chce na dálnici vystoupit z nepojízdného auta.

V autě by měla být minimálně česká povinná výbava. Vyplatí se ji zkontrolovat, zejména rezervní žárovky a pojistky (od každého kusu jedna).

Neuškodí prohlídka lékárničky, koupě vhodného hasicího přístroje, přibalení lana, rukavic, baterky, čisticí houby a u starších vozů také problémových náhradních dílů, které byste špatně sháněli. Chybět nesmí nářadí na výměnu defektní pneumatiky, výstražný trojúhelník.

Důkladně si naplánujte trasu
Naplánujte si trasu, kudy chcete jet. Zjistěte, zda se tam v době vaší dovolené nechystají uzavírky. K tomu vám může významně pomoci nejen GPS, ale také plánovač cesty. Třeba na Mapy.iDNES:cz

Odborníci doporučují, abyste vyjeli nejlépe uprostřed týdne, vyhýbejte se pátkům, sobotám, nedělím a pondělkům, protože v té době jsou největší zácpy. Používání bezpečnostních pásů je v zahraničí stejně jako u nás povinné, v některých zemích se na dálnicích platí silniční poplatky - mýtné.

V Rakousku, ve Švýcarsku a na Slovensku je zapotřebí si koupit dálniční známku. Během cesty se doporučují pravidelné přestávky, každé dvě až tři hodiny, a pokud pojedete v noci, neměli by spolucestující v klidu usnout, ale naopak s řidičem hovořit. Domluvte se na tom předem.

Dodržujte předpisy, jinak přijdete o tisíce
Vyplatí se dodržovat dopravní předpisy, protože sankce mohou být citelné. V Rakousku vás vyjde jízda bez reflexní vesty v přepočtu téměř na tři tisíce korun a překročení rychlosti na maďarské dálnici o dvacet kilometrů v hodině na dva tisíce.

Při špatném parkování v Itálii vás odtáhnou za dva tisíce a dalších patnáct set korun dáte na pokutu. Když na její zaplacení nebudete mít, můžete přijít o cenné věci v autě. V Rakousku můžete zaplatit autorádiem, ve Španělsku si nechají v záloze celý vůz.

Jedete cizím autem?

Pak u sebe rozhodně mějte souhlas jeho majitele! Stále častěji jezdí lidé na dovolenou služebním autem nebo autem příbuzných. Žádný předpis to sice nenařizuje, ale zejména pro krizové případy se vyplatí mít u sebe notářsky ověřené potvrzení majitele auta, že souhlasí se zahraniční cestou, a to nejlépe v jazyce země, kam jedete, nebo alespoň v angličtině či němčině.

Platí to i pro auta pořízená na leasing, a to především v případě, kdy je podle nové praxe do osvědčení o registraci uváděn název leasingové společnosti.