Policie: Už nám neujedete!

  • 149
Supervýbava 21. století, za kterou by se nemuseli stydět ani hrdinové sci-fi románů, už není pouze výsadou Jamese Bonda. Pronásledování delikventů v autě, nastražování koberců s hřebíky... už nefrčí. Auta lapků na útěku se budou zastavovat stiskem jediného tlačítka.

Jako ve vědeckofantastickém filmu si budou připadat řidiči, kteří budou ignorovat příkazy policie k zastavení, policista jejich superrychlé auto zastaví jakýmsi univerzálním dálkovým ovladačem a hotovo.

Jak takovéto zařízení "z jiné galaxie" funguje? Zařízení nainstalované na policejním voze vyšle svazek elektromagnetických vln na auto uprchlíků, stačí jen nasměrovat anténu a zmáčknout příslušný knoflík.

Unikající auto zasáhne vlnění o velké intenzitě, které "umrtví" všechna elektronická zařízení ve voze. "Vyzkratovaná" elektrická výzbroj vozu přestane fungovat a auto se zastaví.  Přístroj prozatím funguje na vzdálenost přibližně 70 metrů.

Policisté už nebudou mít starosti s výkonem svých vozů, posádku nepojizdného auta pak dostihnou po svých, případně na kole.

Zařízení vymyslel americký docent fyziky David Giri. Poté co "udělal kariéru" na univerzitě v Berkley a ve vývojových laboratořích amerického letectva, založil firmu Pro Tech. Zařízení původně vyvíjel pro potřeby amerického vojenského námořnictva. Projekt se zalíbíl též losangeleské policii a před nedávnem David Giri předvedl co jeho přístroj umí na vědecké konferenci Euroem 2004 v německém Magdeburgu.

Škoda 120, Trabant, Lada pokořují americkou techniku
Jak se před účinky přístroje, který dělá z vašeho vozu autíčko na dálkové ovládání, ochránit? Pořídit si staré auto. Giri říká, že zařízení funguje na většinu automobilů vyrobených v posledních deseti letech, protože jsou vybaveny čipem.

Muzeální kousky na našich silnicích tak bude muset policie dále prohánět ve svých Fordech Mondeo. Jak vidno "stodvacítka" je opravdu nesmrtelná.