Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


On-line rozhovor

Jak převést ojetinu: právník odpovídá

Právník Tomáš Beran
velikost textu:
vydáno 26.11.2008 10:00
Ptejte se právníka Tomáše Berana na problémy při přehlašování aut.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 26. listopadu 2008 do 11:00

OTÁZKA: Dobrý den, co všechno mohou a nemohou kotrolovat na evideční kontrole. Co může být důvodem pro její neudelení? Dekuji Kulíšek
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Dobrý den, evidenční kontrola je dle zákona kontrola, kterou se porovnávají údaje v technickém průkazu a v osvědčení o registraci silničního vozidla se skutečnými údaji a stavem vozidla. Rozsah toho, co se přesně kontroluje, stanoví příloha č. 7 vyhl. č. 302/2001 Sb. Důvodem neudělení je pak nesoulad kontrolovaných údajů. 26.11.2008 10:10
OTÁZKA: Dobrý den, jak rychle musím po koupi auto převést? E tam nějaká lhůta? Mám auto už tři roky a stále jsem ho nepřevedl (je odhlášené na mě), může to být problém? Ondřej
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Zákon stanoví lhůtu 10ti pracovních dnů (§12 odst. 1 zákona č. 56/2001 Sb.). 26.11.2008 10:11
OTÁZKA: Dobry den, opravdu plati povinne ruceni zanika az odhlasenim auta jak je uvedeno v clanku ? Neni nahodou pojistna smlouva vazana na majitele auta ? Odhlasit auto na "DI" preci mohu az pozdeji a majitelem jsem napr. od okamziku podpisu kupni smlouvy. Plati to same i o havarijnim pojisteni, ze plati az do prevodu na "DI" ? MP
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Tzv. povinné ručení zaniká v případě prodeje dnem, kdy tuto skutečnost oznámíte své odpovědnostní pojišťovně. U havarijního pojištění to takto neplatí. 26.11.2008 10:13
OTÁZKA: Dobrý den, co musím udělat, když změním trvalé bydliště?Je nutné měnit údaje v technickém průkazu?Děkuji. Roman
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Dojde-li ke změně údajů zapisovaných do TP, jste povinen jejich změnu nahlásit. 26.11.2008 10:15
OTÁZKA: Co mám dělat,když jsem prodal auto, dal jsem nvému majiteli doklady, aby auto přehlásil a on to neudělal. Já nemám ani auto, ani doklady a auto je přihlášené stále na mě. Řidič
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Máte dvě možnosti. Buď budete tlačit na kupujícího, aby Vám předal doklady, na základě kterých auto odhlásíte anebo si necháte vydat duplikáty dokladů a na jejich základě auto odhlásíte. Duplikáty je však možno si nechat vydat jen v případě, kdy jste původní doklady ztratil, byly Vám odcizeny nebo byly zničeny. Na registru vozidel by však pro to měli mít pochopení. 26.11.2008 10:16
OTÁZKA: Kupuji ojetý vůz z Fr, cena je včetně dph - to odvádí majitel ve Fr. Nebudu již platit dph u nás ?Potřebuji nějaký doklad o úhradě , mimo faktury nebo kupní smlouvy? Děkuji za odpověď Olga Vítková
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Nejsem daňový poradce, v tom Vám nedokážu poradit. 26.11.2008 10:18
OTÁZKA: Prodal jsem auto, dozví se pojišťovna automaticky od dopravního inspektorátu, že jsem auto prodal, nebo musím něco vyřizovat sám? Děkuji za odpověď Romeo
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Nedozví, musíte jí to sám doporučeným dopisem oznámit. 26.11.2008 10:18
OTÁZKA: Dobrý den, po koupi ojetého automobilu jsem nedodržel lhůtu 10ti dnů na přihlášení vozidla do evidence. Vznikli mi tím nějaké problémy. Děkuji simir
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Teoreticky tam je možná pokuta, prakticky s tím ale žádné komplikace nebudou. 26.11.2008 10:19
OTÁZKA: Chci koupit auto v zahranici od pribuzneho. Co se stane, kdyz ho neprihlasim zde a necham si zahranicni "SPZku" ? Petr
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: A na koho bude auto oficiálně přihlášeno? 26.11.2008 10:20
OTÁZKA: Dobrý den, je nějaká možnost, že by mi při přeregistraci nechali starou "dvoupísmennou" SPZtku? Kupuji veterána (ne na veteránských značkách) a je to značka, která k němu tak nějak patří... Alfista
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Bohužel, staré značky se vyměňují vždy za nový formát. 26.11.2008 10:20
OTÁZKA: Dobrý den. Dvakrát pěhem půl roku mi ukradli přední RZ. Příjde mi divné, že mi na inspektorátu vydali nové pouze na mé čestné slovo, že byly zcizeny. Je to tak správně? Nemají náhodou vyžadovat nejaké potvrzení od policie, že jsem krádež nahlásil? Děkuji za odpověď František Janda Janda
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: To záleží samozřejmě pouze na nich. Mohou se spokojit i s Vaším pouhým tvrzením. 26.11.2008 10:21
OTÁZKA: Dobry den, mam jeden problem. Prodal jsem pred casem auto na nahradni dily a stale mam i velky TP , znacky i maly TP. Jen neni auto odhlasene. Jak ho mam odhlasit, kdyz po me chteji ekologickou likvidaci a ja uz auto nemam a ani uz neexistuje , protoze je rozebrane. Je nejake vychodisko jak auto odhlasit. ? Roman
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Tohle je častý problém a v mezích zákona neřešitelný. Bez dokladu o ekologické likvidaci auto neodhlásíte. Je to problém, plyne z toho povinnost platit povinné ručení a auta se nedá zbavit. Je to za současné právní úpravy neřešitelné. 26.11.2008 10:23
OTÁZKA: Jak je to s registračními značkami. Prý jsou považovány za úřední doklad. Takže když si nechám vyrobit místo té přední samolepku, můžu dostat pokutu za pozměňování úřední listiny. Jaké jsou za to postihy? Škoda 120 GTI
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: To technický průkaz je veřejná listina, ale registrační značka ne. Jako trest za to hrozí až pět let. 26.11.2008 10:26
OTÁZKA: Dobrý den, jaká je odpovědnost autobazaru při koupi ojetého vozu, že vozidlo není odcizené nebo v majetku leasingové společnosti? Jak se vyhnout koupi takového vozu? Miroslav
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: To záleží na obsahu sjednané smlouvy. Mohla by tam být odpovědnost i za škodu. Nejlépe je vozidlo nechat nezávisle prověřit, zda není kradené. 26.11.2008 10:28
OTÁZKA: Dobrý den. Jsem občan ČR, teď trvale žijící v SR. S tím souvisí následující otázky : Mám nějaké výhody v případě nákupu ojetého nebo i nového auta v ČR? Existuje jednodušší postup pro tyto případy jak ze strany příslušných institucí ale především i autobazarů, v čem konkrétně? Pokud ne, jaký je základní postup, tzn. příslušné kroky od nákupu v ČR až po registraci v SR? Můžu provést platbu i v Sk nebo v Euro? Děkuji Vám za komplexní odpovězení otázek, moc mně tím pomůžete. Díky J.N. Jiří Novák
Právník Tomáš Beran ODPOVĚĎ: Pokud budete vozidlo kupovat v Čechách a podle českého práva, je režim stejný. Pokud budete auto přehlašovat na slovenské značky, tak jej tady odhlásíte a na Slovensku přihlásíte, postup na Slovensku je ale už podle slovenského práva a v tom Vám neporadím. Platbu můžete provést v takové měně, v jaké se dohodnete s prodávajícím. 26.11.2008 10:31

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.





Najdete na iDNES.cz



mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.