Odpočinek a voda zaženou únavu

Pocítí -
li řidič třeba jen mírnou únavu, měl by okamžitě zastavit. Jinak riskuje nehodu se všemi jejími mnohdy tragickými následky. "Nevyplatí se přemáhat únavu. Spolehlivou úlevu přinese jedině krátký spánek nebo koupel ve studené vodě," tvrdí lékař Jan Pfeiffer ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Podle jeho názoru je voda nejlepší oživovatel unavených a nejlépe jim pomůže třeba i krátká koupel v rybníku, horské říčce nebo v moři spolu se čtvrthodinou spánku. Přitom třeba cesta do Chorvatska vede z velké části právě podél mořského pobřeží. Únava a spánek nepřichází nečekaně. Náhlé usnutí za volantem je podle názoru lékařů nesmysl, který řidiči často využívají jako výmluvu po nehodě. "Každý na sobě musí poznat, že ho přepadla únava, a hned by měl zastavit. Stejně tak neexistuje mikrospánek. Tím jen noblesně vysvětlujeme obyčejné usnutí za volantem," vysvětluje Jan Pfeiffer. Riziko usnutí s sebou nese hlavně jízda po dálnici nebo po rovné silnici. Nervový systém nemá dostatek podnětů z vnějšku, což v kombinaci s monotónním hukotem motoru zaručeně uspává. "Za takových okolností se stávají typicky dovolenkové bouračky, jaké ve městech nebývají," říká Jan Pfeiffer. Zrádné může být také noční cestování. To by neměl riskovat člověk, který není zvyklý na práci v noci. "Pro většinu lidí je noční spánek podmíněný reflex, kterému se neubrání, ani když celý den před cestou prospí," upozorňuje Jan Pfeiffer. Podle názoru řidiče dálkového autobusu Tomáše Přibyla je jízda v noci možná, pokud se za volantem mohou střídat dva lidé. "Jinak by měl řidič prospat alespoň kritickou dobu mezi druhou a čtvrtou hodinou ráno," míní Tomáš Přibyl. Za rizikové považují odborníci rovněž takzvané samojezdce řidiče, kteří jsou v autě sami. Konstatují, že na dlouhých cestách by měl s člověkem za volantem někdo hovořit, a pomoci mu tak oddálit únavu. Na místě nejsou nějaké složité úvahy, lepší je nezávazná konverzace. Chyb se řidiči někdy dopouštějí už před usednutím za volant. Měli by se vyhnout předcestovním stresům a vyjet s dostatečným časovým předstihem. Ve stresu totiž lidé obvykle necítí únavu, což vede k řidičským chybám. "Auto i náklad mají být připravené s předstihem, není dobré hekticky balit až do odjezdu. Stejně tak by v autě neměla panovat napjatá a nervózní atmosféra, nýbrž klid a pohoda," doporučuje Tomáš Přibyl.

Léky proti nevolnosti při cestování

Lék balení orientační cena (Kč)

Nokinal (dětský) 15 tablet 20
Nokinal 10 tablet 25
Travel gum 10 kusů 25
Kinedryl 10 tablet 24
Cocculine (homeopatický) 30 tablet 24

Poznámka: zmíněné léky jsou volně k dostání v lékárnách, ale kromě homeopatického přípravku utlumují pozornost, takže nejsou vhodné pro řidiče
Pramen: MF DNES

Přípravky proti únavě

Přípravek balení orientační cena (Kč)

Ascoffin (nápoj v prášku) 10 kusů 48
Caffit 10 tablet 22
Caffit 40 tablet 73
Guarana 30 tablet 76
Guarana 100 tablet 200
Energit tir bonbony 48
Ženšen 50 tablet 126
Grinseng Royal Jelly (roztok) 10 ampulí 72
Ženšen životabudič 200 kusů 76

Pramen: MF DNES


Elektromobilita

Finance

Cestování

Doprava

Autoškola

Měny

Nepřehlédněte