Hulme CanAm

Hulme CanAm | foto: NZ Autocar

Novozélandská formule pro dva: Hulme CanAm za 15 milionů

  • 4
Nový Zéland není produkci automobilů země zaslíbená. I na druhé straně zeměkoule ale vznikají auta, která dokáží vzbudit emoce. Jako třeba unikátní dvoumístná formule Hulme CanAm.

Novozélandský supersport dostal jméno po Denny Hulmovi, novozélandské automobilové legendě. Hulme byl totiž mistr světa formule 1 z roku 1967 a vítěz šampionátu CanAm z roku následujícího.

Vývoj novozélandského supersportu lze tedy prát jako poctu legendárnímu závodníkovi, který zemřel v roce 1992 na infarkt během závodu za volantem BMW M3.

Hulme CanAm svoji konstrukcí odkazuje na vozy formule 1. Kola jsou uchycena mimo karoserii a nechybí přední a zadní přítlačné křídlo. Konstrukce novozélandské civilní formule je obdobná jako v případě neméně unikátního supersportu Caparo T1.

Hulme CanAm

Hulme CanAm dokáže svést vedle řidiče i jednoho pasažéra, který sedí po jeho boku. Osádka však musí slevit z nároků na luxus, vše bylo podřízeno nízké hmotnosti a jízdním zážitkům. Navíc lze sundat střechu a vychutnat si tak jízdu jako ve formuli 1. Místo čelního skla pak má vůz pouze malou clonu.

Podvozek je vyroben z uhlíkových vláken, což zaručuje nízkou hmotnost, která je podle tvůrců pod 1 000 kilogramů. Na konstrukci se podílel specialista na kompozity Wayne Smith, jehož doménou byl výroba rychlostních jachet.

Původně byl supersport, ještě pod označením F1, osazen vidlicovým osmiválcem z BMW M5. Nyní je použit sedmilitrový V8 motor z Chevroletu Corvette Z06. Motor podává maximální výkon 441 kW a točivý moment 600 Nm.

Hulme CanAm má poháněná zadní kola přes šestistupňovou převodovku. Unikátní supersport se může pochlubit bleskovým zrychlením z nuly na stovku za 2,8 sekundy. Maximální rychlost by měla dosahovat až 315 kilometrů za hodinu.

Hulme CanAm

V příštím roce by se měla rozjet malosériová výroba čítající omezený počet vozů. Cena se bude pohybovat okolo 700 tisíc dolarů, tedy v přepočtu přes 15 milionů korun.