Alkohol za volantem

Alkohol za volantem | foto: Profimedia.cz

Odborník na toxikologii: Policejní alkotestery neměří přesně

  • 51
Policejní měřiče alkoholu se mohou mýlit, říká soudní znalec z oboru toxikologie. Od Nového roku na to mohou doplatit řidiči, kterým při silniční kontrole naměří zbytkový alkohol. Dechový test bude mít totiž podle policistů stejnou váhu jako krevní zkouška.

Policejní kontrola na základě dechové zkoušky zjistí, že máte v těle zbytkový alkohol. Ještě dnes by následoval odvoz do nemocnice na odběr krve. Po Novém roce už to tak nebude.

"Přestaneme dělat opilým řidičům taxikáře," řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil, podle kterého jsou certifikované přístroje na zjištění alkoholu z dechu natolik dokonalé, že se rozborům krve vyrovnají. Jenže tak jisté to být nemusí.

"Porovnával jsem několik set záznamů z protialkoholní záchytné stanice, kde v rámci vyšetření byla provedena dechová zkouška i rozbor krve v laboratoři, a přibližně v 50 procentech případů se výsledky odlišovaly," říká soudní znalec z oboru toxikologie Jaroslav Zikmund.

Během měření se objevil i případ, kdy policisty používané zařízení Dräger naměřilo o 1,41 promile alkoholu méně, než kolik byl výsledek rozboru krve. Stejně tak se podařilo naměřit i o 1,18 promile alkoholu více, než kolik ukázal krevní test.


PTEJTE SE

Jaroslava Zikmunda, soudního znalce v oboru toxikologie

Odborník bude odpovídat dnes od 10:00 v on-line rozhovoru na Auto.iDNES.cz

Pokuta, nebo vězení

Odchylka přitom může být zásadní při stanovení výše trestu řidiče chyceného při běžné kontrole. Pokud má v krvi méně než jedno promile alkoholu, přijde o řidičák na šest měsíců až jeden rok, zaplatí pokutu až 20 tisíc a v kartě řidiče mu přibude šest bodů.

V případě, že  má ale v krvi méně než 0,3 promile alkoholu, dostane o tři body méně, s velkou pravděpodobností finanční postih bude nižší a kratší bude nejspíš i doba, kdy nebude smět sednout za volant. Mnohem horší následky čekají řidiče, který nadýchá více než 1 promile alkoholu v krvi. Ten totiž skončí před soudem, kde mu v nejhorším případě hrozí až tři roky vězení. 

U soudu rozhodnou další důkazy

Jenže není jisté, jestli soudy budou dechovou zkoušku považovat za dostatečný důkaz o opilosti řidiče. "Dá se čekat, že u soudu nebo správního orgánu budou údaje naměřené z dechu stačit, jen pokud bude mít k dispozici ještě další důkazy, že byl řidič opilý. Třeba svědectví dalších lidí. Nikdo ale asi není schopný pohledem poznat, že má řidič v krvi 0,2, nebo 1,2 promile. Byli bychom rádi, kdyby se i nadále odebírala krev, protože v takovém případě je naprostá jistota, že obviněný řidič má v krvi alkohol. A jistota panuje i ohledně množství. Měřicí zařízení, které množství alkoholu určuje z dechu, takový důkaz nedodá," říká státní zástupkyně Táňa Dočekalová.

Pozor na "nealko" pivo

"Řidič se může velmi snadno dostat do problému aplikací léků s obsahem alkoholu, ústních sprejů, tyčinek Margot a Mila, ‚nealkoholického piva‘, bonbonů s obsahem alkoholu, žvýkaček," varuje Jaroslav Zikmund. "V krvi nic nemá, ale dechová zkouška bude pozitivní."

"Z toxikologického a klinického hlediska jsou hladiny do 0,20 g/kg považovány za neprokazující požití alkoholu," uvádí Zikmund.

"Otázka je, jestli policista může prohlásit výsledek např. 0,18 g/kg za to, že řidič alkohol nepožil. Záznam s touto hodnotou je pak součástí spisu a úředník na pověřeném úřadě má pouze možnost udělit sankci na spodní hranici 10 000 Kč pokuty, 3 body a na 6 měsíců zákaz řízení," uzavírá odborník na toxikologii. A řidič si dal k obědu pouze 2 nealko piva...

,