Zálohu na vybraný vůz podvedení lidé už neuvidí - ilustrační foto

Zálohu na vybraný vůz podvedení lidé už neuvidí - ilustrační foto | foto: Škoda

Ojetiny na internetu: Pozor na podvodníky

  • 135
Lidé zaplatí několik tisíc euro, auto ale nikdy neuvidí. Severočeští policisté varují před nákupem aut ze zahraničí přes internet.

Od loňského roku se totiž již deset Severočechů stalo obětí podvodníků, kteří z nich nejprve vylákali peníze, ale pak přestali komunikovat. Podvedení lidé auto, které takto koupili, nikdy neviděli.

Sedmadvacetiletý muž z Děčína takto například objevil na inzertních internetových stránkách www.mobile.de velmi výhodnou nabídku.

Jistý muž zde nabízel téměř novou Škodu Octavia za pět tisíc eur. S prodejcem se muž spojil pomocí e-mailu a dohodli se spolu, že mu zájemce nejprve pošle požadovanou částku na účet anglické banky a pak se dohodnou na předání vozu.

Od chvíle, kdy zájemce o zánovní auto peníze odeslal, se už prodejce ale neozval. Jediné spojení, který na něj muž měl, byla e-mailová adresa, která byla za několik dní zrušena.

"Podobných případů evidujeme na severu Čech od roku 2005 už deset. Několik lidí bylo podobně poškozeno i v jiných krajích. Pachatelé podvodů obvykle použijí fotografii nějakého auta nebo motocyklu z jiného inzerátu a sami vyvěsí nabídku na internetových aukčních serverech www.mobile.de, www.autoscouts24.de nebo www.ebay.com. Ceny, které za nabízená auta požadují, jsou přitom velice výhodné," uvedla severočeská policejní mluvčí Jarmila Hrubešová.

Následné jednání mezi podvodnými prodejci a zájemcem o auto se vede zásadně prostřednictvím e-mailu a zpravidla v angličtině. Podvodníci pak požadují zaplacení zálohy nebo celé kupní částky. Obvykle se jim z naivních lidí podaří vylákat tři až pět tisíc eur.

"Peníze kupující posílá prostřednictvím společnosti Western Union - money transfer na různá místa v Evropě. Nejčastěji do Velké Británie nebo na účet BBVA Bank v Barceloně. Jakmile jsou peníze odeslány, přeruší prodejce s kupujícím veškerý kontakt,“ popsala Hrubešová, jak podvody probíhají.

Severočeští policisté předpokládají, že podvody má na svědomí skupina lidí, kteří jsou buď cizinci, nebo Češi žijící v zahraničí. Už nyní počítají s tím, že se jim tyto podvodníky odhalit nepodaří. Internet totiž poskytuje pachatelům velkou anonymitu.

"Dalším problémem je, že podvodníci inkasují peníze v zahraničí, kde čeští policisté nemají vůbec žádné pravomoci,“ říká Hrubešová.

Zahraniční spolupráce mezi policisty také nefunguje ideálně. "Španělští kolegové pro nás zjistili jen to, že peníze v Barceloně vyzvedla neznámá osoba na falešné doklady. Z Velké Británie jsme zase dostali odpověď, že takové jednání není vzhledem k výši škody trestným činem a tamní policie ho tedy prošetřovat nebude,“ stěžuje si Hrubešová.