Policie se bude také zaměřovat na kontrolu pneumatik.

Policie se bude také zaměřovat na kontrolu pneumatik. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Policie už letos zabavila čtyři auta za překročení rychlosti

  • 222
Nedodržení povolené rychlosti se může řidičům pořádně vymstít. Policisté jim dokonce mohou zabavit auto. Od počátku roku už této možnosti využili čtyřikrát, oznámil ředitel dopravní policie Leoš Tržil. Podle něj tak chce dopravní policie účinněji bojovat proti pirátům silnic.

Policie se podle Tržila chystá také víc kontrolovat řidiče v noci. Kromě dodržování předepsané rychlosti se zaměří i na technický stav vozidla, bude kontrolovat pneumatiky a čistotu světel. "Chceme prostřednictvím médií apelovat na řidiče, aby dodržovali princip '3 x ne' - nespěchej, neubližuj a neriskuj," vysvětlil náměstek policejního prezidenta pro vnější službu Ivan Bílek.

Zabavení auta není zrovna jednoduchým procesem a řídí se zákonem. Podle něj mohou dopravní policisté vůz zabavit v případě, že se řidič dopustil přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu a existuje možnost, že se bude vyhýbat přestupkovému řízení nebo složení kauce. Auto mu vrátí po zaplacení pokuty nebo po správním řízení.

Od 1. ledna 2009 navíc může policie sama rozhodnout, jak se zabaveným autem naloží - zda je nechá ekologicky zlikvidovat, prodá ho, případně se rozhodne je sama používat. "Je to novela, která je platná měsíc, a z toho důvodu jsme zatím řešili jeden případ. Bylo to vozidlo VAZ, které bude v pátek zlikvidováno v Tlumačově na náklady policie," řekl vedoucí zlínského územního odboru pro vnější službu Bronislav Šabršula.

Policisté na Zlínsku od poloviny loňského roku zabavili osobní automobil už více než dvaceti řidičům.

Auta zabavují hlavně opilcům 

V Mělníku začali novinku zákona využívat už v roce 2007. Hlavní motivací bylo vyhnat ze silnic ty, kteří jezdí opakovaně opilí nebo bez dokladů. Počet dopravních nehod způsobených pod vlivem alkoholu se snížil.

"Většinou jde o starší a technicky nezpůsobilá vozidla," uvedla mluvčí kladenské policie Michaela Nováková. Podle ní je to proto, že tento typ deliktů (řízení v opilosti nebo bez řidičáku) mají na svědomí recidivisté, kteří si drahá auta nekupují. "Pokud například neřidič bude chycen několikrát, můžou policisté zabavit jakýkoli vůz a vůbec nezáleží na hodnotě," dodala mluvčí.

Zabavovaná vozidla ale jen málokdy propadnou státu. Buď nejsou hříšníci jejich vlastníky a policie pak auta vrací majitelům, nebo soud rozhodne, že viníkovi stačí trest a k propadnutí auta nesáhne.

"Záleží na konkrétním případu a na osobě pachatele, jestli je to například recidivista," vysvětlila mělnická státní zástupkyně Jaromíra Petrášová.

Napoprvé podle ní auto soud nikdy nikomu nevezme. "Podruhé asi také ne, ale udělá-li to potřetí, pak už je mu auto odňato," poznamenala.

Jak může vůz propadnout státu
1. Policisté řidičovu jízdu vyhodnotili jako přestupek proti bezpečnosti. V případě jízdy v opilosti či bez dokladů jako trestný čin. (To se stane v případě, kdy řidič má v krvi nad jedno promile alkoholu, soud mu již v minulosti uložil zákaz řízení motorových vozidel či vůbec nevlastní řidičský průkaz.)
2. Policie odebere vozidlo s odůvodněním, že by nadále sloužilo k překračování zákona. Informuje státního zástupce a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Tento postup se využívá především u recidivistů, například lidí, kteří již v minulosti auto pod vlivem alkoholu či bez průkazu řídili.
3. Pokud řidič vydá auto dobrovolně, policisté vozidlo odvezou do depozitu (na policejní parkoviště).
4. V případě, že řidič poskytnout auto dobrovolně nechce, musí vydat státní zástupce příkaz k zadržení vozidla.

5. V depozitu zůstává auto do rozhodnutí soudu, který jej buď může majiteli vrátit, nebo nechat propadnout ve prospěch státu.

Za leden víc mrtvých na silnicích

Policisty znepokojil vysoký počet mrtvých při dopravních nehodách za měsíc leden. Na silnicích zemřelo za první měsíc letošního roku podle aktualizovaných čísel 75 lidí, ve srovnání s prvním měsícem loňského roku počet obětí stoupl o 12. Nejvíc havárií zavinili právě řidiči jedoucí nepřiměřenou rychlostí. Policisté kvůli nim zasahovali u více než dvou tisíc nehod. Čtěte více: Nehod papírově ubylo, ale mrtvých je více

Dopravní policie podle Tržila také začne na benzinových pumpách rozdávat kartičky s nápisem "Řidiči, domluvte se". Chce tím upozornit řidiče na to, aby policisty zbytečně nevolali k nehodám, při kterých škoda na vozidlech nedosáhne sta tisíc korun. Hranice pro povinné hlášení nehody bez zranění se zvýšila od letošního ledna.

,