Infrakamera umí změřit teplotu jednotlivých částí interiéru. Stupnice v pravé...

Infrakamera umí změřit teplotu jednotlivých částí interiéru. Stupnice v pravé části obrázku ukazuje škálu teplot, které naměřila na přístrojové desce. Prostor pro nohy se umí lehce rozpálit na víc než čtyřicet stupňů. Že klimatizace běží naplno, ukazuje modrá barva u výdechů na přístrojovce. V poledním žáru se vnitřek černého auta na slunci vyhřeje klidně na víc než 70 stupňů. | foto: ADAC

Když je hic, pijte o to víc. Klimatizace před dehydratací neochrání

  • 89
Dehydratace je skrytá hrozba pro řidiče. Vnitřek auta se umí na slunci rozpálit i na víc než 70 stupňů. Pijte co nejvíc a pravidelně.

V letních vedrech se interiér auta rozpaluje natolik, že v něm bez větrání posádka nevydrží. V poledním žáru se vnitřek černého auta vyhřeje i na víc než 70 stupňů. Posádce hrozí úpal – dech a tep se zrychlí, přichází bolest hlavy a pocity závratě.
 
Lékaři, policisté i sami řidiči se shodují, že vedro za volantem hodně ovlivňuje psychiku, vyvolává stres a ohrožuje zvláště ty řidiče, kteří mají například nemocné srdce.

Podle statistik vedro může i za zvýšení počtu nehod. Řidičům se v pomalu popojíždějících kolonách může rychle přehřát organismus, což má vliv na koncentraci. Zvyšuje se podrážděnost a agresivita. V krajním případě může dojít až k dehydrataci a bezvědomí.

Nedostatek tekutin vede ke ztrátě pozornosti, prodloužení reakční doby, změnám v psychice až šokovému stavu. "Nedostatek tekutin se projevuje také bolestmi hlavy, nesoustředěností a podrážděností, díky nimž schopnost kvalitně řídit výrazně klesá," upozorňuje Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

"Základním nápojem by měla být voda, a to v jakékoliv formě. Je jedno, zda perlivá, neperlivá, vlažná nebo ledová. Vhodné jsou také rozředěné džusy, ovocné šťávy, občas i sklenička slazené limonády, pokud je cesta náročnější. Výraznou většinu tekutin by však měla tvořit kvalitní lehce mineralizovaná voda," zdůrazňuje Suchánek.

S klimatizací pijte víc

Horní hranice vypitého množství tekutin stanovená není, jinak to je s hranicí spodní. "V teplém počasí by měl dospělý člověk vypít minimálně dva litry tekutin denně. Je-li při jízdě autem používána klimatizace, pak se ovšem toto množství ještě zvyšuje. Klimatizace totiž vysušuje vzduch a snižuje tak pocit, že se člověk potí. Tím nabývá falešného klidu a pohodlí, i když ve skutečnosti může výrazně dehydrovat," varuje odborník z Fóra zdravé výživy.

Mnozí řidiči se bojí, že budou-li hodně pít, budou pak také muset často stavět. Taková zastávka je naopak žádoucí. Řidič se protáhne, provětrá a odpočine si.