U pumpy

U pumpy - U pumpy se často dá pořídit i víkendový nákup, zákazník však musí počítat s tím, že ho přijde velmi draho. | foto: MAFA - Alexandr Satinský

Nabídka obchodů u čerpacích stanic má kolísavou úroveň

- Nejen v cenách potravin a cigaret, ale i v nabídce kapalin, nářadí a jiných pomůcek, které může řidič potřebovat při poruše auta, jsou v obchodech u benzinových pump značné rozdíly. Průzkum u více než třicítky pump na celém území republiky ukázal, že kdo chce ušetřit při nákupu nápojů, baget či cigaret, utratí nejméně u čerpacích stanic firmy JET, nákup se naopak prodraží v obchodech OMV. Žlutavá čerpadla JET měly i nejširší sortiment důležitých technických doplňků pro auto v nouzi, nejméně v tomto směru nabídly stanice Shell.

Zanedlouho možná nastane u tuzemských pump situace, kdy prodejny budou nabízet pouze potraviny, alkohol a cigarety. Kapaliny, žárovky a další předměty nezbytné pro jednoduchou opravu auta tak z regálů benzinových shopů totiž pomalu mizí. Prodavači v navštívených čerpacích stanicích se ve valné většině shodují, že tyto věci se prodávají ve srovnání s potravinami mnohem hůře. "My jsme k pumpě postavili i dílnu, ale už jsme ji pro malou vytíženost museli zavřít," říká Miroslav Pleskač šéf čerpací stanice Total ve Svojkovicích na Rokycansku.
Podobný trend už před pár lety zasáhl sousední Německo. Klínové řemeny, brzdové a chladicí kapaliny, žárovky, svíčky, pojistky, lepicí pásky pomalu ale jistě z regálů vytlačily výnosnější nanuky, časopisy, cukrovinky a tvrdý alkohol. Pokud si tak v brzké budoucnosti nepozorný motorista až při cestě na dovolenou všimne, že brzdová kapalina klesla pod úroveň minima, nezbude mu možná nic jiného, než zavolat žluté anděly.
Návštěva více než třiceti tuzemských pump ukázala, že nejvíce se k německému modelu přiblížila síť stanic Shell, kde redaktoři pouze v devatenácti případech z třiceti šesti možných našli hledaný technický díl. Druhá od konce se v nabídce autopříslušenství umístila Benzina s.p., kde byli redaktoři úspěšní jen ve dvaceti případech (tyto stanice však nedosahují standardu ostatních stanic). Naproti tomu u společnosti JET pochodili ve třiatřiceti případech, jen třikrát nebyl hledaný artikl v prodejně. Dobrou nabídku technického sortimentu předvedly i čerpací stanice Slovnaft a Aral.
Protože mezi tuzemskými čerpacími stanicemi je stále hodně takových, které nejsou zařazeny do velkých prodejních sítí, navštívili redaktoři i tři neznačkové pumpy s různými provozovateli. Ukázalo se, že mezi nimi existují velké rozdíly. V hodnocení technické nabídky se umístily v průměru.
Velké cenové rozdíly mezi čepacími stanicemi panují například v nabídce automobilových kapalin. Zatímco většina pump nabízí levnější tuzemské kapaliny, společnosti Aral, OMV a Shell i Esso nabízejí většinou dražší, zahraniční kapaliny. Pro příklad: půllitr běžné brzdové kapaliny z domácí produkce stojí okolo šedesáti korun, u Aralu přijde brzdová kapalina s nápisem Aral na více než dvojnásobek. Leckterý tuzemský zákazník už dávno obchody u čerpacích stanic vnímá jako výhodné nonstop prodejny. "V noci si vezmu taxíka a zajedu nakoupit k pumpě," říká Jiří Kopec z Prahy. "Někdy chybí na večírku alkohol, jindy přijde vhod něco na zub." Vstříc hladovým zákazníkům vychází společnost Esso. Každá prodejna má standardně i pekárnu, kde se denně peče čerstvé pečivo.
V krajích, kde je vysoká nezaměstnanost, se však dveře v obchodech u pump zrovna netrhnou. "Tady každý natočí benzin za dvě stě a v obchodě nic nekoupí," říká Luděk Kilián, prodavač u jedné prostějovské pumpy. Například cigarety jsou u čerpacích stanic až o dvacet procent dražší, stejně se připlácí i za potraviny.
Nejlevněji vyšla z cenového průzkumu síť stanic JET, na opačnou stranu výsledkové listiny se zapsaly stanice Petra a OMV. I mezi jednotlivými prodejnami z téže sítě však existují rozdíly v cenách. Zatímco u stanice Esso v Liberci přijde třetinka nealkoholického piva na osm korun, na plzeňské dálnici u pumpy stejné značky už stojí třináct korun. U neznačkových pump, které nespadají pod křídla velkých petrolejářských firem, však třeba redaktoři vůbec na pivo bez alkoholu nenarazili, nabídka těchto stanic značně kolísá. Velké rozdíly panují i v cenách kávy. Zatímco z automatu ji lze pořídit za cenu do deseti korun, připraví-li ji obsluha, vyžádá si za ni i dvojnásobek.

Pořadí podle cen potravin a nabídka autopříslušenství

 

Síť stanic

Cena nákupu (Kč) 1)

Nabízené příslušenství2)

1. Jet

159,6

33

2. Benzina, s. p.

163,2

20

3. neznačkové

163,6

27

4. Slovnaft

164,4

31

5. Esso

164,6

26

6. Shell

165,3

19

7. Aral

166,4

30

8. Benzina, a. s.

168,8

27

9. Petra

171

26

10. OMV

173,5

28

Poznámka:1) nákup osmi výrobků (viz rámeček); 2) z 36 požadovaných položek (viz rámeček)

Do testu MF DNES bylo zařazeno celkem třicet obchodů u čerpacích stanic. Redaktoři navštívili tři obchody od každého z devíti největších prodejců pohonných hmot, srovnání doplnila trojice pump od různých maloprodejců.
Redaktoři sledovali zásobení obchodů tímto artiklem: chladicí a brzdová kapalina, aditivum do chladicí kapaliny při netěsnosti chladiče, klínový řemen na Felicii, žárovky, zapalovací svíčky, gumičky stěračů (vše na Felicii), lepicí páska, spona se šroubkem na hadice, páska nebo tmel na děravý výfuk, pojistky, nářadí.
Druhou sledovanou skupinu tvořilo následující zboží: nealkoholické pivo, coca-cola 0,33 l, stolní voda 0,5 l, bageta, tyčinky Mars, cigarety Marlboro, káva kapučino a nanuk Maccao nebo Magnum.