Nastudujte si předpisy, pokuta z ciziny vás dožene

Červená je všude červená, to nespletete. Ale třeba povolené rychlosti se mohou lišit a některé předpisy byste v silničním provozu vůbec nečekali. Najdou se i opravdové bizarnosti. Například pokud jede žena v americkém Kentucky v plavkách, musí s sebou mít zbraň, anebo dva policisty.
Pokud jede žena v americkém Kentucky autem v plavkách, musí s sebou mít zbraň, anebo dva policisty.

Pokud jede žena v americkém Kentucky autem v plavkách, musí s sebou mít zbraň, anebo dva policisty. | foto: Profimedia.cz

Dopravně jednotná Evropa je motoristův sen. Zatím to však funguje tak, že když cestuje Čech třeba do Chorvatska, měl by znát předpisy slovenské, rakouské, chorvatské a případně maďarské – podle toho, kudy pojede. Různé povolené rychlosti, různé povinné výbavy, různá možnost dát si k obědu pivo a pak usednout za volant.

Například v zemích, kde je jiná než nulová tolerance k alkoholu v krvi, bývají přísnější limity pro řidiče profesionály a pro řidiče méně zkušené – do dvou či tří let po získání řidičáku. V Chorvatsku se nevyplatí dohadovat se s místními policisty. Když totiž seznají, že jedete unavení, mohou vám zakázat řízení až na osm dnů.

Vysoká pokuta hrozí v Rakousku za špatný stav vozu (až 5 000 eur), nepotěší ani sankce za špatné parkování ve Španělsku (200 eur) či za telefonování za volantem v Itálii (230 eur). A v některých evropských zemích si v autě beztrestně nezapálíte. Tedy pokud s vámi jedou děti či těhotné ženy. Pokutovat vás za to mohou v Řecku, Itálii, Velké Británii, ve Skotsku a na Kypru.

Mnoho řidičů, má zafixováno, že když jedou rychleji o deset kilometrů v hodině, jsou v mezích jakési tolerance. V Česku by to možná prošlo, ale třeba v Rakousku si vás klidně podají, když jedete rychleji o dva či tři kilometry za hodinu. A zrovna z Rakouska teď začaly chodit řidičům do Česka pokuty ve velkém.

Podle průzkumu Volkswagen Financial Service více než tři čtvrtiny Čechů preferují cestu na dovolenou autem. Celkem 41 procent se obává pokuty, ale paradoxně místní pravidla silničního provozu nezjišťuje také 41 procent řidičů. Nastudovat místní předpisy by mělo patřit k přípravě na dovolenou. Každopádně byste měli kromě povinné výbavy zkontrolovat platnost lékárničky a raději přibalit hasicí přístroj a pro každého z posádky reflexní vestu – nejenže je to třeba v Bulharsku či Rumunsku povinné, ale hlavně je to bezpečné.

Pokuty v zahraničí

Chybili jste? Doženou vás

Vzhledem k automatizované výměně údajů o silničních vozidlech stačí registrační značka a úřad země, kde jste porušili předpisy, si vás dohledá. Dopis s výzvou k zaplacení mohou čekat i ti, kdo si v cizině vůz vypůjčili – půjčovna totiž místním úřadům sdělí, kdo byl viníkem. Když nezaplatíte, zahraniční úřad za vámi sice exekutora nepošle, ale až příště do země přijedete, můžete mít velký problém při celní či silniční kontrole. Budete muset zaplatit původní sankci i s poplatky, o které zatím nabobtnala. V krajním případě vám mohou zabavit auto či řidičský průkaz, dokud nedáte dluh do pořádku. Kdybyste se chtěli hádat, pamatujte, že budete potřebovat právníka, který ovládá místní právo, a že jeho honorář nejspíš pokutu vysoce převýší.

Zaplacením sankce to však nekončí, někde mají i bodové systémy. V každé zemi se body počítají zvlášť. Projeli jste třeba v Chorvatsku na červenou? To je přestupek za dva body. V Chorvatsku přijdete o řidičský průkaz po dosažení devíti bodů. Když tam jezdíte často, porušujete předpisy a jste přitom načapáni, ztratíte zde možnost řídit auto.

V plavkách, ale s brokovnicí

O kuriózní dopravní předpisy není ve světě nouze. ÚAMK vybral ty nejzajímavější perličky.

V pobaltských republikách se můžete setkat s tím, že pokud zaparkujete auto ve svahu, musíte kola zajistit klínem. Tudíž byste sebou měli mít „zarážku“. V zemích, jako je Turecko, musíte mít dva výstražné trojúhelníky, které při nehodě nebo poruše postavíte za i před svůj vůz. No a ve Španělsku, pokud máte v řidičském průkazu uvedeno, že pro řízení musíte používat dioptrické brýle, druhé musíte mít ve voze po ruce.

Ale že musíte mít s sebou v autě zbraň, to asi zaskočí i znalce zahraničních dopravních předpisů. Pokud se totiž žena v americkém státě Kentucky rozhodne jet oblečena jen do plavek, má k tomu plné právo. Ovšem v takovém případě musí mít zbraň pro případ nutné sebeobrany. Nebo její auto musí doprovázet dvojice policistů.

To v zemích, jako jsou Černá Hora nebo Thajsko, není přípustné nejen pro ženy, ale ani pro muže, řídit dopravní prostředek bez horní části oděvu. Za takovéto „obscénní chování“ hrozí pokuta. Ostatně tak je tomu i v případě nedostatečného oblečení při chůzi ve městech jako Hvar, Pag a dalších letoviscích Chorvatska. Formálně naopak můžete jezdit v zásadě nazí v Německu, protože soukromý vůz je váš osobní prostor. Ale má to háček: nesmíte nazí vystoupit. To totiž může být považováno za čin vyvolávající veřejné pobouření a za to už hrozí pokuta.

V americké Alabamě je zakázáno řídit motorové vozidlo se zavázanýma očima. Pokud potkáte v Saúdské Arábii na silnici velblouda, má toto zvíře stejná práva pohybu po silnici jako vozidlo. Takže až ho budete předjíždět, tak hezky se zapnutými směrovými světly a jen tam, kde není plná čára.

Také se ujistěte, že po rychlostní silnici, kterou míříte k Mekce, vůbec smíte jet. Pro muslimy je totiž určena jedna a pro jinověrce jiná. Samozřejmostí v muslimských zemích je mimo turistické resorty naprostý zákaz pití alkoholu (nebo je to značně omezeno a ztíženo). Takže za volantem si rozhodně také nepřihýbejte. Ostatně to například na Kypru ÚAMK nedoporučuje ani v případě, že v lahvi, kterou držíte v ruce, je voda. Pití při řízení se totiž považuje za přestupek, stejně jako byste telefonovali.

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Autoškoly mají povinně vyučovat holandský chvat na otevření dveří, přeje si EU

25. března 2024

Autoškoly by se měly do budoucna při výcviku nových řidičů věnovat bezpečnosti chodců a cyklistů....

Ukrajinský malíř nevzdává boj se Škodou. Spor o design zamítl i ústavní soud

28. března 2024

Malíř a designér Vladislav Vovkanič neuspěl s ústavní stížností ve sporu se společností Škoda Auto....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

AUTOVIDEO: Čínské ferrari nemá žádné zápaďácké díly. Stovku dá za 1,9 s a stojí třetinu

24. března 2024

Čína se stále více emancipuje i v případě supersportovních aut. V poslední době se objevily...

Autorizované, nebo neautorizované servisy? Boj mezi nimi se vyostřuje

22. března 2024

Dát auto do autorizovaného, nebo neautorizovaného servisu? Věčné dilema, které nemá jednoduchou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Číňané vycítili šanci uspět s létajícími auty, koupili práva na slovenský AirCar

27. března 2024  18:40

Čínská společnost Hebei Jianxin Flying Car Technology koupila exkluzivní práva na výrobu a...

Průkopnický fiat ukázal všem cestu. Jezdil s ním i Ferrari

29. března 2024

Italská továrna Fiat představila koncem 60. let minulého století vůz, který předběhl konkurenci a...

Dopravní policie v pohotovosti. Akce Velikonoce bude probíhat čtyři dny

28. března 2024

S cílem zabezpečit plynulost dopravy a zvýšit bezpečnost všech účastníků silničního provozu...

Xiaomi na kolech v prodeji. Čínský výrobce telefonů už nabízí svůj elektrovůz

28. března 2024,  aktualizováno  15:25

Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily. Firma v Číně zahajuje...

Diář petrolheada: Do Mostu dorazí klenoty z Mnichova i Stuttgartu

28. března 2024

Zdá se, že i přes poslední záchvěvy je zima u konce a vládu po ní přebírá snad rovnou léto. Alespoň...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...