Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radost z lehkosti a pohybu. Parádní nový český sporťák LEGR

Exkluzivně aktualizováno 
Abyste se za volantem vyřádili a jízdu si užili, nemusíte mít pod kapotou stovky koní. Lehkonohý, obratný sporťák nadělí stejnou radost a bude to i bezpečnější a lacinější. A legrace si užijete stejně. Navíc je vám výkon v úzkých serpentinách nanic, tam potřebujete spíš málo kil, centimetrů a hlavně šikovné ruce a nohy.

Když si chcete jízdu romanticky užívat, ne lovit pohledy a blondýny na městské promenádě, nasadíte koženou kuklu, letecké brýle, kolem krku uvážete dlouhou šálu a vyrazíte do kopců kolem hradu Loket. Právě tam sídlí firma Pavla Šlégra, která se zabývá kovovýrobou.

Pan Šlégr v kanceláři nemá počítač ani moderní nábytek. Je totiž hlavně automobilovým fanatikem. Ale jiným než ostatní. Auta nekupuje, staví si je. V koutě kanceláře mu leží ráfek na další auto, které si postaví, a na stole má model svého originálního vojenského Jeepa Willyse.

Český sporťák LEGR

Český sporťák LEGR

Po několika replikách a renovacích veteránů se rozhodl, že postaví svůj vlastní sporťák. Vymyslel si pro něj i značku – tak, že odtrhl první písmeno ze svého jména. LEGR ale prý také znamená spojení lva a tygra. Ale jméno pusťte z hlavy, mnohem zajímavější je samotné auto. Na pohled je to hodně přikrčená placka tak trochu v retro stylu, ze které je cítit vliv klasických anglických sporťáků padesátých a šedesátých let.

Když se podíváte na střeva nizounkého spideru, najdete parádně čistou, profesionální práci konstruktéra i stavitele, za kterou by se nemusely stydět mnohem renomovanější firmy. Mnozí malovýrobci blednou závistí. A to prý další auto bude ještě vyšlechtěnější než tenhle prototyp...

Aby ne, Pavel Šlégr totiž k realizaci svého klukovského snu přizval legendu mezi českými konstruktéry závodních aut Václava Pauera. Ten od šedesátých do osmdesátých letech vytvořil všechny formule slavného Metalexu, přičichl k rallyovým i autokrosovým speciálům a sám si postavil motorku (navrhl rám i motor).

Český sporťák LEGR a jeho tvůrci: Václav Pauer vpravo a Pavel Šlégr

Český sporťák LEGR a jeho tvůrci: Václav Pauer vpravo a Pavel Šlégr

A protože jeho specialitou byly formule a spidery (dvoumístné formule), nikoho lepšího najít nemohl. Letos pětaosmdesátiletý vitální pán to před pěti lety přijal jako výzvu. "Je to moje poslední auto," říká a do tašky dává skici další karoserie, pro kterou teď navrhuje šasi. Za svůj život se podílel na konstrukci dvou stovek závodních aut. Oba muže dal dohromady bývalý formulový závodník Albín Patlejch, který to právě s Pauerovými formulemi uměl skvěle.

Čistá práce

Práce starého praktika se pozná. Legr má dokonale jednoduchý subtilní rám a na něm skvěle funkční víceprvkové závěsy kol. Pauer své formule navrhoval tak, aby do nich šlo jednoduše namontovat jakýkoliv motor. S legrem je to stejné. Sice ho pohání pětasedmdesátikoňová čtrnáctistovka a v malosériové podobě dostane stokoňovou jedna-šestku (kdo se teď směje, vrátí se k prvním odstavcům, kde je vysvětleno, proč výkon není všechno). Ale s trochou snahy by nebylo složité namontovat i jiný motor.

Fotogalerie

Za těch pět let odpracoval pětičlenný tým na vývoji kolem deseti tisíc hodin. Václav Pauer odhaduje, že jenom navrhování mu trvalo kolem dvou tisíc hodin. To všechno na rýsovacím prkně, bez počítače. Možná postaru, ale zkušený konstruktér ví, co a jak funguje, co dělá problémy, co je osvědčené.

Chytrý konstruktér taky namísto nahánění koní šetří kila. Prozatím legr váží 802 kilogramů, stavitelé ale už mají naplánovanou dietní kúru v podobě úprav a ubírání materiálu, kde přebývá. "Váha musí začínat sedmičkou," říká rezolutně Pauer.

Konstrukce je ocelová, karoserie laminátová. "Karoserie je dost těžká. Budou se volit vhodnější materiály. Dá se ušetřit v kovové části. Použijeme víc hliníku a budeme některé díly jinak dimenzovat," popisují stavitelé.

Se stavbou finišovali před koncem loňského roku, aby stihli auto zhomologovat s motorem splňujícím ekonormu EURO IV, kterou letos nahradila přísnější EURO V.

Český sporťák LEGR

Logan na závodění stačí

A teď přijde největší šok. S trochou nadsázky je legr nejsportovnější Dacia Logan na světě. Pro stavbu prototypu totiž stavitelé zvolili to nejdostupnější, co bylo na trhu.

Z hranaté dacie vzali motor, převodovku, brzdy, řídící jednotku, výfukovou soustavu a několik dalších komponent. Původně chtěl Pavel Šlégr motor vpředu, konstruktér ho ale přesvědčil, že se tam, navíc zastavěný napříč, nehodí. Pravověrný sporťák ho musí mít vzadu. Čtyřválec tedy sedí nad zadní nápravou.

Některé ústupky komfortu na téhle kapotované formulce vypuštěné do provozu přece jen najdete. "Původně mělo být auto ještě trochu jednodušší. Měla to být jednoduchá placka," popisuje Šlégr. Legr neměl mít ani dveře, nastupovat měla posádka jako do formule. Nakonec symbolická dvířka dostal, soukání se pod volant nakonec ale stejně vyžaduje trochu cviku. A vepředu zbyl mezi zavěšením na dvojitých ramenech prostor pro pár zavazadel.

S loganím osmiventilem není legr žádný louda. Pauer zkušeným okem odhaduje, že už takhle by nebyl pozadu při závodech do vrchu. Jedna-čtyřka byla ale zvolena jen pro stavbu prototypu a zhomologování auta. Konstruktéři nedělali žádné úpravy, motor z logana vzali, jak byl a namontovali ho do auta.

Tvůrci ale plánují získat homologaci pro malosériovou  výrobu pro verzi s renaulťáckou šestnáctiventilovou jedna-šestkou. Taky už v dílně jednoho nového megana rozebírají.  "To pak bude mít šest kilo na koně, což je vynikající poměr hmotnosti a výkonu," dodává Pauer.

Český sporťák LEGR

Práce na dalších úpravách pro malosériovou výrobu převzal nový konstruktér, který už všechno "dá do počátače". Design karoserie je dílem Václava Pauera a Petra Hrabáka.

Tvůrci se ještě napevno nerozhodli, jak budou svou čtyřkolovou radost prodávat. S cenou by se chtěli dostat k sedmi stům tisíc za kompletní auto s technikou Renaultu Mégane. Možná nabídnou nadšencům i stavebnici.

"Letos postavíme nultý kus první série, příští rok začnou první auta. Série je omezená na třicet kusů. Chtěli bychom je vyrobit v průběhu pěti let," popisují tvůrci.

Čistá radost

Posadíte se někam na podlahu, petrklíče vám kvetou v úrovni nosu a nebýt ochranného oblouku za hlavami, snad byste se odvážili podjíždět návěsy tiráků, jako to dělají v bondovkách. Přesnou výšku téhle placky pro radost stavitelé změřenou nemají. Václav Pauer na to má ale speciální míru: "Správné auto má mít chlap po pupek."

V kokpitu je nečekaně hodně místa. Je kouzelně minimalistický. Jediným záchvěvem komfortu je autorádio, ale jak zjistíte později, zapínat ho je nanic. Volant – samozřejmě že bez posilovače – máte nízko u kolenou. Řadička je hodně vepředu, taktak na ni dosáhnete; kulisa je navíc trochu předkloněná vpřed. Pedály exaktně zabírají. Až bude koní a newtonmetrů za vašimi zády víc, půjdou s legrem lehoulince i hezky klouzavé smyky.

Český sporťák LEGR

Pauerovy formule ale byly vždycky stavěné na jízdu čistou stopou. Na první svezení s jediným prototypem, jehož cena je nevyčíslitelná, cítíte, jak všechno dokonale funguje. Architektura s relativně dlouhým rozvorem a nizounko posazeným těžištěm vás umí vtáhnout do děje. Skvěle vnímáte, co dělají přední kola. Tohle auto vás naučí, co je to přesné a komunikativní řízení. Jako ve formuli.

Z auta vás ta půlka od pasu výš čouhá. Sklo – tedy vlastně čirý plast – jen usměrňuje proudění vzduchu, když ale jedete proti pořádnému fičáku, je vám k ničemu. Nic neslyšíte, bez brýlí ani nevidíte a zapomeňte na to, že byste řadili jen podle sluchu; to se musíte naučit.

Motor vás hezky hladce rozjede, ale nejlíp mu je od čtyř tisíc otáček výš. Je to i praktické, když jedete vesnicí, nerozdovádíte halasením všechny psy v okolí. Pak cedule město ukončí, podřadíte, motor vytočíte a vedle levého ucha vám sání motoru začne parádně hučet. Žádný laděný výfuk, hezky jadrný, netlumený hlas dýchajícího motoru. Se čtrnáctistovkou umí tenhle nový český sporťák podle tachometru stoosmdesát, rychlost ale není u malého spideru to nejdůležitější.

Český sporťák LEGR

Podrobný technický popis nového českého sporťáku LEGR najdete v květnovém čísle specializovaného časopisu AUTOMOBIL REVUE.

Nejčtenější

Infiniti Prototype 9
OBRAZEM: Nejkrásnější koncept roku je stříbrný šíp z Japonska

Třicátá léta minulého století jsou jednou z vrcholných ér automobilových závodů. Bájné monstrózní stříbrné šípy značek Auto Union a Mercedes krotili na...  celý článek

Porsche Mission E
Elektřina brzy vytlačí motory. Vyvíjet se budou nabíječky a baterie

Po roce 2023 skončí vývoj spalovacích motorů. Agentuře Reuters to řekl finanční šéf technologické firmy Continental Wolfgang Schaeffer. Příčinou jsou emisní...  celý článek

Fiat Ottimo
Číňané jsou na nákupech, teď krouží kolem Fiatu a Jeepu

Čínští výrobci podle informátora magazínu Automotive News teď velmi intenzivně studují nejen značky Fial a Jeep, ale celou italsko-americkou automobilku. V...  celý článek

Hyundai i30 Combi
Hyundai v Česku opět provokuje. Agresivně prosazuje svůj kombík

„Tržní mechanismy pracují a vytlačují výrobce nepovedených vozů na samé bahnité dno automobilové branže. Jejich produkty už nikdo nechce ani za měsíční splátku...  celý článek

Řidič nezvládl vyjet od domu, naboural okap, dvě auta, dům a skončil v plotu...
Pokuta za neplacené povinné ručení je zpátky, novela jde na Hrad

Motoristé patrně budou opět platit poplatek České kanceláři pojistitelů za vozidla bez takzvaného povinného ručení. Přijetí novely zákona o pojištění...  celý článek

Další z rubriky

Opel Crossland X
Opel Crossland X je velké auto za malé peníze

MPV už nefrčí, nahrazují je auta na zvýšeném podvozku. Velmi povedenou a v druhé generaci nedoceněnou Merivu nahrazuje v nabídce Opelu SUV jménem Crossland X....  celý článek

Seat Alhambra
Hledá se velké auto. Opravdu velké a levné. Řešením je benzinové MPV

Hledáte co největší auto s levným provozem? Řešením nemusí být naftové kombi nebo stále populárnější SUV. Jen musíte vědět, které vybrat. Spočítali jsme to za...  celý článek

Toyota Yaris
Emisní normy znovu škrtí motory, důkazem je nová Toyota Yaris

Každá nová přísnější ekonorma přináší určité přiškrcení elánu nových motorů, které ji musí respektovat. V současnosti přichází čas nové revize normy Euro 6...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.