Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

Nejkradenější auta v Česku: Škodovky, VW a Fordy

  • 47
Chcete snížit riziko, že přijdete o svůj vůz? Vyhněte se luxusním mercedesům či BMW. Ale také volkswagenům a modelu Octavia od Škodovky. To jsou totiž nejoblíbenější cíle zlodějů aut v Česku.

Vyplynulo to ze statistik kradených aut, kterou MF DNES porovnala s nejrozšířenějšími značkami v Česku.

Loni zmizelo nejvíce škodovek, přesně 8597 aut. Na druhém místě se umístily volkswageny. Propočty MF DNES ukázaly, že se ztratí každé šedesáté auto této značky, které je přihlášené v Česku. Přitom se podle kriminalistů krade důsledně na zakázku.

"Klient“ si u zlodějů objedná třeba bílé luxusní terénní BMW X5 a zloději ho hledají po Evropě. Který gang požadovaný model „sežene“ nejdříve, dostane peníze. Za Audi A6 je to třeba 60 tisíc.

"Zloději milují vozy, které jde snadno předělat na jiné. Proto je oblíbený koncern Volkswagen, kde některé typy jeho značek podobně vypadají. Mají společné díly,“ říká severočeský kriminalista, který krádeže aut vyšetřuje.

"Volkswagen do svých modelů montuje plochý zámek, který se dá vylomit. Fordy mají zámky kulaté a ty zloděj nevylomí,“ dodává severočeský policista.

Kouzelný "ježek“
Naopak „bezpečná“ jsou auta japonských a korejských výrobců. "Zloději, které jsme sledovali, jednou sebrali Nissan Almera a měli velký problém ho udat na trhu,“ říká Aleš Haisl z pražské kriminální policie.

Zlodějští profesionálové kradou za pomoci takzvaného "ježka“. To je minipočítač, který se používá v autoservisech. U moderních aut "prošpikovaných“ elektronikou se připojuje k palubní desce a mechanikům najde poruchu.

Jenže "ježek“ se dá sehnat i na černém trhu. Stojí 50 tisíc korun. Zloděj díky němu nastartuje rovnou přes palubní počítač. Říká se, že každé zabezpečení odradí zloděje, pokud najde vedle auto bez něj.

Ale kriminalista Haisl doporučuje "tajný vypínač“ uvnitř vozu. Bez jeho zapnutí nejde nastartovat.

Za dokonalejší zabezpečení se považuje satelitní vyhledávání. Obelstít jde i to, i když se takový případ ještě v Česku nestal. Stačí, když kradené auto zajede do kamionu "vytapetovaného“ alobalem. Ten ruší signál.

Loni počet krádeží aut klesl. Policisté se domnívají, že za tím stojí zatčení několika "pracovitých“ band.

Minulý týden pražská policie udělala zátah proti drzé partě zlodějů. Ti čekali ve čtvrtích s rodinnými domky, až řidič vyjel s autem. Když šel zavřít garáž a nechal v zapalování klíček, zloděj do auta prostě nasedl a ujížděl.

Mluvčí Autoklubu České republiky Václav Špička přesto říká, že policie může práci ještě zlepšit. "Policisté odhalí kradená auta při Kryštofech, ale chybí soustavné hlídkování,“ míní Špička.

V budoucnu by to mohli mít zloději ještě těžší. Uvažuje se o tom, že kamery s radary na silnicích budou napojené na registry aut a bleskově podle značky poznají, které auto je kradené.

Jak se kradou auta 2006 2005
Ukradeno 20 175 21 980
Objasněno 3208 3972
Škody 3,1 mld. 3,4 mld.

Ohrožené značky celkem index ohrožení*
1. Škoda 8597 207,4 
2. VW 2710 61
3. Ford 1370 158
4. Peugeot 1079 139 
5. Renault 1083 169 

Kradou se i luxusní vozy. Loni zmizelo například 737 vozů Audi, 479 mercedesů a 615 BMW.

* Kolikátý vůz ukradnou

Zdroje: Sdružení automobilového průmyslu, Policie ČR