Značka dálnice

Značka dálnice | foto: Dopravní značky

Slováci mají on-line dálniční známky. Kdo nezaplatí, pokutě neunikne

  • 171
Slovenské dálnice jsou od letošního roku zpoplatněny prostřednictvím elektronické dálniční známky. Řidiče cestující přes Slovensko na dovolenou tak čekají novinky. Obejdou se bez lepení vinět a bez eur, stačí jim platební karta a SPZ auta. Nákup známky experti radí nepodcenit, řidič bez zaplaceného poplatku dostane pokutu automaticky.

Zatímco v České republice se systém elektronických dálničních známek teprve chystá (podrobnosti zde), naši východní sousedé na elektronické zpoplatnění úseků dálnic najeli letos v lednu. České řidiče cestující na dovolenou na Slovensko nebo přes Slovensko tak čeká jiný postup než v uplynulých sezonách. Jak se připravit, aby se cesta na dovolenou kvůli nákupu dálniční známky zbytečně neprotáhla?

Jak a kde známku koupit

Desetidenní, měsíční nebo roční dálniční známku si řidiči mohou koupit s předstihem na webových stránkách Eznamka.sk. Zákazník si na přehledných stránkách vybere množství kuponů i dobu jejich platnosti, zadá typ vozu a období platnosti známky. Pro nákup je třeba zadat státní poznávací značku auta a zemi, kde je vozidlo registrované. Stránka po vás bude chtít platný e-mail, kam poté přijde potvrzení o platbě a také číslo mobilního telefonu. Zaplatit lze jen platební kartou, kde je uvedeno jméno držitele.

„Všem motoristům doporučujeme koupit elektronickou dálniční známku z pohodlí domova přes internetové stránky nebo mobilní aplikaci ještě před cestou na Slovensko,“ uvádí pro iDNES.cz mluvčí slovenské Národní dálniční společnosti Michaela Michalová.

Známku si řidiči mohou koupit také až při cestě osobně buď na obchodních místech (hraniční přechody nebo čerpací stanice), nebo prostřednictvím samoobslužných zařízení. Všechna prodejní místa nesou logo s nápisem eznamka. Sdružuje je slovenská Národní dálniční společnost a jejich seznam naleznete zde.

„Po nákupu známky na oficiálním obchodním místě doporučujeme řidičům, aby si ihned zkontrolovali údaje na vystaveném daňovém dokladu, tedy evidenční číslo vozidla a zemi registrace, a v případě nesouladu údajů to okamžitě řešit s obsluhou,“ dodává Michalová. Za nepřesnost údajů totiž nese odpovědnost řidič.

Co mají řidiči v ruce

Nový slovenský systém kromě jiného nevyžaduje například omezování a zpomalování dopravy, aby byla provedena kontrola vaší dálniční známky. Řidiči nedostanou žádnou vinětu, kterou lepí na čelní skla aut. Potvrzení o nákupu je jediným „hmotným“ důkazem, který má řidič v ruce. Do auta je tisknout nemusíte, i když odborníci Ústředního automotoklubu to doporučují. SPZ auta je totiž zaevidována a kamerový systém ji při průjezdu stacionárním nebo mobilním kontrolním stanovištěm rozpozná a porovná s databází.

Pokutu bez známky dostanete automaticky

„Pokud zjistí slovenská Národní dálniční společnost vozidlo bez zaplaceného poplatku, ve smyslu objektivní odpovědnosti mu bude automaticky domů zaslána pokuta. V případě cizinců plánuje Slovenská republika vymáhání pokut prostřednictvím třetí osoby,“ uvádí ÚAMK.

Za jízdu po zpoplatněné silnici bez dálniční známky řidiči sáhnou hluboko do kapsy. Pokuta je do výše 500 eur, tedy necelých 14 tisíc korun. Pokud si nejste jistí, jestli je úsek cesty, kudy projíždíte, zpoplatněn, ověřte si to zde.

Nakupujete osobně? Peníze raději s sebou

Pokud plánujete zaplatit pohodlně kartou na místě, ne vždy to musí vyjít. „Kupoval jsem v květnu desetidenní dálniční známku za 10 eur na hraničním přechodu Břeclav/Brodské. Na místě byla dlouhá fronta, která ale rychle mizela, protože řidiči se vraceli k autům pro technický průkaz auta a hotovost, aby si ji vystáli znovu. Kartou se platit nedalo,“ podělil se o svou zkušenost Petr Slavík.

Podle mluvčí je však možné platit kartou na všech místech. „Na každém obchodním místě je možné elektronickou dálniční známku uhradit v hotovosti nebo bezhotovostně bankovní kartou. Řidiči nejsou povinni při registraci předkládat technický průkaz auta, ale musí zřetelně vyjádřit evidenční číslo vozidla. Předložením technického průkazu tak mohou předejít nedorozuměním a chybám,“ vzkázala Michalová.