Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ford Ka: nejlevnější ojetina dopraví i pobaví za pár korun

  16:50aktualizováno  16:50
V roce 1996 Ford "káčkem" šokoval. A o 12 let později se tento vůz stále vyráběl. Během těch let prodělal jedinou velkou modernizaci, při níž ovšem spíše než na vzhled došlo na techniku. Dnes je krásně kulaté ka jedním nejlevnějších způsobů individuální dopravy.

Ford Ka | foto: Ford

Malé ka bylo v roce 1996 součástí ofenzivy modrého oválu. Jejím cílem bylo vyrábět lepší auta, než byla ta produkovaná značkou do té doby. Vše začalo v roce 1993 prvním skutečně brilantním mondeem.

Druhá vlna přišla v letech 1995 až 1997. Tehdy kromě ka vyjela kompletně přepracovaná fiesta a také úžasné kupé puma. Rok nato jsme se dočkali focusu, nejdůležitějšího evropského fordu posledních desetiletí.

Ford Ka

Fiesta ne tak docela

V dobovém tisku bývalo často mylně uváděno, že ka je postavena na podvozku tehdy rok staré fiesty. To je však pravda pouze částečně. Zatímco zadní náprava s torzní příčkou je v zásadě téměř stejná, ta přední se liší více, než by se mohlo na první pohled zdát.

plusy a minusy

klady: vynikající ovladatelnost a jízdní vlastnosti, perfektní sladění pér a tlumičů, 3 hvězdičky v EuroNCAP, nízké náklady na provoz, solidní spolehlivost, levné díly, lehké řazení, přesné a citlivé řízení (verze s posilovačem)

zápory: omezená nabídka motorů, vyšší spotřeba paliva (1.3 OHV), řízení (verze bez posilovače), malý kufr, málo odkládacích míst v kabině

Předně ka nevyužívá nápravnici. To znamená, že příčná ramena tvaru L jsou uchycena přímo do skeletu karoserie, respektive do jakýchsi výztužných plechů. Druhou odlišnost představují samotná ramena, která mají obě uložení s vertikální osou souměrnosti, zatímco fiesta dostala pružná pouzdra kombinovaná.

Rovněž uložení řízení je odlišné. Větší sourozenec je má uchycené k dělicí přepážce, zatímco ka k výztužným členům podlahy. Dokonce i samotná platforma má řadu změn, stejně jako třeba přední příčník. Ten je v případě ka proveden tak, aby dokázal absorbovat drobné kolize bez toho, aniž by došlo k deformacím předních podélníků. Cílem bylo maximálně zlevnit opravu po typickém městském střetu, třeba v pomalu jedoucí koloně.

Jednoduchá technika rozhodně není na závadu. A už vůbec neškodí jízdě. Právě naopak, "káčko" je dodnes známé fenomenálními jízdními vlastnostmi. Může za ně hlavně architektura vozu. Autíčko má skoro čtvercový půdorys a kola vytažená až úplně do rohů karoserie. Rozkročené nápravy a krátké převisy z něj dělají neskutečně obratné auto.

Tváří Fordu StreetKa byla Kylie Minoque.

Tváří Fordu StreetKa byla Kylie Minoque.

FORD KA 1.3 ENDURA-E

náhradní díly

 • Brzdové destičky přední: 1 187 Kč
 • Brzdový kotouč přední: 675 Kč (1 ks)
 • Rozvodová sada: řetěz
 • Sada spojky (ložisko, lamela, přítlačný kotouč): 5 114 Kč
 • Tlumič pérování přední: 1 150 Kč
 • Tlumič pérování zadní: 1 625 Kč
 • Zadní díl výfuku: 1 320 Kč
 • Vodní pumpa: 1 947 Kč
 • Spodní příčné rameno: 1 734 Kč
  Zdroj: Auto Kelly

A verze SportKa a kabrioletek StreetKa nadchnou i opravdové řidiče. Jsou však velmi vzácné, a tudíž dražší. Obě atraktivní verze poháněla 1.6 s rozvodem OHC, jež vznikla z 1.3 OHC. Důvod, proč obě sportovní verze nedostaly modernější 1.6 Zetec-S s rozvodem DOHC, hledejte ve faktu, že se pod kratičkou přední kapotu prostě nevešel.

Pod kapotou evergreen

Dlouhou dobu si ka muselo vystačit pouze s jedinou pohonnou jednotkou. Tou byl motor pojmenovaný Endura-E. Že nešlo o žádný trendsetter, dokazuje jednak rozvod OHV a jednak fakt, že jeho základ sahá až do roku 1976, tedy k první generaci fiesty. Ač to na první pohled vypadá jako z nouze ctnost, ve skutečnosti to zdaleka tak špatné není. S vícebodovým vstřikováním a moderní elektronikou dokázal tento omlazený starouš předvádět slušné výkony.

To platí hlavně o výkonnější 44kW verzi, kterou doporučujeme. Ač výkon nevypadá nijak slavně, při jízdě mnohem důležitější newtonmetry jsou všechny tam, kde je jich ponejvíce třeba, tedy v nízkých a středních otáčkách.

Jaký motor vybrat

Doporučujeme: 1.3 8V OHV/OHC (44, 51 kW). V případě Fordu Ka není příliš na výběr. Nový motor, nabízený od listopadu 2002, disponuje nejen vyšším výkonem, ale také lepší ochotou k vytáčení. Jinak se projevuje jako původní Endura-E. To znamená, že vše potřebné se odehrává
v nízkých a středních otáčkách.
Neberte: Žádný motor pro ka není natolik špatný, abychom jej nemohli doporučit. Snad jen základní 37kW verze původní Endury-E se může zdát už dost slabá. Výkonnější 44kW verze ale jede velice slušně. Dokonce i na dálnici překvapí dynamikou i schopností držet předpisových 130 km/h, a to i v kopcích. Jen není nejúspornější.

Do března 1999 existovalo ka jak ve verzi s posilovačem řízení, tak i bez něj. Verze o něj obrané mají nejen mnohem méně strmé řízení (přes 4 otáčky volantu, s posilovačem cca 2,8), nýbrž i delší stálý převod.

V praxi tak dosahují vyšší rychlosti a točí při daném převodu nižší otáčky. Důvodem byl právě posilovač řízení, jehož čerpadlo odebíralo nijak výkonnému motoru další cenné kilowatty. Při koupi vozu se servořízením zkontrolujte právě je. Zejména u vozů z prvních let výroby není výjimkou únik oleje kolem manžet pístnice.

Měňte častěji olej

Motor Endura-E pamatuje ještě staré časy. To znamená, že mu nejlépe vyhovují minerální oleje, nejlépe ve specifikaci SAE 10W-40. Interval výměny doporučujeme zkrátit na 10 000 km/rok.

Laxní přístup k servisu, stejně jako používání řídkých olejů obvykle vyústí až v opotřebení zdvihátek ventilů, jimiž se u rozvodu OHV stýkají tyčky s vačkovým palcem. Mnozí se na to pak pokoušejí vyzrát vymezením ventilové vůle, což ovšem pomůže tak na 1000 km. V každém případě, pokud motor "káčka" při chodu "rachotí" jako diesel, koupi takového vozu si dobře rozmyslete.

Ford Ka

S rozvodem OHC

Jediná velká modernizace se v životě malého ka odehrála v listopadu 2002. Nešlo ani tak o vzhled, který se prakticky vůbec nezměnil, jako spíše o techniku. Původní motor Endura-E (OHV) byl nahrazen mnohem modernějším s rozvodem OHC a 8 ventily. V duchu tehdejších zvyklostí jej pojmenovali Duratec. Tomuto označení se však motor nijak nezpronevěřuje, neboť pohon rozvodů je tady řešen řetězem. Z objemu 1,3 litru nabízel dva výkony. Pověstné dno nyní tvořila 44kW verze, více pak nabízela 51kW varianta. V roce 2005 následovala vzhledová modernizace a o tři roky později ukončení produkce. Na podzim 2008 se představilo nové vydání ka na bázi Fiatu 500, které tak vlastně není Fordem.

Dnes patří kapesní ford mezi nejlacinější ojetiny. Ta nejlevnější káčka se prodávají do deseti tisíc.

Časté závady

Koroze karoserie: Oranžový mor je největším nepřítelem jinak veskrze odolného vozu. Vůz koroduje na mnoha místech od spodní části B-sloupku, přes prostor kolem víčka palivové nádrže až po zadní podběhy. U nejstarších exemplářů rez napadá také A-sloupky či prahy.
Tekoucí servořízení: U nejstarších vozů. Kolem manžet pístnice.
Opotřebená zdvihátka ventilů (motor OHV): Vinou toho produkuje hluk podobný dieselu. Předejít tomu lze častějšími výměnami kvalitního minerálního! oleje, nejlépe od Motorcraft.
Zarezlé zapalovací svíčky: Z důvodu pronikání vlhkosti. Doporučuje se je jednou za 3 měsíce povolit a utáhnout. Jinak riskujete, že je bez poškození z hlavy nevyndáte.
Zanesený ventil volnoběhu: Občas pomůže jeho pouhé vyčištění třeba WD40.
Selhávající zapalovací cívky: Motor pak jde nepravidelně. Často je třeba po jejich výměně vymazat chybu z ECU.
Vadný snímač otáček klikového hřídele: Motor běží nepravidelně či nejde natočit, svítí "check engine".
Zrezlá olejová vana: Obvyklá závada u starších Fordů, nová stojí cca 3000 Kč.
Nefunkční zadní stírač: Vinou průniku vlhkosti.
Vůle v uložení předního stabilizátoru: projevuje se klepáním při jízdě.
Průnik vlhkosti do kabiny: Skrz netěsné čelní sklo případně z důvodu zablokovaného kabinového filtru.
Ventilátor topení běží jen na vyšší rychlost: Vadný rezistor (není součástí spínače, nýbrž se nachází na motoru ventilátoru).

Vytvořeno ve spolupráci s časopisem AUTOHIT


Autor:
Nejčtenější

Závod elektromobilů Wave 2017
Závod od zásuvky k zásuvce. Nadšenci s elektroauty objeli Švýcarsko

Více než stovka elektromobilů překonala kopcovité Švýcarsko. Auta do zásuvky se vydala na 1 600 kilometrů dlouhou cestu okolo této alpské země.  celý článek

Peugeot Pick Up
Autofotka týdne: Peugeot má auto pro Afriku, je to starý nissan z Číny

Peugeot Pick Up je možná jeden z nejbizarnějších přírůstků mezi autonovinkami letošního roku. Francouzská automobilka se s ním chce ve velkém stylu vrátit na...  celý článek

Ducati Scrambler
Volkswagen opravdu chce prodat Ducati, zájem má Harley-Davidson

Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson připravuje nabídku na převzetí legendárního italského výrobce motorek Ducati, který je součástí německého...  celý článek

Neriskujte a kupte si ojetý vůz se zárukou
Neriskujte a kupte si ojetý vůz se zárukou

I ojetý vůz lze pořídit se srovnatelnými zárukami jako nový. Kde a jak? U autorizovaného prodejce v rámci značkového programu. Tak snížíte riziko problémů s...  celý článek

Porsche 919 Hybrid, závodní speciál pro Le Mans se představil na autosalonu v...
Maratonské závodní speciály by mohly přejít na vodík

Slavný závod 24 hodin Le Mans ukázal v minulých letech několikrát, že zde spolu mohou velmi těsně soupeřit auta s různými koncepcemi pohonu. FIA a organizátor...  celý článek

Další z rubriky

Vůz prošel náročnou několikaměsíční renovací, během které získal úplně stejnou...
VIDEO: První dakarskou tatru obnovili v Kopřivnici do posledního šroubku

Celkem 270 dní a více než 2 800 hodin práce stálo vrátit první dakarskou tatrovku do podoby, v jaké v roce 1986 vyjížděla na slavnou africkou rally. Vůz se...  celý článek

UrSaab - Saab 92
Před 70 lety se představil první saab, byl to zelený dvoutakt

Svenska Aeroplan Aktiebolaget, tedy Švédská letecká akciová společnost vznikla před osmdesáti lety, roku 1937. Deset let na to představila svoje první auto....  celý článek

De Tomaso Pantera
Utajený skromný génius zemřel. Americký Ital navrhoval slavná auta

Z toho, co začalo jako zábavná studentská práce, se pro Toma Tjaardu vyklubala letenka do Evropy a pozvánka do extraligy karosářského designu. Byl to jeho...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.